Αγορά μπαγλαμά και νέο ξεκίνημα

σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν έχεις και πολλά να (συ)ζητήσεις. ας έχει ποιοτικά κλειδιά αντί για custom φιγούρα.

1 «Μου αρέσει»

Το επόμενο διάστημα έχω αποφασίσει να αγοράσω ένα μπαγλαμαδάκι. Από την παρούσα, αλλά και άλλες κουβέντες έβγαλα τα εξής συμπεράσματα και θα ήθελα τη γνώμη σας (αν δηλαδή κατάλαβα καλά ή όχι). Επίσης έχω και κάποια ερωτήματα. Συμπεράσματα:

  1. Οι σκαφτοί μπαγλαμάδες έχουν πιο οξύ, πιο μάγκικο ήχο, ενώ στους δουγάτους ο ήχος μοιάζει με τον ήχο του μπουζουκιού. Οπότε σκέφτομαι, αφού έχω μπουζούκι καλύτερα να πάρω σκαφτό μπαγλαμά, ώστε να μην έχω δυο όργανα που ο ήχος θα μοιάζει αρκετά.
  2. Το μέγεθος του σκάφους επηρεάζει κυρίως την ένταση του ήχου, οπότε προσανατολίζομαι στον μεγαλύτερο δυνατό σκαφτό, αφού μου αρέσει το όργανο να σκεπάζει κάθε άλλο ήχο γύρω μου.
  3. Με ένα ποσό 250-300 ευρώ μπορώ να αγοράσω έναν αξιοπρεπή χειροποίητο μπαγλαμά από κάποιον οργανοποιό. Από ότι κατάλαβα μάλλον θα πρόκειται για τον βασικό μπαγλαμά κάθε οργανοποιού.

Πάμε τώρα στα ερωτήματα:

  1. Είδα μπαγλαμάδες που αναφέρονται 34ηδες και 36ηδες, Από ότι κατάλαβα μιλάμε για μήκος χορδής. Ποια η διαφορά στον ήχο ανάμεσα στις 2 επιλογές; επηρεάζει τον ήχο το μήκος ή οι άλλες παράμετροι του οργάνου (σκαφτός ή δουγάτος, υλικά κλπ) είναι οι πιο σημαντικές και το μήκος των χορδών δεν έχει τόσο σημασία;)
  2. Τι πρέπει να προσέξει κάποιος όταν πάει να αγοράσει ένα όργανο; 2-3 πράγματα πάνω στο όργανο πέρα από το να του αρέσει ο ήχος που είναι σημαντικά ποια είναι; ειδικά κάποιος αρχάριος που δεν μπορεί να το παίξει το όργανο εκείνη τη στιγμή.

Τα 34,36 κτλ. αναφέρονται σε μήκος κλίμακας (καθαρή απόσταση χορδής από κόκκαλο σε κόκκαλο). Γενικά όσο μεγαλώνει το μήκος τόσο πιο μπάσα και δυνατή φωνή βγάζει η χορδή, δεδομένου ότι συνήθως μεγαλώνει αντίστοιχα και ο όγκος του σκάφους - αλλά αυτό ισχύει κυρίως για σημαντικά διαφορετικές κλίμακες (π.χ. μπαγλαμάς 38 - μπουζούκι 68 εκ.). Στις διαφορές της τάξης των 1-2 εκ. δεν είναι τόσο εμφανές. Άλλο πράγμα είναι βέβαια τα 2 εκ. σε μικρές κλίμακες (34-36) και άλλο σε μεγάλες (66-68).

Για τις ερωτήσεις σου:

  1. Σε μπαγλαμάδες και τζουράδες δεν υπάρχει τυποποίηση (ούτε στο μπουζούκι αλλά εκεί υπάρχει ισχυρή τάση) και μπορεί να βρεθούν διάφορες κλίμακες. Στον μπαγλαμά - εκτός από τον ήχο, ένταση κτλ. - έχει σημασία πως σκοπεύεις να τον χρησιμοποιήσεις. Σε μικρές κλίμακες (33-34 εκ.) είναι λίγο δύσκολα (για μένα) τα σολιστικά μέρη, τουλάχιστον είναι δύσκολο να “πετύχεις” τα διαστήματα προς το ηχείο αν έχεις λίγο μεγάλα δάχτυλα / χέρι. Για παίξιμο με (κυρίως) συγχορδίες βέβαια δεν υπάρχει κανένα θέμα. Λάβε επίσης υπόψη ότι συνήθως μικρή κλίμακα σημαίνει και μικρό σκάφος, κι αυτό ίσως έχει μια επιπλέον δυσκολία να ισορροπήσεις το μικρό σκάφος πάνω σου και ταυτόχρονα να βρεις άνετη και ελεύθερη θέση του χεριού που κρατάει την πένα. Συνήθως το χέρι αυτό πιέζει το όργανο πάνω στην κοιλιά - αλλά πρέπει να εξασφαλίζεται και “ελεύθερη” κίνηση. Νομίζω ότι από αυτήν την άποψη, τα μικρότερα όργανα είναι πιο δύσκολα για έναν αρχάριο.
    Για όλα αυτά, εμένα προσωπικά τα 33-34 εκ. μου φαίνονται λίγα, εκτός αν πρόκειται για ειδική χρήση / συγκεκριμένο παίξιμο. Για “γενικής χρήσης” όργανο προτιμώ τα 36 για μικρό και 38 για μεγάλο μπαγλαμά. Μέχρις εκεί, γιατί μετά υπάρχει πρόβλημα με τις χορδές που βρίσκεις στο εμπόριο (οι περισσότερες είναι 0.009, δουλεύουν χωρίς προβλήματα στα 38, άντε 39 εκ. αλλά για 40 εκ. πρέπει να βρεις 0.008 αλλιώς υπάρχει ενδεχόμενο να σπάνε - ήδη από το κούρδισμα. Πάνω από τα 41 εκ. πρέπει να κουρδίσεις αλλιώς και όχι Ρε Λα Ρε - ή να ψάξεις λεπτότερες χορδές, χλωμό).

Η ένταση - όπως και τα άλλα χαρακτηριστικά του ήχου - επηρεάζεται από πολλές παραμέτρους και δεν είναι μονοσήμαντη η σχέση με το μέγεθος, τουλάχιστον όχι σε μικρές διαφορές σκάφους. Π.χ. ένα όργανο με διαστάσεις σκάφους 17 x 9 εκ. δεν έπεται ότι θα είναι οπωσδήποτε πιο δυνατό από ένα με 16 x 8 εκ. Το καπάκι (υλικό, πάχος, καμάρια, τρύπα) και το ίδιο το σκάφος (υλικό, πάχος, όγκος) είναι πιο σημαντικά από το μέγεθος σ’ αυτές τις περιπτώσεις.

  1. ως αρχάριος είναι λίγο δύσκολο να εντοπίσεις “λεπτές” διαφορές, π.χ. ύψος χορδών από τάστα (action), που θα εντόπιζες αμέσως με το παίξιμο αν είχες κάποια εμπειρία.
    Μπορείς ωστόσο να δεις:
  • αν είναι ίσια η ταστιέρα / μπράτσο (κράτα το όργανο σαν τηλεσκόπιο με τα κλειδιά προς το μάτι και κοίτα προς το σκάφος, με αναφορά στη χορδή που είναι αναγκαστικά ευθεία)
  • παίξε όλα τα διαστήματα σε όλες τις χορδές, για να εξασφαλίσεις ότι δεν “ταστάρει” (το μπζζζ που κάνει η χορδή όταν ακουμπάει ελάχιστα στο τάστο του επόμενου διαστήματος από αυτό που παίζεις)
  • δες αν έχει καλά κλειδιά (ρώτα προέλευση και τιμή, τα Κινέζικα γενικά έχουν θέματα)
  • συναρμογές στα διαφορετικά μέρη ή υλικά (π.χ. σκάφος / μπράτσο, αν έχει ένθετη φιγούρα δες πόσο “φιλάνε” τα υλικά μεταξύ τους και πόσο στόκο έχει, δες τα τελειώματα - περιμετρικά κορδόνια κτλ.)
  • αξιοπρεπή βερνίκια (δεν εννοώ γυαλιστερά, αλλά καλά στρωμένα) και απέφυγε τα όργανα με λουστραρισμένη ταστιέρα. Ρώτα τι ακριβώς υλικά έχει. Για τα βερνίκια υπάρχει γενικά διχογνωμία. Τα “χημικά” (νίτρου, πολυουρεθάνης) είναι πιο σκληρά, προστατεύουν καλύτερα αλλά υπάρχει η πεποίθηση ότι ίσως “κόβουν” ήχο και είναι δυσκολότερα διαχειρίσιμα σε περίπτωση επισκευής Τα “φυσικά” (διάφορα λάδια, γομαλάκα) θεωρούνται πιο συμβατά με τη χρήση, αποκαθιστούνται ευκολότερα σε περίπτωση επισκευής αλλά κοστίζουν περισσότερο (αρκετά πιο μπελαλίδικη και χρονοβόρα εφαρμογή) και είναι πιο “αδύναμα” σε περίπτωση κρούσης κτλ.

Για τη γενική ποιότητα της κατασκευής, ισχύουν όλα όσα θα είχες υπόψη αν πήγαινες να διαλέξεις οτιδήποτε άλλο. “Ατυχήματα” συμβαίνουν στον καθένα αλλά αν είναι πολλά μαζί δείχνουν μάλλον χαμηλότερη ποιότητα. Π.χ. τρύπα “περίπου” κύκλος ή έλλειψη, πολύς στόκος στη φιγούρα, υπερβολικά γυαλιστερά βερνίκια, λουστραρισμένη ταστιέρα και Κινέζικα κλειδιά - όλα μαζί δείχνουν χαμηλό κόστος.

Ίσως σε μπέρδεψα -και είναι και μακρύ το κείμενο αλλά όσο έγραφα τόσο μου έρχονταν κι άλλα. Παρόλα αυτά, ο πιο σημαντικός παράγοντας για κάθε όργανο κατά τη γνώμη μου είναι να σου δημιουργεί τη διάθεση να παίξεις.

6 «Μου αρέσει»

Μάνο σε χιλιοευχαριστώ, ήσουν αναλυτικότατος και κατατοπιστικότατος, με βοήθησες να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα και να ξέρω τι θα ζητήσω όταν πάω, όπως και στο άλλο θέμα με το μπουζούκι. Να αναφέρω ότι άκουσα τα μπαγλαμαδάκια σου και ήταν εξαιρετικά, πρέπει να έχεις πολύ μεράκι για να κάνεις τόσο καλή δουλειά. Σίγουρα θα επισκεφτώ και τον Θεοδωράκη που ανέφερες, αν και υποψιάζομαι ότι οι τιμές δεν θα είναι στο μπάτζετ μου. Τα όργανα που έχει στη σελίδα του δείχνουν εξαιρετικά λεπτομερή δουλειά στο χέρι και αμφιβάλλω αν τόσο πολύωρη δουλειά μπορεί να πληρωθεί στα όρια του μπάτζετ μου. Ίσως μόνο κάποιο από τα φτηνά του όργανα.

Καλησπεριζω και παλι επειτα απο πολυ καιρο την παρεα , μολις επιασα στα χερια μου το μπαγλαμαδακι…! Ξεκινημα απο το μηδεν λοιπον , οποιος γνωριζει καποια σελιδα εδω στο ιντερνετ , η καποιο ηελτρονικο η μη βιβλιο για την εκκμαθηση , ας με βοηθησει καθε τι καλοδεχουμενο! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

καλορίζικο! όπως λέγαμε και στην αρχή, δώσε βάση στο δεξί χέρι, δηλαδή στην πένα και στον ρυθμό. δεν έχει κανένα νόημα να βρεις έτοιμες ταμπλατούρες αν δεν ξέρεις πώς παίζονται.
δες βίντεο με καλούς παίχτες, πήγαινε να δεις από κοντά όσους μπορείς, ρώτα φίλους και γνωστούς, έλα στις μαζώξεις του φόρουμ… πάντα να έχεις κάποιον να σε τσεκάρει αν μαθαίνεις σωστά, γιατί αλλιώς θα κάνεις διπλό κόπο να διορθώσεις λάθη.
και να έχεις πάντα χαλαρά τα χέρια, αν σφίγγεις τότε κάτι κάνεις λάθος. σταματάς αμέσως, χαλαρώνεις, και συνεχίζεις. έτσι ούτε θα κουραστείς, ούτε ζημιά θα πάθεις, ούτε θα μάθεις να σφίγγεσαι.
καλή αρχή!

@liga_rosa φιλε νικο , σημερα πανω στον ενθουσιασο μου δεν εκατσα να διαβασω νοτες απλα βρηκα κατι ταμπλατουρες που εδειχναν τα πατηματα στα ταστα … αλλα οπως ακριβως τα ειπες ολα … Ο ρυθμος! γνωριζεις γενικα απο μπαγλαμα να σε ρωτησα καποια πραγματα σε προσωπικο επιπεδο για να μην γινομαι κουραστικος ?

ρώτα ό,τι θες δημόσια, και γιατί τα ερωτήματα σου θα ενδιαφέρουν και άλλους, αλλά και για να πάρεις περισσότερες γνώμες. αυτό είναι εξάλλου το νόημα του φόρουμ, καθώς και το ότι η πληροφορία είναι διαθέσιμη μετά από χρόνια, με μια απλή αναζήτηση. διάβασε παλιές συζητήσεις με τα θέματα που σε απασχολούν, έχει πολύ υλικό.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα , αρχικα ποια βηματα ακολουθω για να προσπαθησω να παιξω μια ταμπλατουρα … ? να εχω κατι σαν μεθοδολογια στο μυαλο μου

Και επισης κατι που ισως ακουστει πολυ χαζο , εχω βρει καποιες που λενε μονο νουμερα δηλαδη ποιο ταστο πατας … ειναι απαραιτητη η γνωση των νοτων και των συγχορδιων για να ξεκινησω να μαθαινω κανα κομματι ?

Αν θέλεις τη γνώμη μου κάνε έναν κόπο και αφιέρωσε το πρώτο διάστημα στο να μάθεις τις νότες και τα ημιτόνια πάνω στην ταστιέρα και στην κάθε χορδή και να κάνεις και κάποιες ασκήσεις. Κι εγώ εδώ και 2 μήνες ξεκίνησα να μαθαίνω μπουζούκι και καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου να παίξεις τραγούδια. Εξάλλου γι’ αυτό το μαθαίνουμε το μπουζούκι ή τον μπαγλαμά εσύ και όχι για να κοπανάμε άσκοπα τις νότες και να κάνουμε Ντοοοοοοο, Λαααααααα μετρώντας χρόνους. Όμως πίστεψε με μεσομακροπρόθεσμα θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να ξέρεις τι πατάς σε κάθε τραγούδι και πως το πατάς και φυσικά πριν ξεκινήσεις να παίζεις τραγουδάκια να έχεις εξασκήσει αρκετά τα χέρια σου, ώστε να ανταποκρίνονται στον ρυθμό και στις ιδιαίτερες απαιτήσεις δεξιοτεχνίας του τραγουδιού.

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστω πολυ @perastikos αυτο θα κανω μαλλον φαινεται η πιο ξεκαθαρη και ουσιαστικη λυση … βρηκα ηδη αυτο εδω το νημα οποτε νομιζω βοηθαει σαν πρωτη εικονα
Οι νότες στην ταστιέρα του μπαγλαμά, για αρχάριο!
Γνωρίζεις που υπαρχει καποιες ασκησεις εξασκησης για μπαγλαμα ?

πρώτα παίζεις σταθερά και συνεχόμενα θέση-άρση στην πένα (δέκατα έκτα) και μετράς (τραγουδώντας, όχι παίζοντας) το τραγούδι πάνω στον ρυθμό. μετά κοιτάς σε κάθε κίνηση της πένας τί κάνει το αριστερό πάνω στην ταστιέρα.
πρώτα το τραγουδάς και το μετράς, μετά πένα, και εκεί πάνω χτίζεις την μελωδία. αν ξεκινήσεις από το αριστερό να βρεις το δεξί, απλά δεν θα βγεί. είναι σαν να βάζεις το κάρο μπροστά από τα βόδια!

1 «Μου αρέσει»

Γιώργο με κάθε επιφύλαξη θα σου πω αυτό που μου έχουν πει και μένα και έχω διαβάσει και σε διάφορα φόρουμ. Δηλαδή οι ίδιες ασκήσεις που γίνονται για το τρίχορδο μπουζούκι μπορούν να γίνουν και στον μπαγλαμά. Ο Νίκος ως πραγματικός γνώστης έχει δίκιο, πραγματικά οι περισσότερες δυσκολίες βρίσκονται στο χέρι με την πένα, παρά στο χέρι που κινείται στην ταστιέρα. Εγώ απλά πιστεύω πως είναι απαραίτητο ένα διάστημα εξάσκησης με ασκήσεις τεχνικής και δεξιοτεχνίας και για τα δυο χέρια πριν ασχοληθείς με τραγουδάκια. Εκτός από βιβλία (εγώ έχω ένα του Β. Λιόλιου για τετράχορδο και τρίχορδο μπουζούκι και ένα του Πολυκανδριώτη) που έχουν αρκετά θέματα θεωρίας και ασκήσεις και φαντάζομαι θα υπάρχουν και για μπαγλαμά, υπάρχουν και σειρές από βίντεο για τρίχορδο μπουζούκι στο youtube. Για μένα από τα βίντεο στο youtube τα καλύτερα είναι του Ζερλεντέ με δεκάδες βίντεο με ασκήσεις και τραγούδια για τρίχορδο ενώ έχει και κάποια λίγα και για μπαγλαμά αποκλειστικά. Επίσης κατά τη γνώμη μου, επειδή μόνος σου μπορεί να μαθαίνεις κάτι λάθος αν έχεις γνωστό σου που παίζει μπουζούκι και τον εμπιστεύεσαι κάνοντας τις ασκήσεις ας έρθει να σε “ελέγξει”, αλλιώς αν δεν έχεις και μπορείς οικονομικά έστω για 2-3 μαθήματα πάρε έναν δάσκαλο να σε διορθώσει αν κάτι το ξεκίνησες λάθος. Εμένα ο πεθερός μου έπαιζε επαγγελματικά 40 χρόνια σε νυχτερινά μαγαζιά και όταν ξεκίνησα τον φώναξα σπίτι να δει αν κρατάω καλά την πένα, αν βάζω σωστά το χέρι στην ταστιέρα κλπ. Γιατί αν κάτι το αφομοιώσεις λάθος, δύσκολα μετά το αλλάζεις.

1 «Μου αρέσει»

Ξεκινά μικρέ. Στην καλύτερη ηλικία είσαι και μην φοβάσαι τίποτα.το καλύτερο είναι να βρεις κάποιον που ξέρει να σου δείξει τα βασικά κράτημα τι να πάρεις και τι να προσέξεις στην αγορά του.αν σου αρέσουν τα ρεμπέτικα τα βαριά πάρε σκαφτο οργανακι.θα ξετρελαθεις.με αυτά τα λεφτά παίρνεις καλό μπαγλαμαδάκι.ξεκιναω έτσι την ανάρτηση μου γιατί και εμείς ξεκινήσαμε έτσι πριν το ωδείο αλλά δεν υπήρχε τόσο η πολυτέλεια του ίντερνετ και προσπαθούσαμε να κλέψουμε ότι βλέπουμε και παρακαλαγαμε τους δασκάλους στο ωδείο να μας δείξουν ένα κομμάτι που μας αρέσει ιδρωκοπαγαμε κανονικά!!! Ότι καλύτερο σου εύχομαι.

1 «Μου αρέσει»