Αγορά ακριβού οργάνου

Συγνωμη αλλα εγω αυτο το μπουζουκι των 8000 ευρω το αμφισβητω παρα πολυ. Μπορει να ακουγετε παρα πολυ καλα, αλλα ειναι απατη να δωσεις τετοια λεφτα για ενα οργανο σαν το μπουζουκι. Το οργανο που εχω εγω, ειναι φτιαγμενο απο εμπειρο ερασιτεχνη, και το πηρα μεταχειρισμενο 500ε. Αυτο λοιπον το οργανο οταν εκατσε διπλα διπλα με Βαρλαδες Σπουρδαλακηδες και Κλεφτογιαννηδες, ξεχωριζε στον ηχο σαν το διαμαντι μες τα σκατα. Και φυσικα ειναι η γνωμη μου αυτη γιατι κανενας απ αυτους που δωσαν το λιγοτερο 2000ε δεν υπαρχει περιπτωση να παραδεχτουν οτι το μπουζουκι που χρυσοπληρωσαν ειναι για κλαματα μπροστα σε ενα των 500ε. Ετσι λοιπον φιλε Μυρο αναρωτιεμαι ποσο καλυτερο μπορει να ειναι αυτο το μπουζουκι που λες, ειναι 7500 ευρω καλυτερο?

Να δωσω και μερικες πληροφοριες για το περιβοητο μπουζουκι των 8000ε.
Το μπουζουκι (ασφαλως εξαχορδο) κατασκευαστηκε απο Αθηναιο κατασκευαστη πριν απο δυο χρονια. Ειναι 70αρι και κατασκευαστηκε με τον παραδοσιακο τροπο, δηλ. βαμμενη μαυρη καρυδια με χαρτι μεσα για να μην φαινονται οι δουγιες (εξωτερικως εχει 40αρι σκαφος) και καπακι ελατο. Το καπακι οπτικως δεν σου γεμιζει το ματι με τα νερα του, και κρινοντας το οπτικως θα το βαθμολογουσες σαν ΑΑ. Οπως ειπα δεν εχει κανενα σχεδιο για να μην χαλαει ο ηχος αλλα ο κατασκευαστης εβαλε μερικα οστρακα στο καπακι, γιατι ειπε τετοιο ακριβο οργανο δεν το παραδιδω γυμνο.
Απο ηχο τωρα λαμπει. Οποιδηποτε μπουζουκι παιξει μαζι του εξαφανιζεται και μοιαζει σαν αηχο. Εχει απιστευτη ενταση, η δευτερη του οκταβα εχει ακομα μεγαλυτερη ενταση, εχει πολυ λαμπερα πριμα, ογκωδες ηχο, ανταποκρινεται σε οποιοδηποτε χειρισμο της πενας, αποδιδει το ιδανικο ηχοχρωμα σε καθε θεση μεταξυ καβαλαρη και τρυπας, και αν το πετυχεις σε ιδανικες συνθηκες υγρασιας ο ηχος του ειναι συγκλονιστικος. Ο ηχος του ειναι γλυκος και καθολου ξηρος. Ακομη και οι ασχετοι περι ηχου γυριζουν το κεφαλι τους οταν παιζει. Ακουγεται ανετα σε μια μεγαλη παρεα χωρις ενισχυση και δυσκολα βρισκεται κιθαρα για να καλυψει την ενταση του.
Ειναι πολυ ακριβο αλλα οποιος θελει το καλυτερο τα δινει.

ενα οργανο 2 ετων και ιδιαιτερα ενα μπουζουκι ,δεν μπορει να κοστολογειται τοσο ακριβα,οσο καλο και να ειναι.
μονο οργανα αντικες η οργανα καποιων παλιων παικτων αξιζουν οχι 8.000 αλλα πολυ ποραπανω.

καλο θα ηταν να μας ελεγες το ονομα του κατασκευαστη και οχι να μας λες να ερθουμε στο σουφλι για να το ακουσουμε,αλλιως δεν επρεπε να το αναφερεις καθολου.

To όργανο αυτό δηλαδή αγοράστηκε από κάποιον στην τιμή των 8000? ή κοστολογείται τόσο και είναι προς πώληση περιμένοντας τον νέο του ιδιοκτήτη;

Εδοθη παραγγελια και κοστισε 8000ε πριν απο 2 χρονια. Σημερα το εχει ενας φιλος μου στο Σουφλι.

Πως μπορουμε να ακουσουμε αυτο το οργανο live?μαζευεστε καπου?

Λυπάμαι αλλά το μικρό μου μυαλό δε μπορεί άλλο να παρακολουθήσει τη συζήτηση για το μπουζούκι των 8.000 ευρώ…
Κάνω πρόταση στους διαχειριστές να μεταφέρουν τα μηνύματα περί του συγκεκριμένου οργάνου σε νέο θέμα…
υ.γ
Υπάρχουν τελικά κάποιοι άνθρωποι που “το έχουν” γενικά…φαίνεται ο συγκεκριμένος οργανοποιός “το έχει” και σαν κατασκευαστής και πολύ…πολύ όμως ως έμπορος…

Φίλε ΒΡΑΔΥΝΟΣ η συζήτηση βρίσκεται στο σωστό τόπικ. Δεν χρειάζεται να μεταφερθεί.

Δυστυχως φιλε Βραδυνε, αυτοι που τ αγοραζουν φταινε και οχι αυτοι που τα πουλανε σε τελικη αναλυση. Γιατι προφανως στην συγκεκριμενη περιπτωση θα πηγε ο παιχτης να παραγγειλει, λεγοντας στον μαστορα “Δεν με νοιαζει ποσο θα κοστισει, αλλα θελω το καλυτερο μπουζουκι που μπορεις να φτιαξεις.” Με τα λεγομενα λοιπον του παιχτη, κι εγω αμα ημουν στη θεση του μαστορα τοσα θα του λεγα, αμα ομως αντι να μου τα δωσει τα 8000 μου δινε δυο μουτζες, τοτε θα το ξανασκεφτομουνα να ξεστομισω τετοιο ποσον.

Kώστα με διάθεση αν θέλεις "χιουμοριστική"αν θέλεις “απορίας” ζήτησα τη μεταφορά του θέματος και όχι επι τ’αυτού, όπως επίσης βρήκα τίτλο δανειζόμενος πρόσφατο θέμα του φόρουμ…“ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ”…
συγνώμη για την υποκλοπή…

Κανένα πρόβλημα φιλαράκι.

όντως καλά τα λές, αλλά μήπως η κάρτα ήχου είναι των δύο χιλιάδων και όχι των διακοσίων ευρώ; γιατί αλλιώς ακυρώνει την ποιότητα όλων των υπολοίπων.
όσο για το θέμα, όντως το έχουμε ψιλοεξαντλήσει, αλλά γράφουν διαφορετικοί άνθρωποι κάθε φορά. απλά θα επαναλάβω την φράση του ιορδάνη “το μπουζούκι είναι λαϊκό όργανο, οπότε ένα καλό μπουζούκι πρέπει να κοστίζει ενάμιση μέσο μισθό”. αν κάνω λάθος στον άνθρωπο ή στην ουσία, διορθώστε με. τα μπουζούκια δεν είναι υλικά -είναι μεροκάματα, γνώση και εμπειρία. από κει και πέρα είναι όνομα και διακόσμηση.

πόσο έχει κατέβει άραγε ο μέσος μισθός;

Παρακολουθώ βέβαια την συζήτηση, χωρίς να έχω τη διάθεση, για πολλούς λόγους, να τοποθετηθώ επί της ουσίας.

Μου φαίνεται απλά παράξενο να αποτελεί σημείο αναφοράς μια φράση που φαίνεται να έχει πει ο Ιορδάνης, για την αξία ενός «καλού» οργάνου…
Ο Ιορδάνης, ήξερε βέβαια τα θέματα της οργανοποιίας και είχε προσωπική φιλία με δύο από τους νεότερους, θεωρούμενους καλούς μάστορες. Είναι όμως γνωστή η χαλαρή σχέση που είχε με το χρήμα, καθώς δεν κατάφερνε ούτε τη μέση αμοιβή για τον εαυτό του να απαιτήσει, κάνοντας συμφωνίες του τύπου « Δώσε μου ότι νομίζεις εσύ πως πρέπει να πάρω…» και πέφτοντας, βέβαια, συχνά θύμα εκμετάλλευσης διάφορων μαγαζατόρων, ιδιοκτητών δισκογραφικών και λοιπών «επιχειρηματιών».

Προσωπικά πάντως, τόσα χρόνια ποτέ δεν τον άκουσα να υποστηρίζει συγκεκριμένη άποψη για την αξία των οργάνων. Άλλο τι μπορεί να είπε σε ανύποπτο χρόνο, μεταξύ τυρού και αχλαδίου…

Εντάξει… από την περιγραφή του μπουζουκιού είμαι πλέον 1000000000% σίγουρος… ΑΠΛΩΣ ΤΟΥ ΠΙΑΣΑΝΕ ΤΟΝ Κ…

Μπουζούκι με τέτοια χαρακτηριστικά βρίσκεις και στα 1500 Ευρώ… βαριά - βαριά…

Για μένα τελείωσε το θέμα…

Εμένα μου άρεσε η φράση που είπε ο φίλος παραπάνω, ότι το μπουζούκι είναι λαϊκό όργανο και για αυτό πρέπει να έχει τιμή προσιτή στο λαό.
Σκεφτείτε -λέμε τώρα- οι τιμές των μπουζουκιών για κάποιο λόγο να ήτανε πάνω από 8000?. Τότε δε θα ήταν πια λαϊκό όργανο.

Τώρα σχετικά με τη συγκεκριμένη αγοροπωλησία, βρέθηκαν 2 άνθρωποι που κοστολόγησαν αυτό το όργανο στα 8000?.
Ο ένας ήταν ο πωλητής και ο άλλος ο αγοραστής. Αφού αυτοί είναι ικανοποιημένοι, εμάς δε μας πέφτει λόγος.

Νομιζω το ποσο αυτο πως ειναι μυθος!! Συνηθως τα οργανα που ξεπερνουν τα 3.000 ισως κ λιγο παραπανω, ειναι απο παραγγελιες, δηλαδη θελω μπουζουκι με τη μαπα μου πανω και το πληρωνω αδρα για την μοναδικοτητα του.
Μπουζουκι λιτο και 8000 ευρω λογω ηχου μου φαινεται απιθανο, εκτος αν ειναι απο τιμιο ξυλο…

ρε φιλε και δασο να ηταν το τιμιο ξυλο θα εχει τελειωσει τοσα χρονια χαχαχαχα…?
εχω μπουζουκι 16 ετων μεσοφτιαγμενο ποσο να το δωσω οταν το τελειωσω

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν ακούω για τόσο ακριβά μπουζούκια γιατί αυτό απλά σημαίνει πως η οργανοποιία βρίσκεται ψηλά. Υπάρχουν κιθάρες που ξεπερνούν κατά πολύ αυτές τις τιμές και είναι πραγματικές αγορές επένδυση. Θα μπορούσε λοιπόν ένα μπουζούκι με σκάφος απο γνήσιο βραζιλιάνικο παλίσανδρο με 23 σκαλισμένες ντούγιες και καπάκια από αντιροντάκ έλατο παλιάς κοπής να πλησιάσει το ποσόν των 8000 ευρω. Τέτοιου είδους υλικά όμως θα πρέπει να δουλευτούν μόνο με τον παραδοσιακό τρόπο και όχι με κόλλες που είναι μη αντιστρεπτής δράσης. Τέτοιοι κατασκευαστές υπάρχουν ακόμα στην ελλάδα αλλά μετριούνται στα δάχτυλα. Μπουζούκι όμως με σκάφος από βαμμένη καρυδιά με κατεστραμένη την κυτταρική της δομή και αμφιβόλου προελεύσεως καπάκι μόνο έναν γνωρίζω που θα μπορούσε να το πουλήσει για τέτοιο ποσό μόνο που αυτός είναι οργανοποιός ψώνιο.

Λυπαμαι που το λεω, αλλα νομιζω οτι τετοια υλικα θα πηγαινανε στραφι στα χερια Ελληνα μπουζουκοκατασκευαστη. Μιλαμε για ενα οργανο το οποιο δεν εχει κανενα στανταρ, οσοι ασχολουνται με αυτο απλα εχουν αντιγραψει παλιοτερα παραδειγματα, λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν τι κανουν και γιατι το κανουν, δυστυχως. Οποτε παλι για μενα η αξια των 8.000 ευρω δεν υφισταται.

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι και απαραίτητο να δώσεις 8.000 ευρώ για να πάρεις ένα κορυφαίο όργανο. Ανάλογα με την τύχη, την πείρα σου, τη συγκυρία μπορεί να δώσεις 2-3 χιλιάρικα και να πάρεις ένα όργανο δυνατό. Επειδή όμως μπορεί και να διαβάζουν και άνθρωποι άσχετοι με τα όργανα θα ήθελα να πω ότι χρειάζεται και μια συστολή, φειδώ, σεμνότητα σε όσα λέμε: Αυτό το λέω επειδή, κάποιο παιδάκι 17 χρονών ή κάποιος πατέρας που θέλει ν’ αγοράσει στο βλαστάρι του ένα όργανο θα σχηματίσει τη γνώμη ή ότι τα καλά όργανα ξεκινούν από οποιαδήποτε τιμή αρκεί να είσαι τυχερός και να ξέρεις να διαλέξεις ή ότι από τις 6-7-8-28 χιλιάδες ευρώ και πάνω μιλάμε για “ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΟΡΓΑΝΑ” και από κει και κάτω δεν υπάρχει τίποτα. Επίσης, αν διαβάσει κανεις διαχρονικά τις τοποθετήσεις μελών, θα νομίσει ότι εδω μέσα μιλάνε τίποτε κορυφαίοι σολίστες που έχουν φάει τα στούντιο και τις συναυλίες τριάντα χρόνια και έχουν πιάσει στα χέρια τους περίπου 5.000 όργανα, τα έπαιξαν στο στούντιο, στο βούνο, στη θάλασσα, στη γη, στο φεγγάρι και τα μάθανε δικαίως όλα… Φαίνεται πολλές φορές σαν να γράφουν εδώ μέσα ο Παπαδόπουλος, ο Καρνέζης, ο Μωραΐτης, ο Δράμαλης, ο Καραντίνης, ο Στεργίου, ο Κωνσταντίνου κλπ και διεκδικούν το προνόμιο της αυθεντίας.

Η ταπεινή μου γνώμη για τα όργανα είναι ότι πολλοί μεγάλοι παίκτες ακόμη ψάχνονται και ψάχνουν (με την καλή και την κακή έννοια). Παίκτες που γράφουν κάθε βδομάδα στούντιο εδώ και δεκαετίες, δοκιμάζουν δεκάδες όργανα, ψάχνουν τη λεπτομέρεια, “χάνουν τη μπάλα”… Ένα όργανο πρέπει, εκτός από δυνατό, να είναι και βολικό, να έχει άριστη συμπεριφορά, να μην σε κουράζει στην πολύωρη δουλειά, να διαθέτει αψογο φινίρισμα, να έχει τάστα άψογα, ποιοτικά ξύλα, αντοχή, αισθητική κ.α. Δεν βγαίνει συμπέρασμα στη ταβέρνα σε καμία περίπτωση. Μια φορά μου έδειξε ο Μωραΐτης (στις λίγες φορές που έχουμε κάνει παρέα) το τρίχορδο Ζοζέφ που έχει, το οποίο του έδωσε ως δώρο ο Ζοζέφ (με τη διαθήκη του αν δεν κάνω λάθος) επειδή τον γούσταρε και τον θεωρούσε ως διαπρεπή συνεχιστή και πρεβευτή του μπουζουκιού. Ο Μωραΐτης μου έτεινε το μπουζούκι του και μου λέει: “πιάσε τάστα, χάϊδεψε και θα καταλάβεις”. Χάϊδεψα αλλά δεν κατάλαβα τίποτε παραπάνω από ένα καλοδουλεμένο όργανο, με άψογα λιμαρισμένα τάστα, με προσοχή στη λεπτομέρεια… Ο Παναγιώτης Στεργίου παίρνει όργανα τα παίζει στο στούντιο, τα γυρνάει πίσω, παίρνει άλλα γιατί δεν του κάνουν τα πρώτα, είναι “στενά”, δεν “γράφουν”, δεν “έχουν λάμπα” κλπ. Στο στούντιο φαίνεται κάθε ατέλεια, αδυναμία, τα ελάχιστα τριξίματα ενοχλούν. Όλοι θέλουν για το στούντιο να βγάζει το μπουζούκι τους το καλύτερο… Ψάχνουν, ψάχνονται, χάνονται …

Δεν είμαι μπουζουξής, να παίζω σαράντα χρόνια, σε στούντιο, σε μαγαζιά κλπ αλλά έχω παίξει με δύο έως δέκα όργανα από γνωστούς κατασκευαστές, όπως τους Ζοζέφ, Παναγή, Σταθόπουλο, Σπουρδαλάκη, Βαρλά, Ρεμούνδο, Καρβούνη, Κλεφτογιάννη, Μπρά, Μάτσικα, Αλεξανδρή, Καλκέψο, Μουντάκη, Φρονιμόπουλο, Στασινό κ.α. Υπάρχουν λεπτομέρειες και μυστικά που δεν τα πιάνεις “στο πόδι”. Σε όλες τις περιοχές πρέπει να είναι δυνατό το όργανο (μπάσες - μεσαίες - πρίμες) αλλά και στη ταστιέρα, στις χαμηλές και στην ψηλότερη οκτάβα του. Άλλος θέλει πιο μπάσο όργανο, άλλος μεσαίο και γεμάτο, άλλος πιο πρίμο. Το μπάσο είναι αλλιώς στημένο στο καπάκι, άρα έχει πιο μαλακές χορδές, άλλη τάση, δείχνει αλλιώς. Άλλο όργανο έχει αλλού προτερήματα και άλλο σε άλλα πεδία. Υπάρχει το γούστο του καθενός, η προσωπικότητα του. Άκρη δεν βρήκα πάντως αν και έχω μιλήσει με κορυφαίους μουσικούς, που γράφουν συνέχεια στο στούντιο κλπ.

Συμπέρασμα (όχι δικό μου): Τα εξαιρετικά μυαλά κρίνουν με επιτυχία από μόνα τους. Τα καλά μυαλά κρίνουν στηριζόμενοι στις γνώμες άλλων που ίσως ξέρουν. Τα άχρηστα δεν μπορούν να κρίνουν ούτε απο μόνα τους, ούτε από αυτά που κρίνουν οι άλλοι (Νικολό Μακιαβέλι από τον “Ηγεμόνα”). Συγκρατηθείτε, χαλαρώστε αδέλφια, έχει δρόμο πολύ το ταξίδι και η αναζήτηση… Αν δεν χαλάσεις λεφτά, πως θα μάθεις μπιλιάρδο (Σταμάτης Κόκκοτας, αναφερόμενος στην αγορά και αναζήτηση των μπουζουκιών)