Αγορά ακριβού οργάνου

Διότι απλά κάποιος καλός οργανοποιός δεν μπορεί να έχει το χρόνο να ασχοληθεί με τα φτηνά του έχοντας στραμένη την προσοχή του στις ακριβές του παραγγελίες. Κατά καιρούς όμως τυχαία μπορεί να συμπέσουν παράγοντες που να καθιστούν ένα φτηνό όργανο με ήχο καλύτερο από τις ακριβές παρτίδες. Οποιος λοιπόν πιάσει στα χέρια του ένα τέτοιο όργανο ας αγοράσει και κανένα εθνικό λαχείο

Δηλαδή παιδιά, αν κάποιος οργανοποιός βρήκε τον τρόπο να βγάζει ωραίο ήχο από τα όργανα του και κάποιος πελάτης θέλει ένα όργανο λιτό, χωρίς στολίδια χωρίς μπιχλιμπιδια, τότε τι θα κάνει, θα κάνει παλιοδουλειά ώστε να βγει ο ήχος υποδεέστερος του ακριβού οργάνου? Αν μπορεί ο μάστορας να βγάλει ωραίο ήχο, τότε τελείωσε. Αυτό το κάνει σε όλα του τα όργανα. Απ΄εκεί και πέρα χρεώνει εργατοώρες, ανάλογα με τις απαιτήσεις του πελάτη σε στολίσματα. Άσε που σύμφωνα με τα λεγόμενα, το απλούστερο όργανο αποδίδει και τον καλύτερο ήχο, με ή χωρίς μεγάλη διαφορά. Και φυσικά αν έχει παραγγελίες για ακριβά όργανα και κρίνει ο ίδιος ότι τον συμφέρει να παραμελήσει τα φθηνότερα, ή να τα καθυστερήσει κάπως, και λογικό είναι και θεμιτό, φτάνει να είναι ξηγημένος με τους πελάτες του.

Εχεις δίκιο φίλε rinokere, o σχετικά καλός ήχος των φτηνών θέλει φυσικά και κάποια εξτρά προσοχή από τον μάστορα ‘‘φίρμα’’ {καλύτερο τρίψιμο τάστων πιο προσεκτικό κούρδισμα καβαλάρη, προσοχή στα λούστρα κτλ. Αυτά βέβαια στα οργανοποιία που παράγουν αυτόνομα τις φτηνές παρτίδες και υπάρχουν και τέτοια και όχι στις φίρμες που προμηθεύονται οτι ναναι βιοτεχνικά και βάζουν δική τους σφραγίδα. Εξακολουθώ όμως να διαχωρίζω όλα αυτά τά όργανα γραμμών παραγωγής από αυτά που κάποιος με πραγματικό μεράκι δημιουργεί εξ ολοκλήρου ένα μοναδικό έργο τέχνης με κατάθεση ψυχής που να ξέρει βέβαια να παίξει και με τα μυστικά του ήχου… ένα τέτοιο ζωντανό δημιούργημα αποπνέει πραγματικό δέος για τον κατασκευαστή του και από τιμή, απλά θα παραμένει ανεκτήμητο

ρε φιλε ακομα και εσυ να φτιαχνεις οργανα για τα χρημματα θα το κανεις ,δεν πας να εχεις το τον θεο μπαρμπα δεν θα βρεις οργανοποιο να πας και να σου μιλησει ανοιχτα για το οργανο ο καθε κατασκευαστη ς θα ειναι καλυτερος απο τον αλλον

ναι ναι για τα χρήματα φυσικά. Και σε κάποια όμως μπορεί να θέλω να βγάλω αυτά που κρύβω μέσα μου, να δουλέψω με έμπνευση και το μεράκι μου να με οδηγεί να εκφράσω πράγματα δικά μου μέσα από ένα κομμάτι ξύλο που όπου να ναι θα θέλει και αυτό κάτι να σου πει. Βέβαια υπάρχουν και οι κατασκευαστές ψώνια, όπως και οι παίχτες ψώνια. Υπάρχουν όμως και αυτοί που πραγματικά αξίζουν να τιμηθούν για το έργο τους και την προσφορά τους και στην ελληνική αλλά και στην παγκόσμια οργανοποιία

αυτο θα μεινει δικο σου δεν πουλας τιν ψυχη σου…!με βρηκε ενας και ηθελε να φτιαξει μπουζουκι γιατι εχει χρημα το μπουζουκι ,του ειπα αδικοσ κοπος αν δεν το κατεχεις δεν λεει και τον ρωτησα τι δουλεια κανει και μου ειπε τορναδορος αυτο τι μπουζουκι θα φτιαξει και ποιο θα ειναι ο τυχερος που θα ο παρει…?

φίλε ΜΑΤΣΚΑ δεν πουλάς την ψυχή και το μεράκι της δημιουργίας ενός οργάνου, γιατί παραμένει πάντα μέσα του και μιλάει για σένα. Φαντάζεσαι όμως τον Τρίγκα να παίζει μπουζούκι μόνο στο σαλόνι του ή την Ελένη Βιτάλη να τραγουδάει μόνο στο μπάνιο;

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:55 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:53 —

και… όσο για τον τορναδόρο πέστου να γίνει καλύτερα πολιτικός

το σαλονι και το μπανιο ειναι για μενα.

Φυσικά και είναι για τα λεφτά που θα φτιάξει ο κάθε οργανοποιός όργανα ρε παιδιά. Αφού είναι επαγγελματίας θα το κάνει για τα λεφτά, για να ζήσει. Είναι το επάγγελμα του, η ζήση του. Άμα δεν είναι σωστός όμως, ως πότε θα έχει πελάτες? Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται.

Αν ποτε περασετε απο το Σουφλι, ελατε να δοκιμασετε ενα μπουζουκι 8000ε (χωρις κανενα σχεδιο επανω). Φερτε και το δικο σας μπουζουκι για να συγκρινετε τον ηχο.
Για να εχεις αποψη για ακριβα οργανα πρεπει πρωτα να τα εχεις παιξει!!!

Θα ήταν ενδιαφέρον εάν είναι δυνατόν να ακούσουμε ένα ηχητικό δείγμα, για όσους φυσικά δεν έχουν τη δυνατότητα να έρθουν στο Σουφλί.

Βέβαια θεωρώ λίγο αφοριστική την τελευταία αποψη. Καλό και χρήσιμο είναι βέβαια, αλλά λίγο πολύ έχουμε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι υπάρχει θέμα υπερκοστολόγησης τις περισσότερες φορές και ότι οι λόγοι που κάνουν ένα μπουζούκι να κοστίζει 8000 ευρώ δεν σχετίζονται μόνο με την ποιότητα του ήχου…

Μία από τις συνεισφορές του Ρεμπέτικου Φόρουμ είναι ότι έχει βοηθήσει να καταρριφθεί εν γένει ο μύθος του πανάκριβου μπουζουκιού όσον αφορά τη σχέση τιμής με την ποιότητα του ήχου.

Εξαιρέσεις βέβαια υπάρχουν πάντα και εύχομαι το μπουζούκι που αναφέρεσαι να είναι ένα από αυτά. Αν μάλιστα μπορούσες να το στοιχειοθετήσεις θα ήτανε και μία ολοκληρωμένη τοποθέτηση στον αντίλογο.

Δυστυχως η τεχνολογια δεν μπορει να αποδωσει την ποιοτητα των πολυ καλων οργανων. Αυτα μπορεις να τα εκτιμησεις μονον live.
Συγκρισεις με ηχητικα δειγματα μπορεις να κανεις μονο σε μεσαιας ποιοτητας οργανων.

Πατρίδα, μπουζούκι 8000 ευρώ χωρίς σχεδιαστική δουλειά δεν βγαίνει με τίποτε… τα καλύτερα υλικά να χρησιμοποιήσεις, 80 πραγματικές ντούγιες να έχει το σκάφος, πάλι δεν βγαίνει…

καλά θα ήταν να μας πεις τον κατασκευαστή για να τον αποφεύγουμε…

πάντως όταν ανέβω Κορνοφωλιά, εάν έχω χρόνο, θα κοιτάξω να περάσω να το παίξω (όσο μπορέσω - καθότι αριστερόχειρας) και τότε θα πω και την γνώμη μου και για τον ήχο του μπουζουκιού σου…

Δεν εδωσα επιτηδες στοιχεια του κατασκευαστη γιατι αλλοι θα το εκλαβουν ως διαφημηση και αλλοι ως δυσφημηση.
Παντως το μπουζουκι δεν ειναι δικο μου και η προσκληση ισχυει.

Πασχάλη, συγνώμη αλλά εδώ κάνεις το απόλυτο λάθος και είμαι απόλυτος σε αυτό…
στο λέω αυτό επειδή εκτός των άλλων είμαι και “πληροφορικάριος” (προγραμματιστής)… υπάρχουν μέθοδοι αποθήκευσης που έχουν πάρα πολύ υψηλό ρυθμό δειγματοληψίας… σε τέτοιο βαθμό που να αποδίδουν τέλεια ακόμη και ένα βιολί Στρατιβάριους.

Το θέμα είναι τι μέσα έχεις διαθέσιμα για την εγγραφή… διότι τα μηχανήματα αυτά κοστίζουν λιγάκι…

αλλά και με ένα καλό πυκνωτικό μικρόφωνο, εάν έχεις καλή επαγγελματική κάρτα ήχου πάνω στο pc, μπορείς να πετύχεις ένα 98-99% της ποιότητας του φυσικού ήχου… και του εύρους των συχνοτήτων και της χροιάς που παράγει το όργανο.

Εγγραφές, ποτέ ηλεκτρονικά… πάντα με μικρόφωνο…

Ενδιαφερον Πασχαλη,8000??? μα απο τι ειναι φτιαγμενο? η τεχνη δεν κοστολογειται βεβαια αλλα αυτο ειναι υπερβολη θα το δικαιολογουσα μονο εαν ειχε μουσιακη αξια .Πραγματικα θα ηθελα να το δοκιμασω μιας που ειμαι συχνα στο Σουφλι

Εντάξει ρε παιδιά με τη τεχνολογία που υπάρχει και κουβά να βάλουμε σε μικρόφωνο θα ακουστεί μπουζούκαρος,(χώρις υπονοούμενα για το συγκεκριμένο όργανο)…άλλο είναι το θέμα…πάντως εγώ αν είχα 8.000 θα έκανα μια ωραιότατη συλλογή από 5-6 οργανάρες (μπουζουκια,κιθάρα,σαζι,ούτι λαούτο) να τα παίζω να τα χαίρομαι…

Και πως κατέληξε στην κοστολόγηση του οργάνου ο οργανοποιός? Με βάση την πολύ προσεγμένη και λεπτομερή δουλειά που έκανε σ΄αυτό, ή μετά που άκουσε τον ήχο αποφάσισε την τιμή του? Και δεν το λέω με καμία διάθεση ειρωνίας ή αφορισμού. Και βέβαια μπορεί κάποιος να σπαταλήσει πολλές ώρες σε ένα όργανο δίνοντας προσοχή στη λεπτομέρεια και όχι στα στολίδια. Αλλά αυτό θα μπορούσε να φτάσει τις 8000? Δηλαδή σ΄ένα μπουζούκι των 1000 ευρώ τι κάνει? πετά τα κομμάτια και κολλούν μεταξύ τους? Πραγματικά θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν υπήρχε ένα συγκριτικό ηχητικό δείγμα (με τα ίδια μέσα ηχογράφησης) με 2-3 άλλα “καλά” όργανα.

Μερικες φορες πρεπει να λεμε τα πραγματα δυο φορες: Μικροφωνο πυκνωτικο 400ε, προενισχυτης 1200ε, καλωδια 1200ε και βαλε, καρτα ηχου 200ε, προγραμμα logic express, ηχεια ακροασης 8000ε, ενισχυτης λαμπατος 4000ε…
Η αποδοση των πολυ καλων οργανων κρινεται μονον απο το ΑΥΤΙ.
Οσοι ξερουν απο high end ηχο θα καταλαβουν.

Καλό σύνολο… γράψε λοιπόν με αυτά τα μηχανήματα και εγώ θα το πολλαπλασιάσω x 1000, εφόσον νομίζεις ότι δεν θα βγάλει το μέγιστο της χροιάς του… έτσι για να πάρουμε ένα δείγμα…

Επίσης, η απόδοση όλων των οργάνων κρίνεται από το αυτί και όχι μόνο τα ακριβά όργανα…