Το 2ο μπαγλαμαδάκι μου, σχεδόν έτοιμο!

Η ταστιέρα

Βάση για τη συγκόλληση μπράτσου με σκάφος

Φιγούρα καπακιού

Ξύσιμο μπράτσου

Σοφία, εκτός του ότι τ’ όργανο σου είναι καλαίσθητο και πρωτότυπο, μου αρέσει (αν δε γίνομαι αδιάκριτος) ότι ο παρακείμενος χώρος είναι “νοσοκομείο”. Τάξη και νοικοκυριό. Είναι το μοναδικό εργαστήριο που βλέπω, από φωτό ή που’χω δει ζωντανά, που επικρατεί τόση τάξη.
Εύγε, και όταν αρχίσεις τα μπουζούκια να μας πείς.

Σοφία συγχαρητήρια. Είναι πράγματι πολύ καλή και όμορφη η προσπάθεια σου. Μακάρι και ο ήχος σου να βελτιώνεται με το καιρό όπως λες. Ειμαι σίγουρος και απο τις δικές μου προσπάθειες (Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού) ότι κάθε φορά που θα ξεκινάς κάτι καινούργιο θα βελτιώνεσαι απο την εμπειρία που αποκτάς απο κάθε προηγούμενο.
Μπράβο σου συνέχισε έτσι.

Ισαακ σε ευχαριστώ. Οχι δεν ειναι και νοσοκομείο ο χωρος που δουλέυω μην νομιζεις, φτάνει και καποια ωρα της ημερας να ειναι ανω κάτω. Βέβαια δεν μπορώ να δουλέψω σε μεγαλη ακαταστασία, θέλω να βρίσκω τα εργαλεία μου αμέσως. Και το συνιστώ σε οσους εχουν εργαστήριο οσο μικρο και να ειναι, να βρισκεται παντα σε καλή κατάσταση και τα εργαλεία παντα στο ιδιο σημειο. Βοηθάει πολυ στα νεύρα. χι! χι! :082:

ΣΟΦΙΑ πάντα τέτοια και σε ανώτερα.Θυμήθηκα και τα δικά μου ξεκινήματα,το 1984 μαζί με ένα φίλο, και όλοι μας “δούλευαν” -τι κάνετε ρε άρρωστοι;-.
Ζηλεψα και το τακτοποιημένο σου εργαστήριο ( το δικό μου είναι πολυχάλια).
Λόγω της ασυνήθιστης επιλογής των ξύλων, θα ήθελα με κάποιο τρόπο να το ακούγαμε,και να παρακολουθούσαμε την πορεία του στον καιρό.

Α! οκ δεν είμαι η μόνη δηλ, ενα μικρό δουλεματάκι το έχουμε υποστεί όλοι, για την τρέλα μας:112::019:
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα ηχητικό κομματάκι απο το μπαγλαμά . Το θέμα είναι οτι δεν επιτρέπετε να ανεβάσω πάνω απο 48,8kb και αυτό σε zip, ετσι αναγκαστικά θα είναι πολι μικρό και χαμιλής ποιότητας.

Σοφία εύγε!!! καταπληκτικός ο μπαγλαμάς σου. Άντε κάνε κάτι να μπορέσουμε να τον ακούσουμε ! και σε ανώτερα!!!
Και να κάνω και μία ευχή για σένα - αφού ξεκίνησες μην το αφήσεις ποτέ-

http://www.youtube.com/watch?v=QbF8KB9IVOg
Αυτός ειναι ο σύνδεσμος για το βιντεάκι που εχω βάλει στο youTube με 3 μικρά κομματάκια, που παιζω με το μπαγλαμαδακι μου. Ο ήχος ακούγεται σχετικα καλά.
Περιμένω με χαρα τις παρατηρήσεις σας και για τον ήχο.

Μπραβο σου Σοφια Συγχαριτηρια Αξια.
Μερακι , θελιση και θα βελτιωνεσαι.Καλη συνεχεια. Πατα γκαζι . Καλες Πενιες .

Φιλικα Μιχαλης.

καλημέρα έπειτα από καιρούς και ζαμάνια
Σοφία είδα τις φώτο από το οργανάκι και το βίντεο και είναι οντως
αξιοζήλευτο ότι κάνεις , ο ήχος εμένα μου αρέσει προσωπικά αν και
μου ακούγεται λίγο μπάσο για μπαγλαμαδάκι
άλλα θα ήθελα να ρωτήσω
για τον θόρυβο που κάνει η πένα πάνω στις χορδές ,τον οποίο πιθανών να
τραβάει η κάψα άλλα ίσως να οφείλεται εν μέρη και στις χαρακιές του καβαλάρη
όπως διάβασα στο θέμα του “ταβερνιαρη”
το ίδιο παρουσιάζει και ο αυτοσχέδιος τζουράς μου και παλεύω να βρω άκρη
αν μπορεί κανείς να βοηθήσει εκτενέστερα

Geia sou αλεβου, Γράφω αυτό το μήνυμα πραγματικά υπό καθεστώς τρόμου διότι βρίσκομαι στην Μεσσηνία η οποία καίγεται από άκρη ως άκρη και συγκεκριμένα στην Καλαμάτα (με 60.000 κατοίκους) η οποία το πρωί κινδύνεψε.
Και επειδή κάτι πρέπει να κάνω για να ξεχαστώ, ας ασχοληθώ με το internet και το μπαγλαμαδάκι.
Για το θόρυβο της πένας ίσος να φταίει το ότι και η πένα ήταν αυτοσχέδια, δηλ την έφτιαξα εγώ πρόχειρα και δεν την είχα τροχίσει καλά στα πλάγια. Γιατί διαφορετικά ακούγεται το παίξιμο με λεία πένα και διαφορετικά, με πένα που έχει ένα βαθμό τραχύτητας.
Επίσης συμβαίνει το εξής 2 τάστα ακόμα είχαν ένα μικρό τριξιματάκι. (Τώρα νομίζω το έχω λύσει αυτό).
Αυτό που λες για τις χαρακές του καβαλάρη η αλήθεια είναι ότι δεν το κατάλαβα. Με πια έννοια θα μπορούσε να επηρεάσει; Με το να υπάρχει τζόγος;
Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις αυτό;

καλημέρα Σοφία με την ευχή να είναι τα πράγματα καλύτερα σήμερα και να μην ξαναδούμε τέτοια φαινόμενα όπως αυτές οι πυρκαγιές των ημερών

όσο για τον καβαλάρη έχουνε γίνει πολλές συζητήσεις σε προηγούμενα μνμτα
τονίζοντας όλοι την ευαισθησία της μεταβλητής απόδοσης του ανάλογα με το μήκος
το πάχος το ύψος τα υλικά κλπ σε σχέση πάντα με το όργανο
δοκίμασα λοιπόν διάφορους καβαλάρηδες και είδα όντως την διαφορά στην απόδοση
σε ένταση σε τόνο σε βάθος κλπ (ενταξ δεν είμαι και ειδικός)

αυτό που παρατήρησα ομως είναι ο μεγάλος ρόλος στις χαρακιές του καβαλάρη
αν έχουν τζόγο οπως λες οι χορδές, αν είναι βαθιές οι χαρακιές ή αν εχουν έστω
και ελάχιστο γρέζι στο κοκκαλο αόρατο για το μάτι που το καταλαβαίνω μονο με
το νύχι και μάλλον οφείλεται στο ότι δεν μπορώ να τις λιμάρω ευθεία … ως τώρα

ακούγοντας σε λοιπόν (σε ζήλεψα και για την άνεση που παίζεις) μου εδωσε αυτή την εντύπωση το όργανο δηλ ενα βάθος που δεν αφήνει τον ήχο να΄λάμψει ,πως να το πω

και με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος άλλος ακούει το ίδιο και είναι ειδικότερος στο θέμα και μπορεί … να ρίξει λίγο φως

να σαι καλα Σοφία και να φτιάχνεις …

Γεια σας
Θελω να φτιαξω ετσι για να αποκτησω εμπειρια ενα μπαγλαμαδακι
Το ξυλο που βρηκα μου δινει μεγιστο υψος σκαφους 7 cm
Ποσο πρεπει να ειναι το μεγιστο πλατος του σκαφους (σκεφτομαι για 10cm)
και το μηκος μεχρι την ενωση του μανικου (λεω για 16 cm);
Τι μηκος χορδης πρεπει να υπολογισω;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

ΥΣ Θα ηταν μια καλη ιδεα οσοι ενδιαφερομαστε να μαθουμε γυρω απο την οργανοποιια να εχουμε ενα ραντεβου στο τσατ εστω μια φορα την εβδομαδα ωστε να ανταλλασουμε αποψεις και εμπειριες!

:043 η προσπαθεια ειναι που μετραει…στο επομενο θα ειναι ολα τελεια…!!!μπραβο και απο μενα!!!
σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω με την οργανοποι’ι’α,:θα δουμε…

Θα έλεγα ότι από 34 - 40 cm είναι μια χαρά.:089:

Yπαρχει εμφανης διαφορα στον ηχο το μηκος χορδης 34cm με το μηκος 40 cm?
Οσο πιο μικρο μηκος τοσο μικροτερη ταση στο καπακι;

Τελικα κατεληξα στους 9 ποντους πλατος