Μπουζουκοκατασκευές

Απ το μάνιωμα, μήνι, οργή, τσατίλα και τη φούρκα πούχα γράφοντάς το υπερφορτίστηκε η RAM μου.

θα ήθελα την βοήθειά σας, μιά και ξεκινάω την κατασκευή ενός σκαφτού τζουρά.

  1. τι είδος ξύλου πρέπει να χρησιμοποιήσω και για ποιά μέρη συγκεκριμένα.

  2. όταν λέτε “νεύρα” στο ξύλο τι εννοείται και τι πρέπει να προσέξω

  3. υπάρχει κάποια σειρά για το από που πρέπει να αρχίσω? δηλ. πρώτα το σκάφος, την ταστιέρα?

  4. γενικά τι θα νομίζετε ότι πρέπει να προσέξω, ξεκινώντας ή κατα τη διάρκεια της κατασκευής.

  5. Τι είδους εργαλεία θα μου χρειαστούν στην πορεία? πχ υπάρχει κάποιο ξεχωριστώ εργαλείο για το σκάψιμο της κοιλιά του οργάνου? Ή για το στρογγύλεμα του?

  6. Ασχετο, θέλω να κανω upload κάτι MP3 τραγουδάκια σε μιά σελίδα, και δεν έχω εντοπίσει καμία που δέχεται νακάνει upload mp3 (apo tis tsampa ennoo) what is going on? (νικο γαλανη?)

και στην πορεία και άλλες ερωρήσεις.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Θεωρητικά το σκάφος θα πρέπει να είναι από σκληρό ξύλο π.χ. έβενος, όμως αδύνατο για σκαφτό όργανο. Οπότε πρακτικώς θα πρέπει να αναζητήσεις Φλαμούρι, μουριά, κελεμπέκι, σφεντάμι, δεσποτάκι, οξειά, βελανιδιά και αισχάτως καρυδιά. Αφού δημιουργήσεις πάνω στο ξύλο (αν ήδη δεν υπάρχει) μια επίπεδη επιφάνεια, στην οποία τελικώς θα κολλήσει το καπάκι, σχεδιάζεις το περίγραμμα της μορφής που θα έχει το καπάκι. Έπειτα με ειδικό κοίλο σκαρπέλο που θα βρεις στην οδό Αθηνάς στον ΦΡΑΓΚΟ, αρχίζεις το σκάψιμο. Αφού πλέον διαμορφώσεις την εσωτερική κοιλότητα του σκάφους ξεκινάς τη διαμόρφωση της εξωτερικής με ιδιαίτερη προσοχη μήπως τρυπήσει (γι’ αυτό καθώς τρώς εξωτερικά το ξύλο πάντα ελέγχεις το πάχος του σκάφους στο κάθε σημείο που ενεργείς). Για την επεξεργασία του εξωτερικού του σκάφους θα χρειαστείς μία ράσπα με χοντρό δόντι.
Το καπάκι είναι πάντα έλατο.
Το μπράτσο είναι από φλαμούρι ή μουριά ή μαόνι ή οξειά ή και συνδυασμός αυτών.
Η ταστιέρα έβενος.
Τα νεύρα είναι τα νερά του ξύλου, δηλαδή οι εμφανιζόμενοι σε κατά μήκος τομή του δέντρου ετήσιοι κύκλοι του.
Προσέχεις πάντα.
Η σειρά είναι μάλλον δικό σου θέμα αν και θα πρέπει πριν καν αγοράσεις ο,τιδήποτε (ξύλα ή εργαλεία) να προσχεδιάσεις τα πάντα σε χαρτί (διαστάσεις οργάνου, κλίμακα κλπ.).
Αυτά προς το παρόν.

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, αγόρασα τα εργαλεία από το Praktiker μια και ο φραγκος είχε το σκαρπέλο 12000 το φτηνότερο. ακολουθούν τα ξύλα και τα σχέδια.

οι φίλοι μου, μου την λένε ότι θα φτιάξω κανα μπαγλαμά με τσιρότα. οπότε καταλαβένεις ότι η πρώτη απόπειρα πρέπει να βγεί και λίγο καλή.

Με την μόνη διαφορά οτι το σκαρπέλο του Φράγκου θα το πάρεις θέλεις δεν θέλεις όταν καταλάβεις
οτι με αυτά που πήρες απλώς πέταξες τα λεφτά σου.
Οξειδώνονται πανεύκολα και δεν κόβουν.
Το σκαρπέλο πρέπει να κόβει σαν ξυράφι,χαρτί στον αέρα.Πάρε τουλάχιστον μιά καλή ράσπα ,κοφτερή
με μια ευθεία και μια κοίλη πλευρά για να κάνεις
το σχήμα του ηχείου,κάνε μια αρχική τρύπα στο ξύλο
και ρίξε μέσα λιγο ζεστό νερό μετα άρχισε να σκάβεις.
Μόλις δυσκολέψει το σκάψιμο στις άκρες πύρωνε ένα μέταλο με γκαζάκι και καίγε το ξύλο λιγάκι και ξύνε το καμμένο.
Πρόσεξε την γεωμετρία του οργάνου , μέτρα προσεκτικά κάποιο αλλο και κάντο μοντέλο για να χεις κάποιο σημείο αναφοράς.
Αν θές να ρωτήσεις κάτι πιό συγκεκριμένο
0977 331708 πάρε να σου δώσω και το σταθερό.
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
Σώτος

νασαι καλά σώτο, μιά και ό πατέρας είναι καραμαραγκομάστορας είμαι καλυμένος από ράσπα,

ευχαριστώ για τις επιπλέον πληροφορίες θα μου χρειαστούν οπωσδήποτε, θα ξεκινήσω με το ηχείο και προχωρόντας και ρωτόντας

Πώς θα μπορούσα να ξεκινήσω μια μπουζουκοκατασκευή χωρις να έχω ξανασχοληθεί;
(με λίγα λόγια είμαι άσχετος με κατασκευές).

Χρειάζεσαι εργαλεία : ράσπα σκαρπέλο πολλά γυαλοχαρτα ολα τα νουμερα 60-2000
πριόνι σφυρί μια μέγγενη ,σφικτηρες,σεγα ,τρυπάνι
για αρχή.
για να κάνεις ένα σκαφτο μονοκόματο μπαγλαμά
ένα παλαιό και συμπαγες ξύλο μουριάς ή καρυδιάς
οξυάς στην χειρότερη.
Ενα κομμάτι έβενο για την ταστιέρα , έλατο για το καπάκι και κάποιο ανάλογο όργανο για μοντέλο.

Όλα αυτά που μου είπες τα έχω. Τώρα θα ήθελα να μου πεις πως θα ξεκινήσω την κατασκευή.

σχεδίασε πανω σε χαρτι ολες τις όψεις του οργάνου
προσοψη και πλαινες σε κλιμακα 1/1
και μετα κολησε το χαρτί της προσοψης πάνω στο ξύλο , πάρε την ράσπα σου και αρχισε να φτίαχνεις το σχήμα…μετά κόλησε την πλαινή όψη ή σχεδίασε την κατευθείαν στο ξύλο και κάνε το ίδιο
μόλις τελειώσεις άρχισε να σκάβεις εσωτερικά το ηχείο…

4 posts were split to a new topic: Απορία για τα ξύλα που χρησιμοποιούνται στην οργανοποιία

11 posts were split to a new topic: Επισκευή σε όργανο με θρυμματισμένο καπάκι

12 posts were split to a new topic: Κατασκευή λαούτου (Απορίες)

Ρε παιδιά , χωρίς να θέλω να ασχοληθώ με την οργανοποιοια άμεσα , σιγουρα θα ήθελα να φτιάχνω ένα όργανο για τον εαυτό μολις μάθω το μπουζουκι όμως , για κάποιον που έχει τα βασικά εργαλεία (σφυρια , πένσες κτλ κτλ ) πόσα χρηματα χρειάζεται ο υπόλοιπος εξοπλισμος , για έναν καθαρά ερασιτεχνη , που θα φτιαξει , 2-3 όργανα ;;

Μόλις μάθεις μπουζούκι Χάρη, και με ειδοποιήσεις, θα ασχοληθώ με την πιο πάνω απορία σου και, αφού ρωτήσω κάποιον οργανοποιό γιατί δεν ξέρω, θα σου απαντήσω.

4 «Μου αρέσει»

Είναι ωραίο χόμπι όμως η οργανοποιοια , το καλοκαίρι που έχουμε ελεύθερο χρόνο !

Νομίζω το κόστος για εργαλεία και εξοπλισμό (που σου μένουν) και τα υλικά πάει γύρω στα 1500-2000. Γενικά δεν είναι εύκολο χόμπι η οργανοποιία, αφού εκτός από το να δουλεύεις άριστα το ξύλο για να αντέξει το όργανο, πρέπει να του δώσεις πνοή να βγάλει ήχο.

3 «Μου αρέσει»

Το είχα για φτηνοτερο να πω την αλήθεια

2 «Μου αρέσει»