Web site του Στάμκου

Για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι φίλοι μας και για να πάρετε μία πρώτη “μυρωδιά”, ο Παναγιώτης έχει και site.

http://www.stamkos-bouzouki.com/Default.aspx

Δεν μπορώ να βρω τα μπουζούκια των 400?. Υπάρχουν στο site?

επισης ειναι ιδεα μου ή εχει μονο τετραχορδα στο site??
και απο τζουραδες??

Καλημέρα fano, ο Παναγιώτης φτιάχνει 8χορδα, 6χορδα, τζουράδες και μπαγλαμάδες απλά δεν πρόλαβε να βάλει φωτογραφίες στο site του.
Το έχουμε επισημάνει και όταν βρεί χρόνο θα ανεβάσει και φωτογραφίες απο τα άλλα όργανά του.

Καλημέρα PaKag έχεις δίκιο δεν έχει ανεβάσει ακόμη φωτογραφίες απο τα φτηνά του.
Θα το κάνει όμως, λίγη υπομονή.
Μπορείς φυσικά να επισκεφτείς το κατάστημα εδώ στην Αθήνα που έχει όργανά του και έχει εκεί ένα των 400?. Πάρε πρώτα ένα τηλέφωνο ότι υπάρχει ακόμη διότι τα όργανά του πωλούνται συνέχεια.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αφελές (και μη με παρεξηγήσετε, ρωτάω):

Πόσα περίπου κομμάτια όργανα παράγει το εργαστήριο το μήνα, ή το χρόνο;

Καλημέρα φίλoi. Από όσο γνωρίζω τέλος Μαρτίου θα βγάλει την καινούργια σειρά με τα φθηνά οργανάκια των 400 Ευρώ καθώς έχω ήδη παραγγείλει ένα για τον ανιψιό μου. Τα μπουζούκια του σε κάθε παρτίδα δεν βάζουν όλα τον ίδιο ήχο. Για παράδειγμα αν η παρτίδα αποτελείται από 12 μπουζούκια το 4 θα είναι ημί - μπάσα , τα άλλα 4 ημι – πρίμα και τα αλλα 4 καθαρά πριμάκια διότι ο κάθε παίχτης έχει διαφορετικά γούστα ως προς το ήχο. Ο ίδιος ο Παναγιώτης Στάμκος ήταν για χρόνια παίχτης Τρίχορδου και Τζουρά επομένως εννοείται ότι βγάζει και τρίχορδα και αυτά στα 400Ευρώ. Θα σου συνιστούσα να του τηλεφωνήσεις και να μιλήσεις μαζί του διότι πολύ φοβάμαι ότι δεν θα προλάβεις ,αν ενδιαφέρεσαι να πάρεις μπουζούκι, από την παρτίδα του Μαρτίου διότι τα μπουζούκια των 400 Ευρώ πουλιούνται μέσα σε 2-3 ημέρες από τότε που βγουν.

Ευχαριστώ Tripas. Η επόμενη σειρά, ξέρουμε πότε θα βγεί;

Καλημέρα φίλοι θα πρότεινα να μην γίνεται post μηνυμάτων με τέτοιου είδους περιεχόμενα σε αυτή την θεματική ενότητα διότι αφορά μόνο το website του Παναγιώτη Στάμκου. Υπάρχουν άλλες δυο θεματικές ενότητες για τέτοιες απορίες και αυτό το λέω για να διατηρηθεί μία αντιστοιχία στον τίτλο του θέματος και των περιεχομένων του.

Πολυ διαφημηση εχει κανει ο Σταμκος για τον εαυτο του!Λιγο μετριοφρωσυνη πιστευω θα του εκανε καλο απ’το να καβαλαει το καλαμι!Κι εγω μπορω να μπω με πολλα ψευδονυμα στο site και να πω τα καλυτερα για τον εαυτο μου!Ας μην ηταν ο γνωστος “Φωτης” που περνει τα οργανακια και θα σου’λεγα εγω!Διοτι κανεις δεν μπορει να βγαλει τετοια παραγωγη απο μονος του, εκτος αν τα περνει απο αλλους!:slight_smile:

Φίλε μου, λόγω Πάσχα πετάμε κάρβουνα και όχι λάδι στη φωτιά!!!
Ασε να περάσουν οι μέρες εν ηρεμία και μετά βουρ στον …πατσά-αρνί-κοκορέτσι ή και στα ταπεινά αβγά!!!:slight_smile:

Αγαπητέ lpoly το όποιο πρόβλημα δημιουργήθηκε με τον κο Στάμκο διευθετήθηκε με τις διαβεβαιώσεις του ότι δεν υπήρχε σκέψη διαφήμισης από μέρους του και φυσικά το φόρουμ δεν έχει κανένα λόγο να μην τον πιστέψει. Στη συνέχεια, ο κος Στάμκος έδωσε τα “φώτα” του πολλές φορές χωρίς καμία διάθεση διαφήμισης. Ο κος Στάμκος είναι ένας άξιος οργανοποιός που μοιράζεται τις γνώσεις του και γι’ αυτό το λόγο θεωρώ ότι κοσμεί το χώρο μας, όπως και τόσοι άλλοι σοβαροί συνάδελφοί του που συμμετέχουν με κύριο μοχλό την αγάπη τους για την οργανοποιία.
Θα σε παρακαλέσω λοιπόν τις επόμενες φορές οι κρίσεις σου να είναι πιο προσεκτικές.

Γεια σας παιδιά!
…λίγες μέρες μέλος του forum και πρώτο μου σχόλιο γενικότερα!
Είμαι από Αθήνα και βρέθηκα Θεσσαλονίκη για το Πάσχα λόγω γυναίκας Θεσσαλονικιάς.

Στην ουσία τώρα…έχω ένα μπουζούκι φτιαγμένο από πολύ γνωστό όνομα της πιάτσας της Αθήνας και μετά από ένα service(τάστα-κλειδιά) που μου κόστησε 300? :112:πριν 2 χρόνια, το μπουζούκι συνέχησε να ταστάρει.
Το πήγα σε κανά δυο μάστορες στην Αθήνα και άκουσα πολύ μπλα-μπλα αλλά για να το φτιάξουν έπρεπε να πουλήσω ένα κομμάτι απ’την σπάλα μου πρώτα :080: και παρ’όλο που έχω extra κιλά τα αγαπάω όλα:).
Διαβάζοντας και ακούγοντας από τυχαίες πηγές για τον Στάμκο στην Θεσσαλονίκη, του το πήγα να το δει και να μου πει την γνώμη του. Μόλις γύρισα σπίτι λοιπόν από το οργανοποιείο του Κου Στάμκου(Παναγιώτης συστήθηκε αλλά το ΚΥΡΙΟΣ του ανήκει δικαιωματικά).

Αποτέλεσμα…το έφτιαξε επι τόπου, ΕΞΗΓΩΝΤΑΣ μου τι συνέβαινε με το όργανο χωρίς πολλές φανφάρες και χωρίς να πουλάει “μούρη και υψηλή επιστήμη”…δηλαδή έτσι όπως φέρονται οι σωστοί επαγγελματίες σε όλους τους τομείς, οι οποίοι δεν έχουν “ύφος” και δεν φοβούνται να μοιραστούν τις γνώσεις τους!!!

Επίσης, είχα την χαρά να με ξεναγήσει στους χώρους του οργανοποιείου του στο υπόγειο, να δω πολλά διαφορετικά μπουζούκια υπό κατασκευή,να δω τους βοηθούς του “εν ώρα υπηρεσίας” και να μου εξηγήσει πολλά πράγματα για την κατασκευή των μπουζουκιών.
Όταν ξαναανεβήκαμε πάνω, δοκίμασα κάμποσα μπουζούκια(κόστος από 400? έως 1200?) και ο ήχος ήταν εξαιρετικός σε όλα ρε παιδί μου.
Με τα λεφτά λοιπόν που μου ζητούσαν για να “φτιάξουν” το τετράχορδό μου θα αγοράσω ένα τρίχορδο που κελαηδάει από τον Παναγιώτη.
Για να τα λέμε όλα κιόλας, φεύγωντας πήρωσα 20? για την δουλειά του(τρίψιμο τάστων, δοκιμές κλπ.), ένα set χορδές και κάμποσες πέννες.Νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα στην αρχή…

Μετά από αυτήν την εμπειρία μου, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, διαβάζοντας κάποια ειρωνικά και κακεντρεχή σχόλια πιο πάνω, είναι ότι υπάρχει είτε φθόνος είτε κάποια άλλη σκοπιμότητα. Δουλεύοντας στο εμπόριο, καταλαβαίνω ότι οι τιμές του Στάμκου, σε σχέση με την ποιότητα του ήχου των οργάνων του, “χαλάνε την πιάτσα” για ορισμένους…
Όμως για εμένα που είμαι ερασιτέχνης μπουζουξής και μισθωτός, είναι σωτηρία να μπορώ να βρω μπουζούκι ακόμα και με 400? που να είναι αξιοπρεπέστατο σε ήχο και σε παίξιμο και έτσι να κάνω το κέφι μου, χωρίς να πρέπει να πουλήσω την καημενούλα την σπάλα μου!:108:
Αυτά τα “ολίγα”:230: και Καλή Ανάσταση σε όλους μας!!!

Bρεθηκα στη Θεσσαλονικη για διακοπες και ειχα συνεννοηθει με τον Κο Σταμκο να τον επισκευτω στο εργαστηριο του.
Του ειχα εξηγησει οτι ενδιαφερομαι ερασιτεχνικα για οργανοποιεια και αφου συστηθηκαμε αρχισε να με ξεναγει στο εργαστηριο του.
Ασχοληθηκε μαζι μου για σχεδον 3 ωρες!, με το να μου εξηγει ολα τα σταδια κατασκευης ενος μπουζουκιου. Πραγματι εμεινα εκπληκτος για τα συστηματα και τις πατεντες
(για ολα τα σταδια παραγωγης) που εχει κατασκευασει για να τον βοηθανε στην εργασια του.
Μεγαλη εντυπωση μου εκανε ο χωρος βαφης οπου ειδικα φιλτρα μετετρεπαν τις μυρωδιες απο τα βερνικια σε καθαρο αερα και τον εβγαζαν στην ατμοσφαιρα!
Μου εξηγησε τα παντα για τα ξυλα και μαλιστα μου χαρισε 2 μεγαλα κομματια ξυλο φλαμουρι μαζι με μια ταστιερα ετοιμη χαραγμενη!!!
Κατοπιν επαιξα καποια απο τα μπουζουκια του οπου πραγματικα ηταν ολα παρα πολυ καλα και σε φινιρισμα ( μανικο!!) αλλα και σε ηχο.
Δεν μπαινω σε περισσοτερες λεπτομερειες για να μην γινω κουραστικος!!

Παναγιωτη σε υπερ ευχαριστω!!
Νασαι παντα καλα να βοηθας εμας τους καινουριους με τις συμβουλες σου!!

Πριν από λίγες ημέρες πήρα μπουζούκι από τον Παναγιώτη. Του ζήτησα να φτιάξει ένα λιτό και χωρίς πολλά παλισανδρένιο όργανο. Δεν μου πήρε καν προκαταβολή. Πριν λίγο καιρό ειδοποιήθηκα ότι είναι έτοιμο. Πήγα στο μαγαζί και βρήκα δυο όργανα παρόμοια ένα με καπάκι έλατο και ένα με καπάκι κέδρο για να διαλέξω και χωρίς δεσμευση να πάρω κάποιο. Υπέροχος ήχος και τα δύο αλλά τελικά προτίμησα τον κέδρο γιατί αν έπαιρνα και τα δυο η γυναίκα μου θα με έδιωχνε από το σπίτι. Στην εμφάνιση το περίμενα λίγο διαφορετικό αλλά μόλις το έπαιξα το ερωτεύτηκα. Υπέροχο όργανο. Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος. Ο Παναγιώτης είναι εξαιρετικός και στην δουλειά του και στην συμπεριφορά του. Παναγιώτη να είσαι πάντα καλά.

Υ.Γ.
Φωτογραφίες έχω ανεβάσει στο άλμπουμ για όποιον θέλει να δει.