Tρίχορδο 1000-1500ευρώ

Θα σου πω εγώ τι θα κάνεις. Λοιπόν άκου θα πας σε ένα οργανοποιό της περιοχής σου και θα μπεις μέσα και θα πεις στον μάστορα αν μπορείς να παίξεις λίγο μπουζούκι από όλα το καθένα και οποίο μαγευτής αυτό να αγοράσεις

1 «Μου αρέσει»

Καλά σε αυτό που λες προσωπικά συμφωνώ.Απλά δεν υπάρχει μηχάνημα που βάζεις τα ξύλα και σου βγάζει μπουζούκι έτοιμο.Γιαυτό θεωρητικά όλα χειροποίητα είναι.Τα μαζικής παραγωγής άνθρωποι τα φτιάχνουν δεν φτιάχνονται από ρομπότ.Οι κοπές που γίνονται από μηχανήματα και όχι στο χέρι σαφώς και έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια αλλά όταν το εργοστάσιο βγάλει 200 μπουζούκια για παράδειγμα το μήνα δεν σημαίνει ότι τα έχουν προσέξει περισσότερο από τον οργανοποιό που βγάζει 3 ή παραπάνω περίπου όργανα.
Το να βγει ένα όργανο με προβλήματα μπορεί να συμβεί σε όλους.Είτε εργοστασίου είτε οργανοποιού.
Επειδή όμως τα 1500 ευρώ που αναφέρεις είναι πολλά λεφτά καλύτερα να βγεις στη γύρα σε οργανοποιούς και να δεις ποιό σου αρέσει ηχητικά και οπτικά και ποιό σου κάνει στο χέρι.Από το ίντερνετ δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.Ο Σπουρδαλάκης που ανέφερες έχει ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τους περισσότερους.Έχει στοκ όργανα οπότε μπορείς να τσεκάρεις από κοντά αν σου κάνουν πέρα από το ότι έχεις τη δυνατότητα αντικατάστασης.
Εσύ Αθήνα βρίσκεσαι ή επαρχία?Επίσης ο δάσκαλός σου τί σε συμβουλεύει?

2 «Μου αρέσει»

έχω τσεκάρει ως τώρα Σπουρδαλάκη κατσιφη. είμαι και σε αναζήτησή δασκάλου!

1 «Μου αρέσει»

Τότε ψάξε για δάσκαλο πρώτα και μετά όργανο

1 «Μου αρέσει»

Με τον δάσκαλο θα πας για να διαλέξει όργανο. Και όπως θες να σου ταιριάζει το όργανο, πρέπει να σου ταιριάζει και ο δάσκαλος.,

3 «Μου αρέσει»

Θα συμφωνήσω και θα συμπληρώσω ότι ο δάσκαλος τουλάχιστον για εμένα είναι πιο σημαντικός από το όργανο.
Ειδικά για τον αρχάριο.

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ όλους παρά πολύ για τον χρόνο σας και τη βοήθεια σας.
Απέκτησα όργανο Σπουρδαλάκη και ξεκινώ μαθήματα με τον κύριο Σπύρο Γκουμα.

6 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο το όργανο, καλή αρχή και καλές πενιες.
Προσωπικά θεωρώ έκανες 2 κορυφαίες επιλογές, τόσο για τον δάσκαλο όσο και για το όργανο.
Αν θέλεις μπορείς να ανεβάσεις και μερικές φωτογραφίες από το όργανο σου (είτε εδώ είτε σε νέο νήμα) για να μας το παρουσιάσεις.
Καλή αρχή και πάλι.

2 «Μου αρέσει»

@xrhstaras μακάρι να το χαρείς απροβλημάτιστο! Για τον δάσκαλο κι εγώ έχω να πω τα καλύτερα.

@icetelli τώρα πρόσεξα το “γέλιο” στο #20. Επειδή ξέρεις ότι ακούω με προσοχή την γνώμη σου και την λαμβάνω υπόψιν, θα με ενδιέφερε να καταλάβω την αντίδρασή σου.

1 «Μου αρέσει»

Λάθος κύριε Παναγιώτη το όργανο είναι ποιο σημαντικό γιατί χωρίς αυτό δεν κάνεις τίποτα

Κανένα όργανο όσο καλό και να είναι δεν παίζει μόνο του.Πρέπει να ξέρεις να παίζεις πρώτα.
Αφού πήρε όργανο και βρήκε και δάσκαλο το παληκάρι δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την κουβέντα.

έχεις δίκαιο άντε καλό βράδυ να έχουμε!

1 «Μου αρέσει»

Έκανες 2 από τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσες! Και ο Σπουρδαλάκης και ο Γκουμας είναι καταπληκτικοί άνθρωποι και κορυφαίοι σε αυτό που κάνουν! Καλή αρχή κι καλά γλέντια - που έλεγε κι ο Σκεντερίδης!

4 «Μου αρέσει»

Κυρίως επικεντρωθηκα σε δύο μπουζούκια. Ένα Κατσιφή και ένα Σπουρλαδακη. Μου άρεσε εξίσου ο ήχος τους. Του Κατσιφή είχε πιο premium καβαλάρηδες καί κλειδιά αλλά και 300€ πάνω οπότε επέλεξα Σπουρλαδακη. Καί οι δύο ήταν εξαιρετικοί καί πολύ βοηθητικοί. Ο δάσκαλος με ρώτησε από πού έμαθα γι αυτόν. Είπα από το ρεμπέτικο φόρουμ καί είπε με γλυκύτητα “να ναι καλά τά παιδιά”. Ιδού καί νέος φίλος



10 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο και καλές πενιες !

1 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο και καλόπαιχτο και…το νου σου. Μην αφήνεις το όργανο όρθιο σε καρέκλες. Ούτε σε γωνίες, τοίχους, τραπέζια κλπ κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα στην παρέα!

Στέλνω μετά από σχεδόν έξι μήνες για να ενημερώσω ότι το όργανο Σπουρλαδάκη στρώνει πολύ όμορφα και ότι ο δάσκαλος Σπύρος Γκούμας με τον οποίο ξεκίνησα είναι καταπληκτικός! Να περνάτε όμορφα!

4 «Μου αρέσει»

Μπράβο φίλε, ευχάριστα τα νέα σου και χρήσιμα.
Είτε θετικά είτε αρνητικά μόνο με τα feedbacks μπορούμε να βοηθηθουμε όλοι και να γίνει το φόρουμ ακόμα πιο χρήσιμο.

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ απόλυτα.
Το φόρουμ δεν πρέπει να είναι μόνο της λογικής παίρνω την πληροφορία και εξαφανίζομαι.
Οφείλουμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο!

2 «Μου αρέσει»