Tιμές για Τετράχορδο μπουζούκι

Καλησπέρα συμφορουμήτες… (Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τις τιμές που κυμαίνονται στα τετράχορδα)…
Τον τελευταίο καιρό έχω μαζέψει ένα ικανοποιητικό ποσό για την αγορά ενός ‘‘καλού’’ τετραχόρδου… Μετά από πολλές αναζητήσεις στο φόρουμ διαπύστωσα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα πιστεύουν οτί πάνω απο 1400 ευρώ είναι ο ίδιος ήχος , πάνω απο 1400 το μόνο που διαφέρει είναι τα όστρακα και οι φιγούρες. Εκεί που ήμουν έτοιμος να πάω να το αγοράσω βλέπω ένα 16χρονο να σκάει μύτη στο δάσκαλο όπου πηγαίνω με ένα συμπαθητικό μπουζούκι …
Τον ρωτάω πόσο το πήρε και μου απαντάει 2500… έμεινα…
Είναι δυνατόν μπουζουκι 2500 ευρώ … ούτε χρυσό να είχε πάνω …
Στο καπάκι είχε μια μικρή φιγούρα νομίζω λιοντάρι , στα τάστα είχε τα κλασικά σχεδιάκια φεγγαράκια , αστεράκια … και έιχε και μαγνήτη… Δεν ξέρω , τι να πω ή εγώ δεν ξέρω απο μπουζούκι ή ο κόσμος έχει τρελαθεί… Μετά απο αυτό ξενέρωσα απίστευτα:112::112:

Για πείτε τις γνώμες σας σχετικά με τις τιμές και τις αποδόσεις …(value for money)…

Μην “ψαρώνεις” με την τιμή. Τα 1400 ευρώ φτάνουν και περισσεύουν για ένα πολύ καλό μπουζούκι.
Σε συμβουλεύω να πας σε πολλούς οργανοποιούς πριν αποφασίσεις. Δοκίμασε μπουζούκια, ρώτα απορίες τους μάστορες.

Στο χωριό μου λέμε “Πούλα και μετάνιωνε” μην το κάνεις “Αγόρασε και μετάνιωνε”:089:

όπου λίστα οργανοποιών με διευθύνσεις και αξιολογήσεις, υπάρχει στο forum (Ρεμπέτικο Φόρουμ “Σύγχρονοι Οργανοποιοί”)

O “δικός μου” μαστορας λεει ότι τα μπουζουκια του ξεκινουν απο 1500. Ειτε παρεις με 1500 ειτε με 20000 ειναι το ιδιο οσον αφορα τον ηχο. Τα στολιδια αλλαζουν… .

Βεβαια αυτο αλλαζει απο μαστορα σε μαστορα. Μπορει αλλος να ξεκινα απο τα 1000 και αλλος απο τα 2000 τα καλα του όργανα (για ηχο εννοω)

Αχχχχχ ξαλάφρωσα… τώρα μου μένει το ψάξιμο μιας και υπάρχει το ρευστό.
Όσον αφορά τους οργανοποιούς , επικρατεί ένας πανικός γιατί παντου υπάρχουν θετικές και αρνητικές απόψεις …
Θα πάω μια βόλτα από τον Κλεφτόγιαννη, μιας και είναι εγγύηση τόσα χρόνια στο χώρο.
Λέω να περάσω και από τον Κ. Νίκο Φρονιμόπουλο ,15 λεπτά δρόμος είναι από το σπίτι μου…
Και για να τριτώσει το καλό θα περάσω και από τον Κ.Γιάννη Καρβούνη , παρόλο που κυκλοφορεί η φήμη οτί στο εργαστήριό του δεν βρίσκεις εύκολα ολοκληρωμένο όργανο:)

Και για να τριτώσει το καλό θα περάσω και από τον Κ.Γιάννη Καρβούνη , παρόλο που κυκλοφορεί η φήμη οτί στο εργαστήριό του δεν βρίσκεις εύκολα ολοκληρωμένο όργανο

Ελπίζω να βρεις … το δικο μου ολοκληρωμένο… :019: :080: :089:
Αν πας προς το τελος της αλλης βδομαδας… ισως… :085:

Μόνο με παραγγελία σου φτιάχνει ο Καρβούνης;;;

ναι και θελει και 6 μηνες για να στο παραδωσει.

Θα σου πρότεινα να μην ψαχτείς καθόλου με τιμές για αρχή. Γύρνα στους οργανοποιούς και βλέπε όργανα για να σχηματίσεις άποψη. Ψάξε τον ήχο που θα σε συνεπάρει. Μην βιαστείς, όταν αποφασίσεις τι θέλεις και μιλάω μονο για ήχο και όχι στολίδια δες το μέγιστο ποσό που μπορείς να διαθέσεις και τότε συνέκρινε τιμές και εμφάνιση σε σχέση με τον ήχο αλλά πάνω από όλα με τα λεφτά που μπορείς εσύ να διαθέσεις.
Ελπίζω να βοήθησα.