Ακριβά βιομηχανικά ή φθηνά?

Εδώ και τρία χρόνια παίζω με ένα μπουζούκι των 120ευρώ. Πρόσφατα έκανα μια έρευνα αγοράς σε μαγαζιά για αγορά μπουζουκιού με την ανώτερη τιμή(δεν βρήκα ακριβότερα) να είναι 600ευρω.Έπαιξα και αν και πιο ευκολόπαιχτα (λόγω ύψους χορδών) ο ήχος δε με ευχαριστούσε, συν ότι έπρεπε να κοπανήσω με δύναμη τις χορδές για να βγει γεμάτος ήχος. Τα μπουζούκια ήταν βιομηχανικά (αλλά σε ποιότητα κατασκευής μάλλον καλύτερο από αυτό που έχω τώρα) αλλά σε σύγκριση με όργανο των 120ευρώ τα 600σαρια δεν με άφησαν έκπληκτο . Αν πάω σε οργανοποιό θα μπορέσει να μου φτιάξει μπουζούκι με γεμάτο ήχο χωρίς να χρειαστεί να “κοπανάω” τις χορδές ;;

2 «Μου αρέσει»

σιγουρα σε μαστορα καλυτερα, αλλα κι εκει θελει λιγο προσοχη. δεν ειναι ολοι καλοι και τιμιοι. καλυτερα να πας με καποιον που να ξερει…

1 «Μου αρέσει»

Τι εννοεις "κοπανάω ", προσωπικά νόμιζα οτι έπαιζα σε κανονική ένταση μέχρι που έπαιξα με άλλους και κατάλαβα οτι χαϊδεύα το οργανο.
Επίσης το διαθέσιμο πόσο που διαθέτεις ειναι τα 600 η παραπάνω ?
Υπάρχουν πάντως όργανα των 600 χειροποίητα που είναι αρκετά αξιόλογα!

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς δεν έχω γνωστό που να ξέρει από όργανα. Τώρα για οργανοποιό, σκεφτόμουν να πάω στον Κάβουρα. Έχω ακούσει ότι κάνει καλές τιμές κι έχει πολύ καλή ποιότητα

1 «Μου αρέσει»

το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 1800ευρώ περιπου. Είπα για 600ευρώ γιατί δε βρήκα ακριβότερο. Επίσης τα όργανα τα δοκίμασα μόνα τους και δεν έβγαζαν γεμάτο ήχο. Μπορεί να μου φάνηκε κιόλας, αλλά για 600ευρω δε με ικανοποίησε ακουστικά.

Αν παίζεις τετράχορδο είναι ίσως η καλύτερη επιλογή. Για τριχορδο δες και στον Καρβούνη που είναι πολύ έντιμος και τα τριχορδα του είναι κορυφή . Πήγαινε γενικά σε αρκετούς οργανοποιους μην πάρεις κατευθείαν από τον πρώτο που θα βρεις . Ο γεμάτος ήχος που αναφέρεις δεν κατλαβαιανω ακριβώς πως το λες και θα σε γελάσω για το αν στις χαμηλές εντάσεις βγάζουν γεμάτο ήχο, γενικά έχω πολύ βαριά πένα και μουγκό όργανο να πιάσω ακούγεται σαν να εχει ήχο . Πάντως στο λέω με σίγουρια πως τα χειροποίητα όργανα δεν έχουν καμία σχέση με τα εργοστασιακά

2 «Μου αρέσει»

Ναι τετράχορδο θέλω. Έχω ψάξει κι άλλους οργανοποιούς αλλά ο Κάβουρας είπε σε συνέντευξη πως τα μπουζούκια του είναι όλα 1300ευρω(η ποιότητα είναι σ όλα η καλύτερη) και η τιμή ανεβαίνει μόνο με στολίδια. Οπότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάω στον Κάβουρα

1 «Μου αρέσει»

Φίλε μου Σπύρο , χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω δεν είναι αυτές οι τιμές του κάβουρα , μάλλον ήταν παλιά η συνέντευξη που είδες . Η ποιότητα του οργανοποιου έχει ανεβεί δραματικά από όταν ξεκίνησε , για εμενα που έχω πάει σε όλους τους «μεγάλους» οργανοποιους , φτιάχνει τα καλύτερα τετράχορδα της αγοράς με παρά πολύ ικανοποιητικό
Ποσοστό επιτυχίας του οργανου . Οι τιμές είναι παραπάνω από την τιμή που είπες , απλά είναι οικονομικός σε σχέση με άλλους που χρεώνουν πχ 2.5 χιλιάρικα για ένα μπουζουκι χωρίς ούτε ένα στολίδι πάνω . Δεν θα σου πω τιμές δημόσια αλλά σου συνιστώ να πας να μιλήσετε και να δεις τα όργανα του και κάτι θα βρεις πιστεύω, απλά όχι με 1300

2 «Μου αρέσει»

Έχω σκοπό να πάω να ρωτήσω. Ωστόσο δε βρίσκω διεύθυνση. Είδα στο φόρουμ ότι βρίσκεται άνω γλυφάδα. Μήπως γνωρίζεις κάποιο τηλέφωνο για να μπορέσω να επικοινωνήσω; Αν δεν είναι δυνατό να μου πεις δημόσια, θα μπορούσες να στείλεις πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα παρακαλώ?

1 «Μου αρέσει»

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη συντονιστική ομάδα)

Ναι φίλε , δεν ξέρω αν ισχύει το τηλέφωνο έχω να πάρω τηλ 2 χρόνια (σημείωση από συντονιστή: το νούμερο απαλείφθηκε).
Αν δεν είναι αυτό ξαναστειλε να ρωτήσω έναν φίλο μου να μου το δώσει . Επίσης να ξέρεις πως τα όργανα του δεν είναι ετοιμοπαράδοτα , πολύ σπάνια να έχει κατι έτοιμο

Από συντονιστή: Παρακαλώ, προσωπικά στοιχεία όπως τηλέφωνα κλπ. με πμ.

1 «Μου αρέσει»

Αν θες να δοκιμάσεις όργανα μπορείς να πας και στον Κατσιφή.Έχει νομίζω όργανα όπου μπορείς να τα δοκιμάσεις.

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ, έχει παρά πολλά όργανα ο συγκεκριμένος για δοκιμή, και ο Σπουρδαλάκης στον Πειραιά αν θυμάμαι καλά έχει πολλά για δοκιμή

2 «Μου αρέσει»

Εντάξει θα το σημειώσω. Κάπου διάβασα πως έχει κάποια ετοιμοπαράδοτα σα δείγματα της δουλειάς του για τους πελάτες. Ευχαριστώ πολύ Κώστα.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία. Θα το έχω στο νου μου, ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»

Ήταν το ίδιο τηλ και στο άλλο νήμα για τον οργανοποιο για αυτό το έδωσα δημόσια , σβήστε το τότε και απ το άλλο νήμα δεν γνώριζα . Συγγνώμη για την ταλαιπωρία

1 «Μου αρέσει»

Για δοκίμασε και εδώ: Αλκιβιάδου 7α στο κέντρο της Αθήνας, γιατί οι τιμές που αναφέρονται δεν νομίζω να είναι λόγω ήχου του οργάνου αλλά λόγω ονόματος του κατασκευαστή.

Αγόρασα πρόσφατα μπουζούκι από αρκετά γνωστό οργανοποιό στην Θεσσαλονίκη με τιμή κοντινή σε αυτή προς τα πάνω και το όργανο είναι εξαιρετικό. Αν δεν έχει περιεργες απαιτήσεις για τα ξύλα ή για φιγούρες με όστρακα και χρυσά και καλικατζάρους και δεν ξέρω εγώ τι, νομίζω ότι σε αυτήν την τιμή 600-με 700-50 μπορείς να φτιάξεις ένα όργανο που ο ήχος του να σε ικανοποιεί. Γνώμη μου είναι ότι σε αυτά τα λεφτά μπορείς να βρεις και ωραίο μεταχειρισμένο όργανο.

1 «Μου αρέσει»