H οδύσσεια ενός κακοφτιαγμένου τετράχορδου (2015)

προ 2 ετη ανταλαξα μια συλεκτικη ηλετρικη κιθαρα του’70 με ένα τετραχορδο μπουζουκι,ετσι για μαθω λιγο αυτό το ελληνικο οργανο.Η ανταλαγη εγινε με το στελιο σταυρακη μουσικο,εξαποστασεως!!Ειχε μεσολαβηση τηλεφώνημα μου στον κατασκευαστη(βασιλης τσεκος,τριπολη)για να ρωτησω περι τινος προκειται,και αξιζει 1300 μου ειπε+150τοποθετηση μαγνητη!!Ωραια ειπα μια χαρα…αξιζει και εγινε η ανταλαγη!Το μπουζουκι ειχε βουλιαγμενο καπακι,και ηταν μουντο,κακοπαικτο,πηρα τηλ τον κατασκευαστη,είναι φτιαγμενο με σαγμα μου ειπε όπως τα παλια του ζοζεφ!!!Το εχαψα,και το ψιλογρατζουνιζα εδώ σε ένα χωριο της κεφαλονιας,εως οτου το εδωσα για ανταλαγη με τριχορδο στην κατερινη στο μιχαλη μεγα(θαυμασιο μπουζουκση και ανθρωπο)που μου το εστειλε πισω σαν ‘‘προβληματικο’’!Ρεζιλη εγινα(περα που το τριχορδο του κτυπηθηκε στο ταξιδι και ανοιξε το καπακι)…!!!Το τετραχορδο πηγε ολυμπο κι γυρισε!!!Τηλεφωνησα του κατασκευαστη,παραδεκτηκε ότι ηταν προβληματικο από κατασκευης (,!!!),δεκτηκε να μου το αντικαταστηση με άλλο,μα εκτοτε χαθηκε από προσωπου γης,δεν απαντα σε τηλ,επεσε μουγγα…(δυο μηνες τωρα…!!)απελπιστικα και πειστικα ότι εφαγα πακετο και από τους δυο τους!!!Πηρα το μπουζουκι και το πηγα σε οργανοποιο-δασκαλο ΤΕΙ,το ειδε,και φτιαχνεται μου λεει,αν και κακοφτιαγμενο!Το ιδιο μου ειπε και ο νικος φρονιμοπουλος (λιγο που το ειδε στις φωτος,αν και το σωστο είναι να το εστελνα αθηνα για πληρη αξιολογηση)!Εγω από εγωισμο,από φιλοτιμο,από ενστικτο,από κατι τελος παντων,θελω να το αναστησω να κελαιδηση οσο γινεται…Ανεβαζω φωτος για μια πρωτη ματια,και αποφεύγοντας να το στειλω παλι ‘‘ταξιδι’’,λεεω να το κρατησω εδώ και να το αναλαβη ο ργανοποιος-δάσκαλος ΤΕΙ παναγιωτης σκλαβος…Αυριο εχω ραντεβού μαζι του να το ξαναδει,και να κανονίσουμε!!!Και εγω όταν πληρωνομαι(ρεσεψιόν),σιγα-σιγα θα τον εξωφλησω!!!Αυτά προς το παρων συμφορουμιτες…θα γραφω την εξελιξη μαζι με φωτος ,για ενημερωσει και σχολιασμο…σπουργιτακι -κεφαλονια

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:21 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:17 —

όταν βρω τον τροπο θα ανεβασω τις φωτος!Το παλευω…

Καλησπέρα φίλε μου. Εύχομαι να βρεις την λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Πιστεύω θα σε βοηθήσουν και οι φίλοι συμφορουμίτες . Για να ανεβάσεις φωτογραφίες πήγαινε Διαχείριση συννημένων αρχείων και σε καθοδηγήσει το σύστημα.

μαλλον τα καταφερα!Παρατηρηστε το …καπακι…και την κουρμπα του!!

ευχαριστω kwstasP…τις ανεβασα…!!!και για τις ευχες…

Ρε παιδια…τι ειναι το σαγμα που αναφερει ο φιλος?

Σάγμα είναι το σαμάρι, καθαρευουσιάνικα. Άλλη σημασία δεν έχει η λέξη. Τώρα, με ποιάν έννοια χρησιμοποιείται εδώ, δεν μπορώ να ξέρω. Κάτι μου έρχεται πάντως στο μυαλό, παρατηρώντας την κλίση του καπακιού του συγκεκριμένου οργάνου: τα σαμάρια έχουν μιάν ελαφρή κοιλότητα στην επιφάνειά τους.

Για το #4:

Από παλαιότερη συνέντευξη του Σπουρδαλάκη στην ΚΛΙΚΑ:
«Από το ʼ65 περίπου και αρχής γινομένης από το Ζοζέφ, το μπουζούκι απόκτησε σάγμα, δηλαδή πήρε μια μορφή «σαμαριού» με βυθισμένο το σημείο του καβαλάρη και υψωμένη τη χορδιέρα και το μπράτσο. Αυτό έγινε για να λεπτύνουν τα καπάκια για να βγάλουν το μπάσο και την ένταση αμέσως. Αυτά τα μπουζούκια τα γνωρίζεις εύκολα γιατί ο καβαλάρης τους «χορεύει», κουνιέται δηλαδή ακόμα και την ώρα του παιξίματος».

ακριβως!!Ο παρασάνταλος -μεσω σπουρδαλακη-απαντα στην απορια…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:45 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:39 —

…υποψιάζομαι ότι ητε αποπειραθηκε ο κατασκευαστης(ανεπιτυχως) να χρεισημοποιηση την μεθοδο σαγματος στο καπακι,ητε ισχυριστηκε αυτό για να μου φορτωσουν το βουλιαγμενο καπακι!!!Όπως και να είναι,εγω πακετομενος,το παω για επισκευή και ο θεεος(!!)βοηθος…Διοτι από ότι εχω διαβαση(μα παρα πολλες ωρες)το καπακι είναι ο …ηχος του οργανου!Ιδωμεν…

[πηγα εχθες στον οργανοποιο παναγιωτη σκλαβο,ειδε το οργανο,μου εξηγησε και απογοητευτηκα!Το καπακι θελει αλαγη,και η ταστιερα,οπου το μανικι αλλου είναι πιο μικρο αλλου πιο μεγαλο(??)και γενικα στραβοκομενο(δειχνουν καθαρα οι φωτος το μέγεθος του προβλήματος)Κοστολογιο-φιλικο-600ευρω,από έναν τεχνικο που με επεισε πως αξιζει και μπορει να το αποκαταστηση!(δοκιμασα και μια κιθαρα δικης του κατασκευης,με ενθουσιασε και γενικα τα οργανα του με περιφημο ηχο και ωραια κατασκευη!Προς το παρον δεν δυναμαι οικονομικα και θα προσπαθήσω να βρω τον χαμενο κατασκευαστη βασιλη τσεκο από τριπολη μηπως και γινει κατι,και μου αποκαταστηση την μεγαλη ζημια που εχω υποστη…ανεβασα φωτος,παναγιωτης σκλαβο στο εργαστηρι του,η ταστιερα και τα χαλια της(παρατηρηστε τη πλαστικη φιγουρα στο μανικι ποσο στραβη είναι!!!) το καπακι χωρις καβαλαρη(!!)και μια κιθαρα του…

Πάντα απορώ όταν ακούω για τέτοιες συμπεριφορές…στη θέση σου μάλλον θα έφτανα Τρίπολη για να λύσω το θέμα. Βέβαια θα ζητούσα τη βοήθεια και του ατόμου που πήρε την κιθάρα, έχει κι αυτός ευθύνη από τη στιγμή που το μπουζούκι ήταν έτσι εξ’ αρχής. Τέλος πάντων, σου έχω στείλει π.μ. με το κινητό μου, πάρε με μήπως μπορώ να βοηθήσω με κάποιο τρόπο.

Νομίζω οτι σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις ένα αξιοπρεπέστατο τρίχορδο μπουζούκι (καινούριο, αφού φαντάζομαι ότι θα έχεις για πάντα μια δυσπιστία στα μεταχειρισμένα). Δεν γνωρίζω αν το όργανο έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για σένα, αλλά πραγματικά με 600 ευρώ αγοράζεις ένα αξιοπρεπέστατο καινούριο όργανο (αφού ήθελες να ανταλλάξεις το συγκεκριμένο με τρίχορδο). Δεν λεω ότι είναι πολλά για την επισκευή, αλλά σκέψου το ενδεχόμενο με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα να πάρεις αυτό που θέλεις. Επίσης, μήπως να κάνεις μια απόπειρα μπας και βρεις τον κατασκευαστή του οργάνου? Μπορείς να του προτείνεις ανταλλαγή με τρίχορδο του ή επιστροφή (κάποιων έστω) χρημάτων ίσως.Έστω να κάνετε μια κουβέντα (με σύμμαχο, ελπίζω, τον πρώτο κάτοχο του οργάνου). Όπως και να χει, καλή τύχη!

η αληθεια είναι ότι οφειλω να τον βρω τον κατασκευαστη,όμως εχει χαθει από τηλεφωνα,fb,όπως και ο πρωτος με την ανταλαγη.Αν βρεθει επαφη με τριπολη και υπαρχει αυτος ο ανθρωπος ασφαλως θα παω να τον βρω!Μα περασαν και 2 μηνες ηδη,και το οργανο με στοιχιωνει!Συναισθηματικα όχι δεν εχω δεσιμο μαζι του,απλα θεωρησα σωστο να το αποκαταστήσω,μα τα 600 είναι καπως πολλα (για μενα),και σιγουρα υπαρχουν αξιολογα οργανα σε αυτή την τιμη,και σκεπτομαι διαφορα…Προς το παρον τηρω σιγη ιχθύος,ειμαι και λιγο απογοητευμενος…Στο μυαλο μου βαζω πλωρη για τριπολη…!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:55 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:48 —

δεν είναι mihalhs m να απορεις με τέτοιες συμπεριφορές πλεον-πολλες λαμογιες αι πονηράδες σε δραση)-θελησαν ν το ξεφορτοθουν το οργανο και με ‘‘πακετοσαν’’,μετα αλαξαν(??)τηλεφωνα…Όμως απορησα με το ατόπημα του κατασκευαστη,επαγγελματιας φανταστηκα,με μαγαζακι,αφμ,κλπ δεν επιτρέπονται τετοια φαινομενα!Επεσα εξω,…

θα παρακαλουσα εάν καποιος-οι συμφορουμιτες,παρακολουθουν το θεμα και εχουν γνωση από τριπολη ,να βοηθουσαν στην αναζητηση του κατασκευαστη Βασιλη Τσεκου,μηπως και καταφερω και τον βρω…

θεεμου δεν το πιστευω!!!Μετα τοσο καιρο με πηρε ο χαμενος κατασκευαστης του τετραχορδου,και δεχοντας το φαλτσο και την ταλαιπωρια που τραβηξα…θα μου στειλη ένα άλλο σωστο!!!Συντομα θα ενημερωσω το φορουμ για την εξελιξη της υπόθεσης μου!!!

Άντε , ωραία! Ελπίζω να είναι τρίχορδο, όπως το θέλεις!

καλημέρα συμφορουμιτες!Πολύ χαρουμενος με την απροοπτη εξελιξη της υπόθεσης!Ευχαριστω sofopc …όχι τετραχορδο εχει ο κατασκευαστης(το μονο που εχει τωρα,)ενταξει ,εφ οσον όλα κυλησουν ομαλα!Μου φανηκε ενταξει ανθρωπος και σωστος(τηλεφωνικα)μου εξηγησε τα προβλήματα του,την ενοχη συνειδηση και τις τυψεις του,και την διαθεση του να αποκαταστηση το ονομα του!Την δευτερα θα του στειλω το ελατωματικο οργανο στην τριπολη(δικα μου εξοδα)με την ευχη και την ελπιδα,όλα να πανε σωστα!!!Εχω την αγωνια μου,και θα ενημερωσω ασφαλως για την εξελιξη τουτης της απίστευτης ‘‘οδυσειας’’!!!Και όταν λαβω το καινουριο,θα το τσεκαρουμε…και θα ανεβασω φωτος…για μια πρωτη ματια!!!Ιδωμεν…Αξιολογο επισης να αναφερω την διαθεση του κατασκευαστη,να με αποκαταστηση πλήρως,καθως προσφερεται αν το επιθυμω και περιμενω,να μου φτιαξη καινουριο,και αν δεν μου αρεσει αυτό που θα μου στειλη,να το αντικαταστηση με άλλο,εως οτου μεινω ικανοποιημένος!!!Του ειπα ότι οι απαιτησεις μου είναι δεν είναι πολλες,απλα να παιζη σωστα,και να με ικανοποιη ο ηχος του,και ασφαλως ποσο το εκτιμησα που επικοινωνησε και τα βρήκαμε…!!!Εχω κανει και μπαλονακι με σταντ,και καταλαβαίνεται,ποσο με ειχε ριξει η φαση,τι στεναχωρια τραβηξα,και ποσο '‘μαλακας’'ειχα νοιωσει και προσβεβλημένος…!Πραγματι(και του το ειπα με εμφανση),τι χαρα πηρα…!!!Περα από το ότι θα εχω ένα σωστο μπουζουκι να λεεω τα ‘‘βασανα μου’’,που εξ αλλου ηταν και ο αρχικος λογος που προχωρησα στην ανταλαγη!!!Και τωρα που το σκεπτομαι πανε περιπου 2 ετη!!!Ειλικρινα,φευγη ένα βαρος από πανω μου…

Διαβάζει Ρεμπέτικο φόρουμ ο μάστορας;

pepe λογω της εξελιξεις,πιστευω πως η διαβαζεις η καποιος συμφορουμιτης τον ειδοποιησε,πως ετσι και ετσι!!Απλα σκεψεις κανω…Βεβαια οργανοποιος,που αγαπα το ρεμπετικο οφειλή να του ριχνει καμια καλη ματια!!!

Νομίζω οτι όλα θα πανε καλά…πάρε το μπουζουκακι τώρα και ρώτα τον ποτέ θα εχει έτοιμα τριχορδα. Κανονίζεις μια βόλτα τότε να πας απο κοντά να γνωριστήτε και να δεις για τριχορδο τότε. Θα λύσεται και όλη τη παρεξήγηση και απο κοντά, σαν άνθρωποι.
Πολυ χάρηκα για την εξέλιξη.

mixalhs m σωστα!Αποφασισα δευτερα-τριτη να παω τριπολη,να δωσω το ελατωματικο ,να δοκιμασω λιγο το καινουριο,να δωσουμε τα χερια και αποκαταστήσουμε θετικα την υποθεση!!Συμφωνησε και ανθρωπος,όλα καλα δειχνουν…

σημερα 11 το πρωι από αργοστολι κεφαλονιας με γενικη ταχυδρομικη εφυγε(!!!)το ελατωματικο τετραχορδο για το ταξιδι της επιστροφης…!!!Από ότι μου είμαι ο κατασκευαστης,το κατασκευασε πριν λιγα χρονια,για έναν τριπολιτσιωτη,αλλαξε πολλα χερια,πιθανον ταλαιπωρηθηκε,εφθασε στα δικα μου,γυρισε διαφορα μερη της ελλαδας(!!)και ελπιζω να το παραλαβη σε2-3 μερες,!!!Το εστειλα με μια θηκη vintage από’60 του γερου Λαρισαιου(που ειχα αγοραση νομιζοντας ότι το μπουζουκι αξιζε),και θα μου στειλη το άλλο σε αυτην την θηκη!!!Οι πληροφοριες που μου εδωσε τηλεφωνικος,είναι απλο,μαλακο,και του αρεσει πολύ ο ηχος!!!Αν φτιαξει στην πορεια τριχορδο,από ότι μου ειπε,μου το ανταλασει η τελος παντων με εξυπερετη!!!Τι να πω,μια εξελιξη,θαυμασια που ουτε να την ονειρευτω δεν μπορουσα τους τελευταίους μηνες!!!Ο Βασιλης Τσεκος,ο κατασκευαστης,ειναι33 ετων,και οφειλω να πω,μου εδωσε άλλη εντυπωση,ανθρωπου τιμιου και εξυπερετικου,τουλάχιστον τωρα!!!Παντως συγκινηθικα που εφευγε το παλιο…!Μολις λαβω το νέο θα ποσταρω φωτος.να κλεισω τουτο το θεμα…