Eξυπνες λυσεις

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Εχω βρει στο ιντερνετ καποιες εξυπνες λυσεις (tips) για τα μαστορεματα μας
1η φωτο κανουμε το κατσαβιδι μας μαγνητικο ακουμπωντας επανω ενα μικρο μαγνητη!
2η φωτο με μια γωνια για οδηγο τρυπαμε καθετα!!!
3η φωτο Περναμε με λιγο κερι την βιβα για να βιδωσει ευκολα ή το πριονι για να κοψει!
4η φωτο Με μια κλωστη μεταφερουμε κολλα σε μια σχισμη!
5η φωτο Πως διπλωνουμε ενα γυαλοχαρτο!

1 Τοποθετηση στον τοιχο του φορητου δραπανου μαζι με τον φορτιστη και τις μυτες!!
2 Τοποθετηση τα ηλεκτρικα εργαλεια με θεση απο κατω για τα καλωδια ξεχωριστα!
3 Οσο ασημαντο φαινεται τοση δυσκολια υπαρχει να ξεκολησεις την χαρτοταινια!
4 Οταν θελουμε να κοψουμε ενα λεπτο ξυλο για να μην σπασει ή υποστει ζημια κοβουμε μαζι και ενα αλλο πιο χοντρο ξυλο
5 Αυτοσχεδιο εργαλειο για βοηθεια στην πλανη ή στο δισκοπριονο παγκου!

ΥΣ Μερικες φωτο τις εχω βρει στη σελιδα frets.com και τις υπολοιπες απο διαφορετικες σελιδες!

  1. Βασικά, δεν κόβουμε και το χοντρό. Απλά κόβουμε ένα τμήμα του στην αρχή, για να δημιουργήσουμε μια προσωρινή σαλαμάστρα ακριβείας με διάκενο όσο ακριβώς της πριονοπταινίας.
  2. Δεν είναι αυτοσχέδιο εργαλείο. Είναι αντιγραφή από τα υποχρεωτικά βοηθητικά εργαλεία που συνοδεύουν τα μηχανήματα κοπής (δισκοπρίονα, σβούρες, κορδέλες κλπ), τα οποία εφαρμόζονται και χρησιμοποιούνται στο εξωτερικό από την δεκαετία του '80 (στην Ελλάδα, πολλοί προτιμούν ακόμα και σήμερα να παίζουν με την τύχη των χεριών τους).

στην Ελλάδα, πολλοί προτιμούν ακόμα και σήμερα να παίζουν με την τύχη των χεριών τους/

Φίλε το ειχα δει αυτο το βιντεο αλλα δεν το αφησα να παιχτει μεχρι τελους.
Φαινοταν απο την αρχη που ξεκινησε τι θα γινει!
Δυστυχως αν δεν προσεχεις ανα πασα ωρα και στιγμη ελοχευει ο κινδυνος!
Στην Αμερικη μια ερευνα εδειξε οτι τα περισσοτερα ατυχηματα συνεβαιναν
στους πιο παλιους και εμπειρους ξυλουργους επειδη με τα χρονια και την καθημερινη
συνηθεια δεν προσεχαν!
Οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με τα ξυλα και αποκτησα και εργαλεια πολλοι φιλοι μου ελεγαν προσεξε δεν θα βρεις ξυλουργο που να μην του λειπει δαχτυλο.
Αυτο ισως ειναι υπερβολη αλλα δυστυχως υπαρχουν πολλα ατυχηματα!!

Οσον αφορα το εργαλειο που προστατευει στην πλανη και στο δισκοπριονο το γνωριζω οτι υπαρχουν αντιστοιχα ετοιμα τετοια εργαλεια και μαλιστα εχω παραγγειλει ενα σετ!

Σε αυτο το link υπαρχει μια σειρα απο βιντεο με θεμα την ασφαλεια!

1η Προστατευτικο για την πριονοκορδελα. Μπορουμε να φτιαξουμε απο ξυλο!
2η Για να στηριζουμε εργαλεια φτιαχνουμε βασεις απο πλαστικη σωληνα
3η Αποθηκευση εργαλειων
4η Σαρωση του ανταλλακτικου και εκτυπωση ωστε να καταλαβουν τι ακριβως θελεις!
5η Σωστο πιασιμο της λιμας!

προσωπικα ευχαριστηθηκα το πρωτο σου post …εξυπνο ,αλλα ας πουμε το τελευταιο δεν παρουσιαζει κατι το οποιο δεν μπορουμε να φανταστουμε…:089:
φιλικα παντα και με σεβασμο.
καλη πρωτοχρωνια!!

Και εγω ξεκινησα απο τα καλυτερα να δειχνω.
Εχω πολλα ακομα αλλα οπως ειπες δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο!
Απλα αν εισαι αρχαριος καποιες λυσεις φαινονται καλες!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!