Buy a Tzouras in Germany

Hello friends,

i want to buy a TZOURAS (a good one about 500 Euro),
who can help me, …
i need the Tzouras this week in Stuttgart/germany (by ship?)!
thank you for your help.

Simon

Hi Simon. Have you considered buying a tzouras from thomman music? Since they are based in Germany the might ship your tzouras faster an without any risk of the instrument being broken. Although they only carry tzouras from matsikas

yes John, thank you!

i asked them but they need time about one month or more :frowning:
in two weeks we return to greece and i always buy my instruments at BRASS, Exarchia!
Yesterday i borrowed a Tzouras from a girlfriend, now i am playing and i am happy!
:slight_smile:

here is what THOMANN wrote yesterday!

> It can take a couple of weeks, but also 1-2 months, it’s hard for me to say.

1 «Μου αρέσει»

That was a nice joke, if it was intended! (Brass = brass [wind] instruments, but the guy’s name is Bras, ο Μπρας του Μπρα, and he’s making wooden string instruments.) :wink:

1 «Μου αρέσει»

One could also have written BRAS’S

2 «Μου αρέσει»

Μουσικά Όργανα ‘‘Νικόλαος Μπράς’’ “Nikolaos Brass” Musical Instruments

https://www.nikolaosbrass.com/?fbclid=IwAR2ldruyhC2RvVw80YYwdmSCo2uZ9HeYhN8F3yBbsWBtHooRKHH5FjaAO0k

:slight_smile:

pepe, you know the difference between wind and wood, telia :joy:

ah, er kann mit Apostroph schreiben :grinning:

In his site, Bras describes his laboratory, in latin characters, as “Nikolaos Brass, Master Makers”. In the site itself, in Greek writing, he talks about Νικόλαος Μπράς etc. So, the only thing I could say is that he, himself, does not give a damn distinguishing Bras from Brass.

Or that he makes the joke himself!

(Οπωσδήποτε, αν ο ίδιος θέλει το όνομά του να γράφεται Brass στο λατινικό αλφάβητο, με ή χωρίς λογοπαικτική διάθεση, είναι σεβαστό ανεξαρτήτως ετυμολογίας. Κι εγώ έχω ανορθόγραφο επώνυμο, και όποτε το βλέπω με τη σωστή [=λάθος] ορθογραφία μού βγαίνει το μάτι.)

do you have any idea about the tzouras prices? I am also thinking to buy, but second hand. Relatively a cheap one. :slight_smile:

Hi Simon ! I’ve got one from Brass. When in Athens msg me, in order to show it to you. Take care!

Γεια σας, αγαπητοί φίλοι από το φόρουμ!

Πρώτα απ 'όλα, σας ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια και τα λόγια σας, καθώς και για το κέφι και το πνεύμα σας!
Όπως είπα, δανείστηκα μια Τζούρα καθώς η δική μου - πολύ καλή - βρίσκεται στην Ελλάδα.
Χθες παίξαμε Ρεμπέτικο Live και πήραμε καλή αμοιβή. Τώρα θα φτιάξω ένα μπουζούκι στα Εξάρχεια στο Bras (Brass). Επειδή έχω κοντά χέρια και κοντά δάχτυλα (δεν είναι αστείο, δεν είναι αστείο), θα φτιάξω ένα ειδικό μπουζούκι και θα μετρήσω τα χέρια μου από πριν, το πάνω μέρος του σώματος επίσης, καθώς ένα “κανονικό” μέγεθος μπουζουκιού είναι πολύ μεγάλο για μένα, αλλά τι είναι το κανονικό :wink:

Ευχαριστώ και πάλι για όλα και με τους καλύτερους χαιρετισμούς
Simon

1 «Μου αρέσει»

Το δικό μου έχει μήκος χορδών 68,25 cm.

1 «Μου αρέσει»

Το έχεις ήδη συζητήσει με τον μάστορα, Σϊμον;

Στο σάζι, που έχει μεγαλύτερα διαστήματα από το μπουζούκι, ο δάσκαλός μου είχε κοντόχοντρα δάχτυλα και αυτό δεν τον εμπόδιζε. Τα δικά μου είναι μακριά και λιγνά και όμως, όλο του έλεγα «μα πώς το πιάνεις αυτό ή εκείνο;». Είναι θέμα τεχνικής.

Ευχαριστώ pepe, θα μιλήσω προσωπικά στον κ. Bras!

Αυτό το νήμα εδώ είναι επίσης ένα καλό παράδειγμα του πόσο σπάνια είναι η ελληνική παραδοσιακή μουσική και ειδικά τα ελληνικά όργανα στη Στουτγάρδη. Αν μπεις σε ένα μουσικό κατάστημα, οι Γερμανοί πωλητές θα σου απαντήσουν στην τουρκική προφορά “BOALÖMOA” και φαίνονται πολύ ενημερωμένοι αλλά δεν ξέρουν τι είναι ο ελληνικός μπαγλαμάς. Επίσης, δεν έχουν μπουζούκια προς πώληση. Κάθε Έλληνας αγοράζει ή επισκευάζει το μπουζούκι του στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι τουρίστες δεν φέρνουν καλά όργανα από την Πλάκα στην Αθήνα αλλά παιδικά παιχνίδια.

Η Thomann σίγουρα έχει καλά εμπορεύματα από την Ελλάδα αλλά με μεγάλους χρόνους αναμονής.

Οι Έλληνες έχουν τις δικές τους κοινότητες στη Στουτγάρδη, εκτός από τις ταβέρνες και έναν διαπολιτισμικό σύλλογο, τον KALIMERA E.V., ο οποίος δυστυχώς δεν δίνει μεγάλη σημασία στο REMBETIKO.

Ε καλά, δε νομίζω ότι και στην Ελλάδα θα βρεις εύκολα καλά όργανα της γερμανικής λαϊκής παράδοσης! :slight_smile:

Σίγουρα όχι αλλά, στη Γερμανία υπάρχουν αρκετοί, Γερμανοί και Ελληνες, που τα ψάχνουν, ενώ ελάχιστοι στην Ελλάδα ψάχνουν για όργανα της γερμανικής λαϊκής παράδοσης, που έτσι κι αλλιώς έχει πεθάνει εδώ και δύο περίπου αιώνες.

Γιατί το συγκεκριμένο emoticon Simon?

Es war vielleicht wieder ein Fehler meiner automatischen Google Übersetzung. Ich habe gelesen, dass deutsche Volksmusik tot sei. Sie lebt zwar nicht groß aber es gibt viel deutsche Volksmusik. Mein Vater hat viele alte Volksweisen neu arrangiert, neu gesetzt, Satz und Weise geschrieben.

Μπορεί να ήταν άλλο ένα λάθος στην αυτόματη μετάφραση του Google. Διάβασα ότι η γερμανική παραδοσιακή μουσική έχει πεθάνει. Δεν είναι και πολύ ζωντανή, αλλά υπάρχει πολλή γερμανική λαϊκή μουσική. Ο πατέρας μου έχει διασκευάσει πολλές παλιές λαϊκές μελωδίες, τις έχει επανασυνθέσει, έχει γράψει τις κινήσεις και τις μελωδίες.

1 «Μου αρέσει»