Balkumbia - Trava vre manga kai alani (Pasalimani)

Διασκευή του τραγουδιού “Τράβα βρε μάγκα και αλάνι” από τους Balkumbia, ένα ισπανικό συγκρότημα.

Το βίντεο γυρίστηκε στα πλαίσια της περιοδείας τους στο Μεξικό!

8 «Μου αρέσει»

καλοί μουσικοί! αν ήξεραν ότι θα τους άκουγαν και έλληνες, ίσως να λέγανε καμιά παραπάνω στροφή και όχι όλο την ίδια!

1 «Μου αρέσει»

Θεωρώ πολύ καλή την διασκευή, αισθητικά σωστή, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα μη Ελληνικό συγκρότημα

Χίλιες φορές να ακούω αυτούς από εκείνους τους άλλους, μαγειρευτά φαγητά, πατάτες γιαχνί, ντολμαδάκια γιαλατζι…

3 «Μου αρέσει»

Καλοί μουσικοί πράγματι.

Απολύτως αδικαιολόγητο. Στην εποχή μας δεν υπάρχει «δεν ξέρω τη γλώσσα, δεν ξέρω το αλφάβητο, δεν ξέρω πώς προφέρεται, δεν καταλαβαίνω το νόημα». Βρίσκεις τα πάντα με λίγα κλικ. Μετά κάνεις ένα κόπο και το μαθαίνεις. Το 'χουν κάνει άπειροι (να τραγουδάνε σε γλώσσα που δε γνωρίζουν), από πολύ πριν προκύψουν αυτές οι σημερινές ευκολίες. Βέβαια, όπως λέει κι ο Νικόλας, πού να φανταστούν ότι θα τους άκουγαν έλληνες… (Καλά ρε μεγάλε, κοτζάμ στοπ δεν το είδες; -Το είδα κυρ τροχονόμε, πώς δεν το είδα. Εσένα δεν είδα.)

Παρατηρήστε την καταπληκτική λεπτομέρεια με τον ερωδιό γύρω στο 1:50!

image

Balkumbria = Βαλκάνια + ???

1 «Μου αρέσει»

Άραγε χειροκρότησε, τουλάχιστον, όταν πέρασαν από μπροστά του;

Οι μελιτζάνες, για να γίνουν ιμάμ μπαϊλντί πρέπει να μπούν στο φούρνο, όχι σε κατσαρόλα :laughing:

Ο (από μπόλικες δεκαετίες μακαρίτης) πατέρας μου, στον ταξιτζή: - Ε, μονόδρομος είναι, πώς μπαίνεις, δεν το είδες; Ο ταξιτζής: - Και βέβαια το είδα, αστυνόμο δεν είδα.
(όπως παρατήρησε και ο Νικόλας:

) .

2 «Μου αρέσει»

Και άλλη μία διασκευή από τους ίδιους…

1 «Μου αρέσει»

Ωραίοι. Καλή διασκευή, χωρίς τα «φάλτσα» της προηγούμενης.

Λίγο το βιντεοκλίπ με ξενερώνει. Λες και προσπαθούν να σε αναγκάσουν με το ζόρι να διασκεδάζεις, πράγμα ούτως ή άλλως περιττό όταν μουσικοί γκρουβάτοι και μπριόζοι παίζουν καλή μουσική.

Αλλά υποθέτω ότι είναι επιλογή της εταιρείας τους κι όχι των ίδιων.

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Πρώτη φορά συνειδητοποιώ ότι δεν είναι Balkumbria, που νόμιζα ότι δειαβάζω τόσον καιρό, αλλά Balkumbia. :face_with_monocle:

1 «Μου αρέσει»