Aλλος τροπος παιξιματος...

κοιταξτε εδω εναν τελειως αλλο τροπο παιξιματος μπουζουκιου… δειτε πως το κραταει… (αγκαλια) πως εχει τα δαχτυλα του…ακουστε πως παιζει εναλασσοντας 2 οργανα… και αφου συνυπολογισετε τον παραγοντα οτι ο βαλαντης ειναι τυφλος… κανετε αν θελετε τυχον σχολια σας…!!

Ο τρόπος παιξίματός του, είναι εμφανώς επηρεασμένος από τα πλήκτρα. Αναρωτιέμαι, όμως, αν με αυτόν τον τρόπο “πατήματος” μπορούν οι χορδές να βγάλουν καθαρό ήχο, αν απουσιάζει ο ενισχυτής. Είναι, πάντως αξιέπαινος :088:

εγω νομιζω οτι ειναι καραγκιοζακος:mad:

Γιατι ειναι καραγκιοζης ρε φιλε???Επειδη παρολο, την αναπηρια του,ασχολειται με την μουσικη???
Μηπως ,επειδη κουναει το κεφαλι του περα-δωθε???Αυτη την κινηση θα την δεις σε πολλους καλλιτεχνες που παιζουν οργανα,η,τραγουδουν.
Η μηπως ,ειναι καραγκιοζης ,επειδη πηρε το θαρρος και τραβηξε βιντεο που ανεβηκε στο ιντερνετ??
Αυτο πρεπει να μας το εξηγησεις!!!

χμμμμμμμ…κατι παίζει με το βίντεο, εαν προσέξετε την ωρα που υποτίθεται τραγουδάει δεν συμβαδίζει η εικόνα με τις λέξεις…ουτε το στόμα δεν ανοίγο-κλείνει :112:

Μήπως θα πρέπει φίλε Αρχάριος να πάψουμε επιτέλους να χρησιμοποιούμε ως ύβρι τη λέξη καραγκιόζης ,και μένα μου ξεφεύγει καμιά φορά δηστυχώς αν και προσπαθώ .Τώρα όσον αφορά τον Βαλάντη σαφώς και είναι ταλαντούχος …’’ Το ποντισμένο είναι ένα χωριό του νομού Σερρών με κατοίκους αμμιγώς τσιγγάνους ,είναι κοντά στην Ηράκλεια μια κομμόπολη που φημίζονταν απο πολύ παλιά για τούς περίφημους παίχτες ζουρνά ΄΄…γεννήθηκα και μεγάλωσα σε χωριό του Δήμου κερκίνης και γνωρίζω σχετικά …

σορυ φιλε.
καταρχην δεν ηξερα οτι ειναι αναπηρος ,και βεβαια καλα κανει ο ανθρωπος και ασχολειται με την μουσικη.

απλως το μυαλο μου πηγε στο οτι ηθελε να κανει φιγουρα με τον τροπο που επαιζε ,γιαυτο τον ειπα καραγκιοζη .:106:

Ο τυπος ειναι απιαστος στο αρμονιο,ειναι πολυ δυνατος!!!
Οσον αφορα το μπουζουκι κι εκει φαινεται να κατεχει κατι μα θα ηθελα να τον δω να παιζει κι αλλα.
Σαφως και ειναι ταλαντουχος,1000 μπραβο του αξιζουν,μερακλης!!!

βρε παιδιά, παίζει με το αριστερό από πάνω από το μπράτσο του μπουζουκιού ! είναι δυνατόν !! Αν ναι, 101 μπράβο και 1000 του που -αν και τυφλός- παίζει τόσο καλά 2 όργανα και τραγουδάει !

Ποιός ξέρει περισσότερα για τον Βαλάντη ; Πού εμφανίζεται αυτόν τον καιρό κλπ. ;

καταρχην μην βιαζεσε φιλε ARXARIE να πετας την λεξη καραγκιοζης. Γιατι ειναι καραγκιοζης το παιδι? επειδη ειναι τυφλος και ειναι μουσικαρα!!! η επειδη κουναει το κεφαλι του περα δωθε οπως λες? κι εγω το κουναω οταν παιζω δεν σημαινει ομως οτι ειμαι καραγκιοζης. ο ανθρωπος αυτος μπορει και παιζει ταυτοχρονα και εξισου καλα δυο οργανα. αυτο αν μη τι αλλο ειναι αξιεπαινο και πρεπει να εχεις μεγαλο ταλεντο και ψυχικη δυναμη πιστεψε με για να μπορεσεις να ασχοληθεις μ αυτο το επαγγελμα και να μην βλεπεις. Ποσο μαλλον να παιζεις μπροστα σε κοσμο. Φαντασου οτι αυτος ο ανθρωπος δεν ξερει πως ειναι καν τα οργανα που κραταει στα χερια του. Δεν τα εχει δει ποτε… Κι ομως ακου πως τα κανει να μιλανε… Λιγος σεβασμος πιστευω δεν βλαπτει:109:
Μήνυμα από συντονιστή : Φίλε LAIKOS μετά την τοποθέτηση του arxarios στο μήνυμα #7 όπου και ζητάει συγνώμη, νομίζω ότι και η δική σου τοποθέτηση είναι άδικη. Δεν χρειάζονται αντιδικίες.

να και ενα ασχετο-σχετικο ερωτημα.ολοι εσεις που παιζετε οργανα,παιζετε το ιδιο με κλειστα ματια??(απλη ακαδημαικη ερωτηση,χωρις μομφη καποιου ειδους)

όταν παίζω κλασσική ναι. Εαν ξέρω τα κομμάτια απ’εξω αλλα πρέπει να έχω την μουσική μπροστά μου (πχ οταν παίζω σονάτες η μουσική δωματίου γενικότερα) είναι ποιό εύκολο να συγκεντρωθώ με κλειστά τα μάτια. Βέβαια πολλές φορές η προσοχή σου πρέπει να εστιαστεί σε κάποιο συνάδελφο οπότε, σε τέτοια περίπτωση, τα μάτια (και αυτιά) πρέπει να είναι ορθάνοιχτα.
Τώρα, όταν παίζω τζουρά πρέπει να έχω τα μάτια μου ανοιχτά γιατι δεν ξέρω που πέφτουν τα χέρια μου, προς το παρων τουλάχιστον.
Το δικό μου όργανο όμως δεν έχει οδηγούς(τσαμπουκάδες) ακριβώς γιατί θέλω να μάθω την ταστιέρα και τις αποστάσεις περισσότερο με την αφή παρά οπτικά…δεν ξέρω αν θα το καταφέρω ποτέ όμως

μπορεις να ερθεις να τον δεις απο κοντα καποια στιγμη αν θες… παιζει συχνα σε μαγαζια και γραφει και μουσικη αν κανεις μια αναζητηση στο yopou tube θα δεις πολλα βιντεακια του!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:59 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:58 —

εσυ φιλε μαλλον δεν διαβασες καθολου το ποστ μου και κοιταξες αμεσως το βιντεο…:087:

τρελος καλαμπορτζης το παλικάρι Τελειος και ωραια φωνη!

Μ’ αρέσει να παίζω με κλειστά μάτια, ιδίως όταν αυτοσχεδιάζω … Εσείς ?

Μ’ αρέσει να κάθομαι με κλειστά μάτια, κυρίως όταν …κοιμάμαι…!!!:112::slight_smile: