10αρες η 11αρες;

Γεια σας.Πριν απο ενα χρονο αγορασα ενα μπουζουκι.Το οργανο ειχε 11αρες χορδες και ειχε και ενα σετ εξτρα και αυτες 11αρες.
Δεν εχω δοκιμασει 10αρες αλλα εχω ακουσει διαφορα για τανυσεις και σκεβρωματα και θα ηθελα την βοηθεια σας.
Μηπως ζοριζουν το οργανο οι 11αρες?Να βαλω 10αρες η να συνεχισω με αυτες που ειχε ο κατασκευαστης?

H λογική λέει (και οχι μόνο) οτι ο κατασκευαστής ξέρει την αντοχή του οργάνου που φτιάχνει και τι χορδές σηκώνει. Τώρα, αν νομίζεις οτι ζορίζεται, μια αλλαγή δεν θα βλάψει πιστεύω.
Μπορείς να ρωτήσεις και τον κατασκευαστή του να σου πεί τη γνώμη του. Η καλύτερη λύση μάλλον είναι αυτή, καθώς αυτός θα πάρει την ευθύνη.

Φιλε μου καλησπερα και χρονια πολλα.
Θα συνφωνισω με τον nikos forlan πανω στο θεμα και θα προσθεσω οτι αν το οργανο ειναι τριχορδο μην βαλεις ποτε πανω απο 11αρα γιατι εχουν συνειθος
λεπτο μπρατσο και σκευρονη.Αντιθετα αν ειναι τετραχορδο τοτε βαλε ανετα 11αρα ισως και 12αρα στη ρε

Καλησπερα.Το οργανο ειναι τετραχορδο και αναρωτιεμαι μηπως θα ηταν καλυτερα με 10αρες και για το οργανο αλλα και για μενα.

Απο το πολυ λιγο που ξερω, δεν ειναι προβλημα για το 4χορδο…Ακομα και οι πωλητες χορδων μολις τους λεω οτι εχω 3χορδο μου δινουν 11αρες με καποια επιφυλαξη, λεγοντας μου οτι στο 4χορδο δεν υπαρχει προβλημα…Ειναι και πιο λογικο, γιατι και κατασκευαστικα τα φτιαχνουν με διαφορετικες -ισως και περισσοτερες- κοντρες, για την ταση που δημιουργειται.

Μιά γενική απάντηση:

Το πρόβλημα είναι πολύ πιό σύνθετο από το αν το όργανο είναι εξάχορδο η οκτάχορδο, καθώς έχει να κάνει με το μήκος της χορδής του, τις κλίσεις που χρησιμοποίησε ο μάστορας στην κατασκευή, τα πάχη των ξύλων του, τον τρόπο ενίσχυσης του μπράτσου κ.α.

Και μια ειδική:

Μια δοκιμή , ζημιά τουλάχιστον δε θα κάνει, αφού το όργανο θα πάρει λιγότερες τάσεις. Πιθανόν να χρειαστεί βέβαια και κάποια μικρή ρύθμιση.
Σίγουρα θα είναι όμως μαλακότερο και με μικρότερο ήχο (ίσως καλύτερο, ίσως και χειρότερο!). Αν σου αρέσει (και σου ταιριάζει) αυτό που θα ακούσεις, κράτα το γιατί θα είναι πιό «ξεκούραστο» και για τους δυο σας !

Αν βαλω 10αρες τι διατομή πρεπει να εχει η λα και η μπουργανα;
Στις 11 εχουμε 11-14-23 . Εχω δει και 11-15-23

Να βαλω 10-13-? Η να παραμείνω 14;
Για βοηθειστε με τα νουμερα… Και στις τρεις χορδες ομως…

Ετσι για δοκιμή θελω … Δεν εχω καποιο προβλημα με το οργανο…
Ευχαριστώ…

Εγώ βάζω 10-13-23 και είμαι ευχαριστημένος!

πολύ ωραία… και εγω αυτο σκεφτόμουν…
Χθες πηγα σε διαφορα μαγαζιά (Καλαμάτα) αλλα δεν ειχαν σετακι για τρίχορδο, αλλα ουτε μεμονωμένες λα (13)…
Μαλλον απο Αθηνα πρεπει να τις παρω…
η παραγγελια μεσω ιντερνετ απο κανενα ηλεκτρονικό καταστημα…

Να σαι καλα
Ευχαριστώ…