χρυσο μπουζουκι απο τον σχοινα δημητρη

Καλημέρα , Το έχω δεί το όργανο από κοντά , και το έπαιξα κιόλας , φοβερό . Πράγματι η οβάλ ταστιέρα λέει.
Και τα σχέδια είναι πολύ όμορφα , βάλε Μιχάλη μία φωτογραφία μόνο την ταστιέρα να την ξαναδώ και αν μπορείς ανέβασε και καμία ποιό
φωτεινή από το σκάφος.
Αν θυμάσαι γνωριστήκαμε στο εργαστήριο του Δημήτρη , εγώ έφευγα εσύ ερχόσουν .
Οσο για τις δούγιες που λένε οι φίλοι σίγουρα είναι δύσκολο να το πιστέψουν μιας και τα περισσότερα όργανα κυκλοφορούν με χαρακτές.
(όπως και το δικό μου που είναι εμπορίου).
Οταν όμως είδα τον Σχοινά να κόβει δούγιες απόρησα για το πόσο ψιλές μπορούν να γίνουν και φυσικά απόρησα και με την υπομονή του να φτάχνει
σκάφος με τόσο ψιλές δούγιες.
Μπράβο Μιχάλη πολύ ωραία επιλογή , μπράβο και στον Δημήτρη πολύ ωραία κατασκευή. !!!

Nα πω και εγω το μακρύ μου και το κοντό μου: αν το όργανο αυτό είναι επαγγελματικό εργαλείο τότε προσωπικά δεν μου πέφτει κανένας λόγος. Αν όμως το κοιτάζουμε από πλευράς αισθητικής, προσωπικά δεν μου πάει, όπως δεν θα μου πήγαινε ένα χρυσό πιάνο, ένα χρυσό βιολί, ή ακόμα και ένα χρυσό κλαρίνο.

Καλώς ή κακώς, η δεκαετία του 70 τραυμάτισε ανεπανόρθωτα το μπουζούκι με αυτήν την φορτωμένη και “υπερβολική” αισθητική. Ακόμα και τέτοιες προσεγμένες και αξιόλογες δουλειές όπως αυτή, ανήκουν για μένα στην οικογένεια αυτής της αισθητικής και με βρίσκουν ιδεολογικά αντίθετο, για ένα και μόνο λόγο: αυτή η αισθητική που κάποτε έφτασε και ξεπέρασε τα όρια του κιτς συνοδεύτηκε από αυτόν τον ήχο τον ηλεκτρικό τον απαράδεκτο και την κακοποίηση πολλών λαϊκών τραγουδιών κάτω από τη δικτατορία της ταχύτητας και της φλυαρίας των 64ων υπό τη συνοδεία ντραμς, ηλεκτρικής κιθαρας κλπ.

Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι ο μάστορας δεν είναι αστέρι και ότι η δουλειά δεν είναι αξιοπρόσεχτη!! Καλόπαιχτο και συγχαρητήρια στο μάστορα!!
Αισθητικά και ιδεολογικά βέβαια είμαι απέναντι…

Υ.Γ. Ο αριθμός των δούγιων από συζητήσεις με μάστορες εδώ μέσα δεν επηρεάζει την ακουστική ποιότητα του οργάνου…

Εγώ νομίζω έχω καταλάβει το αντίθετο! Ίσως να μην είναι ο πιο καθοριστικός παράγοντας, αλλά επηρεάζει. Θα ξαναδιαβάσω το παλιό θέμα…

Για το συγκεκριμένο όργανο:
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΟ ! Το σημαντικό είναι ο καθένας να έχει το όργανο που χρειάζεται ηχητικά, εργονομικά, αισθητικά και σε όλα τα άλλα επίπεδα, κι απ’ όσο διαβάζω εσύ φίλε Μιχάλη το βρήκες σε αυτό το μπουζούκι. Να είσαι καλά να το χαίρεσαι.

παιδια σας ευχαριστω για τις ευχες σας να ειστε καλα…καλοπαιχτο να ειναι να βγαζει μεροκαματα γιατι η δουλεια μας εγινε δυσκολη…φιλε sirpanos και βεβαια σε θυμαμαι ημουν τοσο ανυπομονος να δω το οργανο…θα κατεβασω φωτο της οβαλ ταστιερας οσο γινεται καλυτερα και του σκαφους…επισης ετοιμαζω και βιντεακι να το ακουσουμε και να μου πειτε αποψεις…φιλε διονυσε σεβαστη η αποψη σου καθε ενας εχει το οργανακι που του ταιριαζει…σιγουρα η δεκαετια του 70 αλλαξε το μπουζουκι και με την εμφανισει του χιωτη να κανει το μπουζουκι απο τριχορδο σε τετραχορδο καθως και τους ξενους ας πουμε ρυθμους που χρησιμοποιησε…ισως να ηταν και μια εξελιξη του οργανου για να δουμε τι αλλο μπορει να παιξει…με ποια αλλα οργανα μπορει να (παντρευτει)?παντως οσο αφορα το σημερα εχουν αλλαξει και οι νεοι και τα ακουσματα των νεων και η φιγουρα…τα οργανα σημερα ισως να πηγανε ας πουμε σε μια εικονα σημερινη… φιγουρατζιδικη αφου φιγουρατζιδες ειμαστε και εμεις οι νεοι οταν βγαινουμε στα κλαμπακια η στα μπουζουξιδικα…και εγω ειμαι της αποψης πιο απλου οργανου αλλα τι να το κανεις το ρημαδι χτυπαει καλυτερα ετσι στο ματι στην δουλεια μας…επισης ηθελα να πω τον φιλο γιανν`ς οτι η αποψη σου ειναι σεβαστη απλα ν ασου πω οσο αφορα το ηχητικο αποτελεσμα και την φιγουρα…εχω παιξει με οργανα που δεν ειχαν φιγουρες αξιας γυρω 1700 2000 ευρω μονο με μια μικρη εκει που χτυπαει η πενα και εχω φαει κατι πατατες ολες δικες μου εχω παιξει με οργανα φορτωμενα και εχω μεινει χαζος…μηπως ειναι και θεμα τεχνικης…εχω δει φιγουρες του σχοινα τοσο λεπτες αφου λες απο μεσα σου ισως να βαρυνει περισσοτερο το βερνικi παρα η φιγουρα το καπακι…φιλε babis σε ευχαριστω περιμενω να το στρωσω καθε μερα που περναει και στεγνωνουν τα βερνικια μου δινει κατι παραπανω:088:

Πληροφοριακα 21 Μαρτιου του 1970 ο Μανωλης Χιωτης ΠΕΘΑΝΕ…Ας μην του χρεωνουμε πραγματα που δεν ισχυουν…Για αλλο πραγμα μιλαει ο Διονυσος…Με του οποιου την γνωμη συμφωνω απολυτα…

Περα απο αυτα…Καλοπαιχτο φιλε!!!

α!!! οποτε το μπουζουκι μπορει να αλλαξε και νωριτερα

Μιχάλη μου, καλά κάνεις και γουστάρεις μπιχλιμπίδια και φιοριτούρες στο μπουζουκάκι σου και ρίχνε τις πενιές σου αλλά άσε τις σαχλαμάρες. Κι εμείς της δουλειάς είμαστε.

Και κάτι τελευταίο. Το πολύ το “Κύριε ελέησον” κάνει κακό. Μήνυμα ελήφθη, το έφτιαξες στον Σχοινά που είναι πολύ καλός μάστορας.

οκ κυριε δημητρη…συγνωμη…

Εαν και προαναφερα οτι και εγω ειμαι του πιο λιτου διακοσμου, να μην παρουμε τον φιλτατο Μιχαλη με τις πετρες.
Εγω θα πω πως μου αρεσει που ειναι μερακλης και αγαπαει την δουλεια του, κι ας του αρεσεουν τα τετραχορδα με βαρια στολιδια.

Ποτε δεν καταλαβα, γιατι οι τετραχορδοι και οι τριχορδοι μαλλωνουν και απαξιουν ο ενας τον αλλο.
Εαν και ειμαι ως επι το πλειστον τετραχορδος, εκτιμω και σεβομαι τους τριχορδους και τους ρεμπετες, και τα πανεμορφα τριχορδα τους.

Ο Μιχαλης αυτο του αρεσε, αυτο εφτιαξε. Δεν ζητησε λεφτα απο κανενα μας.
Θεωρω εαν δεν εχουμε κατι καλο να πουμε , καλυτερα ασ μη γραψουμε,( συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου)

Καλημερα! Σιγουρα πολλοι απο εμας δεν θα διαλεγαν μια τετοια φιγουρα αλλα μην τρελλαθουμε
εχουμε δει πολυ χειροτερες φιγουρες με τον Αη Γιωργη κλπ. Για μενα η φιγουρα δεν ειναι λαθος.
Ο χρωματισμος ειναι λαθος.Πιστευω ειναι και θεμα ηλικιας. ο Μιχαλης ειναι 29 και καποιοι που
βλεπω εδω μαζι με μενα πολυ πανω απο 40!

Επισης δεν καταλαβα να κανει διαφημιση του οργανοποιου. Καποιοι τον ρωτησαν και απαντησε!
Ειναι δεδομενο οταν παραγγελνεις ενα οργανο απο καποιον και μεινεις ευχαριστημενος αθελα σου ισως
να αναφερεσαι με ενθουσιασμο για αυτον!

Αγαπητη Δημητρη Ν δεν μου αρεσε που του γραφεις ασε τις σαχλαμαρες!! Θεωρω δεν ηταν σωστο!!

Καλημέρα και καλορίζικο το οργανάκι.
…ΣΙΓΟΥΡΑ επηρεάζει την αντοχή όμως…το ίδιο είναι 15 μακρόστενα ενωμένα κομάτια ξύλου(λυγισμένα κιόλας) και το ίδιο 60?

Βέβαια δεν είμαι οργανοπιποιός και σίγουρα ο μάστορας που το έφτιαξε έτσι, θα έχει τους λόγους του.

Καλόπαιχτο φίλε!!!:088:

Ουτε εγω βλεπω κακη προθεση απο τον Μιχαλη…Επισης δεν αναφερθηκε κανενας σε αντιπαραθεση 3χορδου-4χορδου…Δεν το προσεξα τουλαχιστον…Πολυ καλο ηχητικα μπουζουκι αν και οσο μπορεις να κρινεις απο το παρακατω βιντεακι που παιζει ο φιλος Μιχαλης…Ψαχνοντας για τον οργανοποιο Σχοινα επεσα πανω του…

Μα στο συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει τέτοια διαμάχη. Πού είδες την απαξίωση; Και ποιος μίλησε για τρίχορδα και τετράχορδα; Μάλλον παρανόησες κάποιες απόψεις.

Κι εγώ μαζί του. Εγώ προσωπικά, δεν μίλησα καθόλου για την αισθητική του στο προηγούμενο μήνυμά μου. Δεν μου πέφτει λόγος άλλωστε. Μίλησα μόνο για την πιο κάτω φράση του. Όπου φαίνεται μία χαζή δικαιολογία. Ας πει “έτσι μου αρέσει” και όχι “δεν μου αρέσει αλλά τι να κάνω, η δουλειά με πιέζει”!!!

Για να τοποθετηθώ κι επί της αισθητικής χωρίς να έχει και καμία σημασία βέβαια, λέω ότι δεν πιστεύω ότι είναι λόγω ηλικίας (υπάρχουν μικρότεροί του με άλλη άποψη). Θεωρώ ότι είναι θέμα φιλοσοφίας. Όπως έχουμε έναν ρεμπετοπαίχτη που θέλει απλό όργανο έτσι κι εδώ έχουμε έναν κλασικό σκυλαδικοπαίχτη που θέλει “φόρτωμα”. Φίλε Μιχάλη, δεν γνωρίζω την δουλειά σου αλλά λέω για την εντύπωση που σχημάτισα (φώτα, ρομποτικά, πίστα κ.λ.π.).

Εγώ κατάλαβα άλλα όμως. Δεν είναι κακό, ε; :slight_smile:

Εμένα φίλε Δημήτρη, δεν μου αρέσει που με λες “αγαπητή”!!! Ξέρεις κάτι;:019:

http://www.sxoinas.gr/index.php?lang=gr Εγω παλι βρηκα αυτο…το χω ξανακοιταξει παλιοτερα…

Πρέπει να είναι ο Μιχάλης με το νέο μπουζούκι (Αν τον θυμάμαι καλά),!!!
Στο θέμα αισθητικής του οργάνου ο καθένας έχει το δίκιο του.
Εγώ που το είδα από κοντά μου άρεσε πολύ αλλά δεν θα έπαιρνα ένα όργανο τόσο φορτωμένο
μιάς και είμαι του ποιο ρεμπέτικου , θα το ήθελα ποιο απλό και κλασικό.
Και γώ όταν το είδα το χαρακτήρισα “πίστας” , αυτό όμως είναι του Μιχάλη και αυτός θα το χαίρεται.
Καλορίζικο Μιχάλη …

Που παιζει ο φιλος Μιχαλης λεω…Μην γραφουμε για να γραφουμε…Ματακια εχουμε και διαβαζουμε προσεκτικα…

Δεν χρειάζεται να “αγριεύης” δεν ήταν διόρθωση σε αυτό πού είπες , συμπλήρωμα δικής μου σκέψης ήταν.
Μία φορά τον είδα τον άνθρωπο δεν το θυμώμουν καλα.
Καλημέρα και ψυχρεμία :slight_smile: ,:090:

Ενα αρθρο της κλίκας για τον αριθό είναι εδώ:
http://www.klika.gr/cms/index.php/peri-mousikis/organopoiia/243-simasia-arithmou-dougon.html

H συζήτηση για τις δούγιες είναι εδώ: http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18727

Ρίχνοντάς της μια ματιά (Μιχάλη είχες γράψει και εσύ τότε), βλέπουμε διάφορες απόψεις.

Η εντύπωση που είχα αποκομίσει είναι ότι ο αριθμός του δούγιων είναι δευτερεύον και μη ουσιαστικός (επιμένω ακόμα…) για την ακουστική ενός μπουζουκιού. Η λογική μου λέει ότι αν ήταν όντως σημαντικός θα γινόταν με 60 για όλα τα μπουζούκια. Και επίσης, για άλλα όργανα με καμπύλο σκάφος, όπως το ούτι, και το λαούτο θα δινόταν έμφαση στον αριθμό των δούγιων. Γιατί δε δίνεται και θεωρείται σημαντικό μόνο στο μπουζούκι;

Υπάρχει μύθος πιστεύω, όσον αφορά τον αριθμό τους και κατα τη γνώμη μου καλό είναι να καταρριφθεί σιγά σιγά.

Υ.Γ. Ο Ζοζέφ με 60 δούγιες τα έκανε; Ο Βαρλάς με 60 τα κάνει; Ποσοι εδώ μέσα έχουν μπουζούκαρους και δεν έχουν 60 δούγιες;

Σορυ για το λαθος στο μηνυμα μου. Πρωι ηταν πριν την δουλεια και μου ξεφυγε!!

δεν ειμαι κλασικος σκυλαδικοπαιχτης…εχω τριχορδο και το λατρευω εχω τετραχορδο και το λατρευω εχω και αηχο και το γουσταρω…εχω παιξει και σε ρεμπεταδικα και σε μουσικες σκηνες κα σε σκυλαδικα…απλα μου αρεσουν ολα…:088::088::088:παρολα αυτα παιδια σας ευχαριστω γαι τις ευχες σας…να στε καλα…:109:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:42 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:39 —

ααα !!!φιλε γιανν"ς και sirpanos ευχαριστω που κατεβασατε και το βιντεακι που παιζω…θα κατεβασω και κανενα καλυτερο πιο καθαρο…