Βέργα στην ταστιέρα

Χαιρετω,

Ηθελα να ρωτησω το εξης, αν ενα μπουζουκι εχει βεργα στην ταστιερα (και μαλιστα σιδερενια…), γινεται να την βγαλουμε ωστε το οργανο ειτε να μεινει χωρις καθολου βεργα ειτε να βαλουμε μια αλλη αλλου υλικου (και βαρους…).
Η βεργα εχει εξοδο απο την πλευρα της ταστιερας που βρισκεται μεσα στο σκαφος οχι απο πανω, κοντα στα κλειδια.
Ειναι λιγο ενοχλητικο το θεμα του βαρους…και θα ηθελα να δω μηπως και διορθωνεται.

Σας ευχαριστω

Γιατί δεν απευθύνεσαι και στον μάστορα που έφτιαξε το όργανο να δεις τί θα σου πει? Αυτός είναι ο πιο αρμόδιος να σου απαντήσει!!

Αυτο ειναι αληθεια, θα το κανω μεσα στην βδομαδα, απλα ηθελα να ειμαι λιγο προιδεασμενος πριν παω…

Τα πάντα μπορούν να γίνουν (εκτός από…του σπανού τα γένια) , απλά είναι θέμα κόστους.
Για να βγεί η βέργα, να αλλάξει, η οτιδήποτε άλλο, όπως καταλαβαίνεις πρέπει πρώτα να βγεί η ταστιέρα. Και είναι πολύ δύσκολο να ξαναμπεί η ίδια. Οπότε, πας για αλλαγή ταστιέρας, λούστρα και δε συμμαζεύεται…και βέβαια τα χρήματα που θα δώσεις, δε θα προστεθούν στην αξία του οργάνου σου.
Ανεπιφύλακτα θα σου συνιστούσα (και για ακόμη περισσότερους λόγους) να μην κάνεις απολύτως τίποτα. Έπρεπε να τα είχες σκεφτεί πριν αγοράσεις το όργανο. Ρώτα το μάστορα που το έφτιαξε -κάποιοι το κάνουν- αν έχεις περιθώρια αλλαγής με κάποιο άλλο όργανό του που να σε ικανοποιεί.
Αν δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα, η συμβιβάσου με το όργανο όπως είναι, η προσπάθησε αν μπορείς να το δώσεις και να πάρεις κάποιο άλλο.

Η δουλεια που θελεις να κανεις ειναι δεν ειναι και η πιο ευκολη μετατροπη…

Πολυ σωστα λεει ο Νικος πιο πανω να δεις αν πρεπει να πας σε αλλο οργανο… και αυτο γιατι αν εχεις ενα οργανο οικονομικο το κοστος της μετατροπης θα ειναι δυσαναλογο με την αξια του οργανου…

Δεν ειναι παντως και οτι πιο ευκολο… η ενδεχομενη αλλαγη της βεργας που και αυτο ειναι δυσκολο θα σου δωσει πολυ λιγοτερο βαρος απο αυτο που εχεις κατα νου…

και κατι ακομα… τα ακριβα μπουζουκια στην πλειονοτητα τους δεν εχουν βεργα αυτο που σκεφτεσαι να κανεις σιγουρα θα εχει και επιδραση στον ηχο… φοβαμαι οτι αν φυγει η βεργα μηπως δεν αντεξει το μπρατσο την ταση των χορδων…

ολα αυτα ειναι τωρα διαγνωση και κουβεντα απο μακρια και χωρις εικονα του οργανου και του βαρους ισως σε μπερδεψουμε πιο πολυ…

κοινως ειναι καλυτερα να εχεις μια εικονα αν ειναι προτιμοτερο ενα αλλο η ενα ακομα μπουζουκι απο το να κανεις τοσο μεγαλη επεμβαση…

To μπουζουκι μου ειναι αυτο(η τουλαχιστον φαινεται εδω) : http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=19611

Αν και θα παω να κανω καποια ερωτηση στον κατασκευαστη, μαλλον μου φαινετε οτι θα πρεπει να συμβιβαστω με αυτο:

…συμβιβάσου με το όργανο όπως είναι…

Δεν θελω να το πουλησω μου ειναι δυσκολο να το κανω. Απλα για να πω την αληθεια απο την αρχη κατι δεν μου καθοταν καλα με αυτο το οργανο, γιατι ηταν εντελως διαφορετικο, απο ολα τα αλλα οραγανα του ιδιου κατασκευαστη στα ιδια χρηματα.

Απλα παντα το αισθανομουν βαρυ το οργανο, λαθος μου που περιμενα τοσο καιρο να ψαξω γιατι γινεται αυτο,στην αρχη δεν μπορουσα να το κανω γιατι δεν ηξερα να το καταλαβω, ουσιαστικα πανω σε αυτο το οργανο εμαθα-εξικοιωθηκα. Και τωρα πια με ξενερωνει που εδωσα τοσα λεφτα για ενα οργανο, και φαινεται να ειναι τοσο βαρυ που ειναι σαν να γλυστραει προς τα κατω σαν να πεφτει η ταστιερα οταν το κρατας, ειναι αρκετα κουραστικο…

Παντως σαν κοστος αν δω οτι το ‘‘αντεχω’’ και αν βαλουμε στην ακρη και την οποια τεχνικη δυσκολια για την μετατροπη αυτη, το να κανουμε τετοιο χειρουργειο σε ενα μπουζουκι ακομα και αν τεχνικα ‘‘πετυχει’’, ειναι λογικη μια τετοια μετατροπη? Συνηθιζονται τετοιου ειδους παρεμβασεις? Ή τα μπουζουκια δεν ‘‘αλλαζουν’’ , τα αφηνουμε οπως ‘‘γεννιθηκαν’’ με τα καλα τους και τα ελαττωματα τους…

Οπως μια φραση απο ενα βιβλιο που λεει, στο περιπου γιατι δεν το θυμαμαι ακριβως : <<…τα ελλατωματα του, ως εργου τεχνης, ειναι μεγαλα αλλα για να τα διορθωσω θα ανασκευαζα και τα πλεονεκτηματα που αρχικα διεθετε…>>

Ελπιζω να γινομαι κατανοητος,γιατι τα μπερδεψα λιγο…

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροοφοριες και τις απαντησεις σας.

φιλε ασε το μπουζουκι στην ησυχια του αλλιως πανε εξολοκληρου για αλλαγη μανικιου με καλυτερες κοντρες γιατι αυτο που εχεις δε εχει ιχνος κοντρας , κοστος υπολογιζε καμια 350 - 400 αρα τιμες επαρχειας τωρα σου λεω τοσο ειχα αλλαξει εγω το μανικι μου μαζι με ενα λουστραρισμα και προσεκτικο ξυλωμα τις παλιας μου ταστιερας …

θα τραγουδάς μετά τα δύο μου χέρια πήρανε βεργούλα και τη βγάλανε