Χρήστος Κωνσταντίνου

‘’ Δεν θέλω πιά να ξαναρθείς ‘’

(Λίντα-Χρήστος Κωνσταντίνου 6χορδο-Στέλιος Καρύδας κιθάρα -Γιώργος Κουλαξίζης ακορντεόν.

“” Κυρ-Κωστάκη (χασάπικος)“”
Γιώργος Μπαγιώκης και Χρήστος Κωνσταντίνου ,σάζι παρακαλώ !

2 «Μου αρέσει»

Οταν πίνεις στη ταβέρνα .Δόμνα Σαμίου - Χρήστος Κωνσταντίνου 6χορδο.
(Αρχείο ΕΡΤ 1976 )

2 «Μου αρέσει»

Άλλο πάλι και τούτο! Η Σαμίου τραγουδάει Τσιτσάνη; Τα ύστερα του κόσμου!!!

…Και τον λέει και καλά!

Ειλικρινά, ποτέ δεν έχω ακούσει το παραμικρό για σχέση ή έστω συμπάθεια της Σαμίου προς το ρεμπέτικο / λαϊκό. Δεν ήξερα καν αν ήξερε πως υπάρχει.

3 «Μου αρέσει»

Την είχα δασκάλα για τρία χρόνια. Το ήξερε πολύ καλά το ρεμπέτικο και της άρεσε. Έχουμε, σε μαζώξεις και εκδρομές, τραγουδήσει μαζί πολλές φορές ρεμπέτικα, συνοδεία του μπουζουκιού μου (και της υπόλοιπης παρέας βεβαίως).

3 «Μου αρέσει»

Και εδώ σε μια ηχογράφηση με τον κοντοχωριανό του Ττερλικκά κυπριακών τραγουδιών με ταμπουρά. Νομίζω ότι η προσέγγιση του Κωνσταντίνου εδώ είναι η αντίληψη περι ταμπουρά της ελληνικής δισκογραφίας και όχι κάποιο παραδοσιακό κυπριακό στυλ, κάνω λάθος;

1 «Μου αρέσει»

Ααα, μάλιστα! Τώρα έκανα την ταύτιση.

Όταν είχα αγοράσει αυτό τον δίσκο (Παραδοσιακή μουσική: Όργανα & Οργανοπαίχτες, από το αρχείο της ΕΡΤ), το όνομα Χρήστος Κωνσταντίνου δε μου έλεγε τίποτε κι έτσι δεν το συγκράτησα. Η πενιά όμως είναι πολύ αναγνωρίσιμη.

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω το έχω αναφέρει για άλλη κυπριακή μουσική οικογένεια, είναι η γενιά όπου ο πατέρας παίζει βιολί αλλά ο γιος γίνεται μπουζουξής.

Ο Χρήστος Κωνσταντίνου γεννήθηκε στο κατεχόμενο Αργάκι της Μόρφου το 1950, ενώ τα πρώτα του μουσικά ακούσματα, ήταν αυτά από την παραδοσιακή δημοτική μουσική, από τον βιολάρη πατέρα του, που τον ώθησαν μάλιστα να αρχίσει μαθήματα βιολιού σε ηλικία 10 χρονών, στον Πετράκη στη Μόρφου.
Το 1962 μετανάστευσε στο Λονδίνο όπου συνέχισε τα μαθήματα βιολιού και άρχισε παράλληλα μαθήματα στο τρίχορδο μπουζούκι. Πολύ σύντομα άρχισε να παίζει μπουζούκι επαγγελματικά, στα διάφορα παροικιακά κέντρα, όπου γνώρισε τον Λουκά Νταράλα και συνεργάστηκε μαζί του.

Δώδεκα χρονών, το 1962, τρίχορδο;!!
Μπράβο η Κύπρος!

Σα να θυμάμαι τον @nikos_politis να μας λέει κάπου ότι, λίγα χρόνια αργότερα, έψαχνε να βρει τρίχορδο μπουζούκι και του έλεγαν «τι εννοείς τρίχορδο»;

Η αιτιολόγηση βρίσκεται μάλλον εδώ (η επισήμανση, δική μου):

(το “μπράβο!” παραμένει!)

Μπράβο το Λονδίνο μάλλον, ξέρουμε ποιός άλλος ήταν τότε εκεί; Το άρθρο αναφέρει τον Νταράλα. Οι μπουζουξήδες του Θεοδωράκη (στους οποίους εντάχθηκε και ο νεαρός Κωνσταντίνου μερικά χρόνια αργότερα) δεν ήταν τρίχορδοι;

Έχω την αίσθηση ότι το 1962 δεν είχε κυριαρχήσει ακόμη το τετράχορδο και ο εξηλεκτρισμός του Χιώτη. Σε πολλές ταινίες της εποχής -όπου δεν παίζει ο Χιώτης- βλέπουμε τρίχορδα στα πάλκα. Τα πράγματα είχαν μπει στο αυλάκι μεν, αλλά πήρε δυο-τρία χρόνια ακόμη για την πλήρη κυριαρχία του τετράχορδου.

2 «Μου αρέσει»

Με έκανες και βρήκα το δίσκο, η ηχογράφηση είναι του 89. Από τους πρωτεργάτες της αναβίωσης του ταμπουρά ο Κωνσταντίνου; Πάντως το κομμάτι είναι από Ικόνιο, οπότε μάλλον σάζι παρά ταμπουράς είναι το ντόπιο όργανο; Ο @kepem μήπως μπορεί να βοηθήσει, τι έπαιζαν οι καππαδόκες και πως το έλεγαν, ξέρουμε;

Από μια παλιά συζήτηση μεταφέρω αυτό:

(Δεν τσέκαρα αν τα λινκ ισχύουν.)

Επίσης, θυμάμαι κάπου να έχω δει ένα ντοκιμαντέρ με Καππαδόκες (ίσως στο Πλατύ Ημαθίας;;), που ανέφεραν ότι παλιότερα είχαν και μπαγλαμά. Δεν τον είδαμε, δεν τον ακούσαμε, αλλά έδειχνε πιθανό ότι ΄μάλλον κάποιο είδος ταμπουρά θα ήταν παρά κάτι σχετικό με τον ρεμπέτικο μπαγλαμά (άλλωστε μπάγλαμα στα τούρκικα είναι το σχετικά μεγάλο σάζι).

1 «Μου αρέσει»

εδώ στο πατάρι με μπάρμπα Γιάννη και τον γιο του Αντώνη. Τζιτζιφιές 1970 κάτι? Χρίστος Κωνσταντίνου με Γιάννη και Αντώνη Παπαϊωάννου (ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ)

1 «Μου αρέσει»

Και ολόκληρα τα τραγούδια

1 «Μου αρέσει»

Από εκείνη την εποχή δεν είναι η ιστορία που διηγείται σε μια συνέντευξη ο Κωνσταντίνου, για τον ντράμερ που έπαιζε γρήγορα το ζεϊμπέκικο και το Μπαρμπα Γιάννη να λέει για το χορευτή που το παράγγειλε: αυτός είναι στον ουρανό, γιατί βιάζεσαι να τον φέρεις κάτω;

1 «Μου αρέσει»

απο την εκπομπή “τα παντελονια…”

3 «Μου αρέσει»

Παικτης παπαιωαννισιος και πενιατωρ γλυκυτατος.
Πολυ φιλικη και εξυπνη φυσιογνωμια και σε μια εκπομπη για το ταξιμι, Ελληνων Δρωμενα, τα ελεγε πολυ ωραια. Ειχε παιξει και με ενα διχορδο ταμπουρα τυπου ικετελι. Τονιζε την αξια της αφαιρετικοτητας και το εκανε με τον πιο παραστατικο τροπο. Παπαιωαννου offspring