Χρήση βίδας αλουμινίου

ωραιο αυτο με τους μηχανικος φιλε
@tritsibidas ελεγα να το παει σε εναν φαρνατζη αλλα δεν χρειαστεικε,οταν το ειδανε το οργανο δεν μετρησανε αποσταση δεν το ειπα και εγω(ο χαζος! :@) μου ειπανε οτι θελει στροσιμο και παιξιμο για να φτιαξει μιας και ειναι καινουριο,σε αλλον μαστορα δεν το εχω παει ακομα.Τους ειπα το εξης οτι τασταρε ακομα στην κατοχη μου ειναι 12 μερες,και ειπα επειδη παρατηρω οτι καθε φορα οι χορδες ειναι παρακουρδισμενες οταν παω να παιξω μηπως θελει λιγο χαλαρωμα η βιδα και τα λειπα,και μου ειπαν να το κανω κρατοντας το μπουζουκι απο το καρολο(???) εγω την γυρισα και πραγματικα θα ελεγα πως μειωθηκε το τασταρισμα κατα 90% και αυτο που κανει τωρα μ αρεσει και λιγο (βιτσια).Παραθετω καποιες φωτογραφιες απο το μανικι και το 12ο ταστο που να μου πειτε πως σας φαινονται οι χορδες και αν εχει καποια <<κοιλια>> το μανικι.Με συγχωρητε για τον απαισιο φωτισμο και την ποιοτητα!

Η απόσταση αυτή είναι πολύ μεγάλη φίλε και απορώ γιατί ταστάρει.
Δεν μπορώ ομως να σου δώσω συμβουλές γιατί δεν εχω ασχοληθεί με όργανα με βέργες.
Παντως η απόσταση δεν ειναι σωστή.

Δεν τα σταρει με αυτην την αποσταση αμα του σφηξω ην βιδα μειωνεται η αποσταση αλλα τασταρη

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:52 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:28 —

Επισης ο πανο καβαλαρης σχηματιζει γωνεια με την ταστιερα μηπως τασταρη απο εκει θελω να πω μηπως εχει καποια σχεση

Φίλε Parisa νομίζω οτι το όργανο είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να το πολυπαιδεύεις. Θα κάνεις αυτό που σου είπαν τα παιδιά απο το μαγαζί που το αγόρασες και αυτό που σου πρότεινα εγώ απο την αρχή. Άστο όπως είναι για κανένα 15-20ήμερο, παίξε όσο πιο πολύ γίνεται καθημερινά και μετά, για να σου φύγει η απορία, ξαναπήγαινε το στο μάστορα…Εμένα δεν μου φαίνεται πολύ μεγάλη η απόσταση και γι’ αυτό ανεβάζω δύο φωτογραφίες απο το δικό μου (τρίχορδο βέβαια - δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα τα μεγέθη) για να μπορέσεις να κάνεις συγκρίσεις στο μέτρο του δυνατού. Όπως βλέπεις η απόσταση των χορδών είναι κάτω απο 2mm (για την ακρίβεια 1,8mm). Ο λόγος που μετράμε το 12ο τάστο είναι γιατί σε αυτό το σημείο βρίσκεται το μέσο της απόστασης μεταξύ των δύο καβαλάρηδων και θεωρητικά είναι το σημείο που το μανίκι κάνει την μεγαλύτερη “κοιλιά”…Για μένα είναι απολύτως λογικό αν η απόσταση αυτή πέσει κάτω απο τα τα 1,7-1,8mm (ανάλογα βέβαια με το όργανο και την κατασκευή) να υπάρχει μικρό ή μεγαλύτερο “ταστάρισμα”. Μην ανησυχείς τόσο πολύ λοιπόν και με γειά το όργανο!

DSC_0066.jpgDSC_0068.jpg

Να σαι καλα σε ευχαριστω!!!παντως μου ειπανε και καποιοι γνωστη και αυτοι που το επιασαν στα χερια τους οτι αμα παιζω δυνατα ειναι λογικο να τασταρει ενω στο κανονηκο και απο πρωτα ηταν μια χαρα