Χαμήλωμα καβαλάρη σε μπαγλαμά

Καλησπέρα σε όλους . Έχω ένα πρόβλημα τον
Μπαγλαμά μου . Οι χορδές παντιουνται λίγο
Δύσκολα και νομίζω φταίει το διάστημα (τσεκαρα το μανίκι και είναι αρκετά ίσιος )
Νομίζω πως πρέπει να χαμηλώσω λίγο τον κάτω καβαλάρη (να τον τρίψω με γυαλοχαρτο)η μήπως είναι κάτι άλλο ;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έχεις ιδέα από αυτά?Καλοπροαίρετα το λέω γιατί αν δεν ξέρεις μην κάνεις καμιά χειρότερη ζημιά…
Περίμενε να δώσει καμιά συμβουλή κάποιος με εμπειρία σε αυτά και βλέπεις…μην βιαστείς

1 «Μου αρέσει»

Φυσικά αλλιώς δεν θα ρωτούσα ,δεν θα είχα αντιληφθεί καν το πρόβλημα . Απλά ήθελα να πάρω συμβουλές από άλλους ξέρω πόσο θα τον χαμηλώσω αν είναι αυτό το πρόβλημα. Απλά μου φαίνεται πως είναι λίγο ποιο πάνω απ’ ότι θα έπρεπε (ξέρω ότι είναι φυσιολογικό μετά από κάνα 5μηνο που τον έχω ) και δεν τον έχω κατεβάσει τον καβαλάρη ποτε το μόνο που έχω κάνει είναι να του αλλάξω τις χορδές . Ξανά λέω ότι τσεκαρα το μανίκι και είναι ισιο

Οκ τότε φίλος εσύ ξέρεις…
Η υγρασία ή ξηρασία παίζει ρόλο σε αυτό?Εννοώ στο ανεβοκατέβασμα των χορδών?

Απ’ όσο ξέρω όχι μόνο στο αν το όργανο σκευρωσει (δηλαδή αν θα σηκωθεί το καπάκι μακριά απο μας η αν θα σηκωθεί το μανίκι λόγω και της τάσηςκαι της υγρασιας)

1 «Μου αρέσει»

Είχα την εντύπωση ότι στα χαμηλά ποσοστά υγρασίας σηκώνοντε οι χορδές…άρα λάθος οκ…αν και τις τελευταίες μέρες πρέπει να έχει υψηλή υγρασία με τις βροχές…

Μπορεί δεν ξέρω πάντως θα παίζει κάποιο ρόλο

όταν υπάρχει αυξημένη υγρασία την απορροφά το ξύλο και δυναμώνει, οπότε υπερισχύει των χορδών και πάει πίσω. το όργανο μπορεί να τρίζει και τότε βάζουμε έναν καπλαμά στον καβαλλάρη. όταν έχει ξηρασία τότε το ξύλο χάνει την υγρασία του και αδυνατίζει, οπότε υπερισχύουν οι χορδές και σηκώνονται ψηλά. τότε αφαιρούμε τον καπλαμά, αλλά θέλει πολλή προσοχή γιατί από απότομη πτώση υγρασίας μπορεί να συρρικνωθεί απότομα το ξύλο και να έχουμε ανοίγματα στο όργανο (πχ να σκιστεί το καπάκι).

1 «Μου αρέσει»

Άρα στα χαμηλά ποσοστά υγρασίας καλά λέω σηκόνοντε οι χορδές Νίκο?
Ο καπλαμάς στον καβαλάρη τί είναι?

ναι, χοντρικά έτσι συμβαίνει. μπορεί να εκτονωθούν και αλλού οι τάσεις όμως.
ο καπλαμάς είναι μια πολύ λεπτή φλούδα ξύλου που μπαίνει κάτω από τον καβαλλάρη ώστε να σηκωθεί άμα χρειάζεται.
βασικά επειδή το σετάρισμα είναι λεπτοδουλειά, ας μιλήσει κανένας πιο σχετικός…

Χμ ενδιαφέρον μόνο που δεν επρόκειτο να βρω
Το συγκεκριμένο ξύλο ούτε να το πάω σε μάστορα μέρες που είναι . Ίσως όταν αρχίσει να πέφτει η υγρασία να λυθεί το πρόβλημα από μόνο του ; Ούτως η άλλως δεν νομίζω ότι θα βοηθούσε στο πρόβλημα οι χορδές έχουν σηκωθεί χωρίς όμως να έχει δημιουργηθεί τόξο στο μανίκι και μάλλον είναι η υγρασία που αναφερθήκατε δεν θα μπορούσε να συμβεί όμως λόγω ξαφνικής ανόδου;

Ενημέρωση : το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε από μόνο του όπως νόμιζα και το οργανακι είναι και πάλι ευκολοπαιχτο ευχαριστώ που για
Τις προτάσεις και για τον χρόνο σας !

3 «Μου αρέσει»