Φιγουρες και η κατασκευη τους

Γεια σας φιλοι…συμφορουμιτες!!!
Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να φτιαξω μονος μου φιγουρες?
Τον τροπο θελω να μαθω και οχι περιπλοκα πραγματα,αυτα για τους επαγγελματιες…χαχαχαχα
Ευχαριστω

Μπορείς να πάρεις πολλές ιδέες από το blog του Νίκου Φρονιμόπουλου. Δες για παράδειγμα αυτό http://fronik.wordpress.com/page/2/

1.Πάρε δυο κομμάτια καπλαμά π.χ. καρυδιά-κελεμπέκι
2 Κόλλησε πάνω τους χαρτοταινία.
3.Βάλτα ανάμεσα σε δύο κοντρα πλακέ περ.3- 4 χιλ. και στερέωσε όλο το πακέτο μαζί.
4.Σχεδίασε τη φιγούρα σου σε ριζόχαρτο και κόλλα την πάνω στο πακέτο.
5.Με ένα πριονάκι ξυλοκοπτικής κόβεις.
6.Αφού τελειώσεις παίρνεις τα κομμάτια του καπλαμά και τα βάζεις στα αντίθετα χρώματα.
7.Ξανακολλάς με χαρτοταινία και έχεις δύο φιγούρες, που πριν κολλήσεις σε καπάκι στοκάρεις με ένα σκούρο χρώμα.
Καλή Επιτυχία .

Ευχαριστω φιλε atsamis,θα το δοκιμασω…
2 ερωτησουλες εχω ακομα.1) χαρτοταινια βαζω σε ολη την επιφανεια?
και 2)τι στοκο θα βαλω? ξυλοστοκο υποθετω…
Αυτα…καλα να περνας!!!

Χαρτοταινία βάζεις σε όλη την επιφάνεια-Βεβαίως χρησιμοποιείς ξυλόστοκο σε κάποια σκούρη απόχρωση (Βέγγε, Παλίσανδρο,Μαύρο…)

Γνωρίζω ότι έχουν περάσει δύο χρόνια από την τελευταία δημοσίευση, αλλά εδώ είναι ο σχετικός χώρος όπου ταιριάζει να μπει η δημοσίευση. Ήθελα να ρωτήσω, όταν θέλουμε να κάνουμε μία φιγούρα που αποτελείται από παραπάνω ενός χρώματος καπλαμά με δύο, τρία ή και τέσσερα χρώματα καπλαμά, τότε αυτό πως το κάνουμε; Για παράδειγμα ένα δέντρο που έχει καφέ κορμό και κίτρινα φύλλα, πως θα μπουν τα φύλλα στον καπλαμά, ή αν κάνουμε ένα πουλί, ή ένα λουλούδι κλπ; Έχω δει σχετικές εικόνες αλλά δεν κατάλαβα, οπότε είπα να ρωτήσω μήπως γραπτά είναι πιο κατανοητό, επίσης αν έχετε κάτι που δεν έχω δει σε κάποια άλλη σελίδα θα σας παρακαλούσα να μου το στείλετε! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

ο atsamis στο #3 περιγράφει σύντομα αλλά πλήρως τη διαδικασία, νομίζω ότι οι εικόνες θα βοηθήσουν περισσότερο από επιπλέον περιγραφές.

Μέθοδος με σέγα χειροτεχνίας και τους καπλαμάδες κολλημένους μαζί

Μέθοδος με κοπίδι και κόψιμο κάθε κομματιού χωριστά

ξέρω ότι τα βίντεο είναι λίγο κουραστικά με πολλές λεπτομέρειες, αλλά περιγράφεται όλη η διαδικασία.
Ψάξε αν θες κι άλλα με λέξεις-κλειδιά “inlays”, “marquetry”

1 «Μου αρέσει»

Kαλησπέρα. Όπως αναφέρω πιο πάνω μπορεί κάποιος με τον ίδιο τρόπο να χρησιμοποιήσει δυο ή και περισσότερους καπλαμάδες.
Αν θέλεις να βάλεις και κάποιο υλικό με χρώμα π.χ πλαστικό κίτρινο δεν αλλάζει η διαδικασία. Στο δέντρο που έχεις κόψει σε καφέ
καπλαμά αφερείς τα φύλλα του και προσθέτεις τα φύλλα από το κίτρινο πλαστικό σου κομμάτι.
Καλή επιτυχία.

Αν και μετά από ένα μήνα καθυστέρησης, ευχαριστώ πολύ και για τα βίντεο αλλά και για την απάντηση, κατάλαβα πλήρως τη διαδικασία!