Τραγούδια και κλίμακες & δρόμοι - λίστα

Καλημέρα και πάλι.
Αύτη την φορα θα ηθελα να ρωτήσω την κλίμακα για το ακόλουθο τραγούδι

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τρελέ τσιγγάνε
Δίσκος 1947 78 στροφών. Για την κλίμακα θα προσπαθήσω να το ψάξω και θα επανέλθω.

1 «Μου αρέσει»

Βρήκα στο you tube την παρτιτούρα πληκτρολογώντας "τρελε τσιγγάνε παρτιτούρα ".
Ίσως σε βοηθήσει. Δεν μπορώ να ανεβάσω το video γιατί εμφανίζεται κρυπτογραφημένα.

1 «Μου αρέσει»

Το βρήκα οπως είπες. Thanks

2 «Μου αρέσει»

Πώς μου ξέφυγε αυτό εδώ και τρεις βδομάδες;
Η Μπέλλου το λέει από Σι μινόρε, και συγγνώμη για την καθυστέρηση!
Εννοείται πως το κομμάτι πρέπει να το βγάλεις από την πρώτη εκτέλεση, ή έστω μια από τις δύο σύγχρονες μεταξύ τους:


(στο Youtube έχει κακό ήχο)
2 «Μου αρέσει»

Η μελωδία στα λόγια τονίζει την πάνω βάση (δεν την ξεπερνά βέβαια, αλλά εμμένει αρκετά) και πραγματοποιεί κατιούσα κίνηση. Ο δρόμος είναι Μαχούρ, δλδ Ραστ με αυτήν την συγκεκριμένη κινησιακη μελωδική συμπεριφορά

2 «Μου αρέσει»

Καλησπερα ξανα σε αυτό το νήμα.

Ήθελα να ρωτήσω την κλίμακα για το παρακάτω τραγούδι.
Νομιζα οτι είναι D νιαβεντ αλλα στο κατέβασμα παίζει C αντι C# που έχει η νιαβεντ εκτός αν αυτή η κλίμακα έχει κάποια ιδιαιτεροτητα στο κατέβασμα όπως η ουσακ.

Πού ακριβώς ακούς ντο φυσικό;

1 «Μου αρέσει»

Το τραγούδι δεν το έβγαλα με το αυτί το είδα από το παρακάτω μαθητικό βίντεο , αλλά τώρα που ρώτησες που ακούω το ντο το έπαιξα με ντο# και ίσως είναι πιο σωστό.

Επίσης Νίκο το παρακάτω είναι Χιτζαζ ?

Ναι, κάτι ακούγεται σαν ντο φυσικό αλλά δεν το έχω ξαναπετύχει στο νιαβέντι.
Το άλλο (Νταλάρας βοήθειαααα) είναι χιτζάζ που κάνει και ένα κλασικό πέρασμα σε μινόρε.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ πάντως με ντο# το έχω μάθει νομίζω.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αν ήξερα την αγάπη σου για τον Νταλάρα θα έβαζα την εκτέλεση σκέτη από τον Αγγελόπουλο. :joy:

Εντάξει, για να τρομάζεις τα παιδιά να φάνε το φαΐ τους, την δουλειά του την κάνει.
Παρεπιμπτόντως, να αναφέρουμε ξανά ότι δεν είναι ακριβώς κλίμακες, αλλά δρόμοι.

1 «Μου αρέσει»

Καλημερα και πάλι,

Μι μινόρε αρμονικο σωστά?

Κατά βάση ναι, στην οικογένεια του μινόρε.

1 «Μου αρέσει»

Βέβαια η χαρακτηριστική χρωματική κατεβασιά στην αρχή της εισαγωγής (μα τι ιδιοφυές!) είναι εκτός κλίμακας. Και είναι όλα τα λεφτά του κομματιού.

2 «Μου αρέσει»

Για αυτο το ρώτησα.
Για αυτή την χρωματική και για την απάντηση που έχει στα ρεφρέν, μηπως περνάει και απο αλλου το τραγουδι η είναι απλά χρωματική & απαντηση.
Οπου και τα 2 σημεία είναι πολυ ομορφα !

1 «Μου αρέσει»

Ε, Τσιτσάνης είν΄ αυτός!..

1 «Μου αρέσει»

Το Μάγκες πιάστε τα βουνά σε τί κλίμακα είναι?