Τραγούδια για να μάθω τους δρόμους

Γεια σας!
Εδώ και πολύ καιρό προσπαθώ να μάθω τους δρόμους σε μπουζούκι.
Αφού δεν είμαι καθόλου καλά με τις νότες, τους μαθαίνω με ταμπλετουρες.
Νομίζω έχω μάθει αρκετούς για τώρα αλλά δεν μπορώ να τους χρησιμοποιήσω ικανά. Μόνο κάνω λίγο ό,τι να ναι ταξιμάκια κτλ. Εγώ θα ήθελα να γράψω τραγούδια :smiley:
Έχετε συμβουλές; μπορείτε να μου πείτε τραγούδια με αυτούς τους δρόμους παρακάτω;
(γενικότερα ακούω ρεμπέτικα, λίγο λαϊκά, αλλά όχι πολύ βαριά)

Χιτζαζ
Χιτζαζκιαρ
Σαμπαχ
Νιχαβεντ
Ραστ
Ουσακ
Σεγαχ
Χιουζαμ
Καρτζιγαρ
Κουρδι
Πειραιωτικα

Θα σου προτεινα να δεις τραγουδια απο τον Αντώνη που συνηθως αναφερει και στον τιτλο του διδακτικου βιντεο τον δρόμο.

https://youtube.com/channel/UCWrRBrZvLbXi5aRypXLT1Lw

3 «Μου αρέσει»

Καλο θα ηταν να πας σε καποιον να σου δειξει να τα μαθεις σωστα διοτι μεσα στα τραγουδια εχουν και νοτες απο αλλους δρομους και θα μπερδευτεις

3 «Μου αρέσει»

πού να τον βρω στην παλιά Σμύρνη χαχα!
και νομίζω εγώ μπερδεύομαι περισσοτερα με τις νότες επειδή έχω συνηθήσει σε ταμπλετουρες και μπορώ να θυμάμαι τις αποστάσεις πιο ευκολα.
αλλά κάπου κάπου μπορώ να βρω και τις νότες

θα το δω το κανάλι, ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Το να διαβάζεις νότες στο πεντάγραμμο δεν είναι τόσο απαραίτητο. Βοηθάει, αλλά πάρα πολλοί μουσικοί παίζουν χωρίς να ξέρουν να διαβάζουν, και δεν έχουν πρόβλημα.

Το να μάθεις όμως τις νότες, δηλαδή να ξέρεις αν αυτό που πατάς στην ταστιέρα σου είναι Ντο, Ρε κλπ., είναι βασικό. Και δεν είναι και πολύ δύσκολο, αρχίζεις μετρώντας (π.χ. αφού η ανοιχτή είναι ρε, ανεβαίνω «τόσο» και φτάνω στο λα…) και πριν το καταλάβεις θα έχεις μάθει όλες τις νότες της ταστιέρας.

Εξίσου καλό είναι να μάθεις και τις συγχορδίες. Σίγουρα ήδη παίζεις κάποιες. Μάθε σιγά σιγά πώς λέγονται.

Και τα δύο αυτά θα σε πάνε πολύ μπροστά!

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, δες το κείμενο για τους δρόμους που αναφέρει τραγούδια παραδείγματα για κάθε δρόμο Κείμενο για δρόμους

2 «Μου αρέσει»

εχ πεπε όχι και τόσο αμόρφωτος :stuck_out_tongue: μπορώ να διαβάζω νότες στο πεντάγραμμα αλλά όχι με σωστο χρόνο. πρέπει να ξέρω το τραγούδι. και εννοείται ξέρω ποια νότα πατάω. (όχι παντα, πρέπει να υπολογίσω)
για τις συγχορδίες ξέρω μερικες και έχω προσπαθήσει να μάθω πως να χτήσω συγχορδία. αποστασεις κτλ… εκεί χάθηκα λιγάκι

Δρόμοι-τρίχορδο.pdf (1,2 MB)
Ίσως βοηθηθείς

3 «Μου αρέσει»

Κώστα, καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ βοηθητικό το pdf. Αντιμετωπίζει τους δρόμους σαν κλίμακες με εφτά σταθερές νότες και όλα από ρε, επίσης έχει αμφιλεγόμενες δαχτυλοθεσίες (οι οποίες έτσι κι αλλιώς δεν είναι σταθερές αλλά διαμορφώνονται για να εκφράσουν την εκάστοτε φράση).

Αυτό θα είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Σε ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»

Στην Σμυρνη να βρεις κάποιον να κανετε μακαμ🙂

2 «Μου αρέσει»

Θα βρεις όμως σίγουρα (Istanbul ή Ismir) τον πρώην Σμυρλή Ali Fuat Aydin που σίγουρα κάτι θα ξέρει.

2 «Μου αρέσει»