Φιλοι ρεμπετες - Ταμπλατούρες για τραγούδια

Καλησπερα να εχετε μια ομορφη υπολοιπη κυριακη ευχομαι
θα ηθελα να με βοηθησετε (ελπιζω να εβαλα το θεμα σε σωστη ενοτητα)
εχω ενα μπαγλαμαδακι και ενας φιλος μου μου εγραψε πως να παιζω τα ματοκλαδα σε ταστα
πχ
2,3 2,3,5,7 κλπ κλπ κλπ
θα ηθελα μηπως μπορειτε με παρομοιο τρομο να μου δωσετε και αλλα τραγουδια να εχω να παιζω
π.χ θα ηθελα παρα πολυ τη συνεφιασμενη κυριακη του τσιτσανη και αλλα
η καποιο ευκολο αν εχετε
Οποιαδηποτε συμβουλη μπορειτε να μου δωσετε θα την εκτιμησω παρα πολυ
φιλικα Νίκος :slight_smile:

φιλαράκι συνονόματε, αφού έχεις φίλο να σε βοηθάει, κάτσε μάθε τα μαζί του λίγο λίγο και σημείωνε ό,τι δεν θυμάσαι. το σημαντικό είναι να εξασκήσεις το αυτί σου, να στρώσεις δεξί χέρι και να παίζετε μαζί. μια ξερή παρτιτούρα/ταμπλατούρα από το ίντερνετ δεν θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα. καλή τύχη!

τωρα δεν ειναι μαζι μου τι να κανω? θελω να παιξω και δεν εχω τι :stuck_out_tongue: ας μου δωσει καποιος τα ταστα και θα την βρω εγω την ακρη
σε ευχαριστω παρα πολυ

Κι εγω συμφωνω με το Νικο…ειναι ψιλοανουσιο να σου δωσουμε τραγουδια με αριθμους.Πιασε κι ανοιξε το youtube και ακου/βλεπε νεες εκτελεσεις τραγουδιων και παιζε μαζι τους, και λεω νεες γιατι οι τονικοτητες ειναι πιο στανταρ σε σχεση με κατι διεσεις κλπ που ακουγονται στις αυθεντικες ηχογραφησεις.

Ξεκινα και κανε προσπαθεια να πιασεις μελωδιες κλπ…ξεκινα να ακακαλυπτεις τους ηχους της ταστιερας του οργανου ολα τα αλλα θα ερθουν μετα:)

μπλέκο θα διαφωνήαω, πάντα από την πρώτη εκτέλεση. στις δεύτερες χάνεται το κλίμα και το ύφος, όσο καλές/πιστές (όχι απαραίτητα ταυτόχρονα) και να είναι. και το κούρδισμα είναι βασική δεξιότητα, τα ηλεκτρονικά κουρδιστήρια εμφανίστηκαν τις τελευταίες δεκαετίες. τόσες χιλιετίες τί κάνανε;

Δεν αντιλεγω…αλλωστε κι εγω μονο με τις πρωτες ασχολουμαι:)

Αλλα εδω ο φιλος μας θα πελαγωσει αρκετα ειδικα αν πεσει πανω σε ηχογραφησεις που…ειναι μι;…ειναι φα;…μπααα κατι ενδιαμεσο:019:

Εχει το αυτι να αναγνωρισει αν το κουρδισμα του συμπιπτει με την ηχογραφηση;…Απ’οτι καταλαβαινω δεν το εχει ακομα για να ζηταει αριθμους για να παιξει,εκτος κ αν φοβαται να δοκιμασει.

Οριστε ενα τραγουδακι απο ρε για δοκιμη
http://youtu.be/1PHJlhAcMds

Φίλε Νίκο,
μπορείς να δοκιμάσεις τα τραγούδια που έχω σε αυτό το site:
http://www.astro.ulb.ac.be/~daoutidis/bouzouki/

όπου σου δείχνει τα τάστα πάνω στα οποία “πατάει” το τραγούδι. Έχοντας σα σημείο αναφοράς κάποια έκδοση π.χ. από το youtube, η διαδικασία του να βρεις τα σωστά πατήματα θα είναι λιγότερο επώδυνη.

Σημαντικό βέβαια είναι αρχικά να γνωρίζεις τη βασική νότα του εκάστοτε δρόμου.
Για παράδειγμα, εαν επιλέξεις το “Συννεφιασμένη Κυριακή”, το site θα σου εμφανίσει τα πατήματα του Majore F (Φα) που αντιστοιχούν στην έκδοση της Μπέλλου:

Αντίθετα, η έκδοση του Καζαντζίδη:


ξεκινά (και τελειώνει) σε D (Ρε), οπότε θα πρέπει να επιλέξεις Majore D για να δεις τα σωστά τάστα.

Μπορεί να δυσκολευτείς αλλά η αρχή ήταν δύσκολη για όλους μας. Ελπίζω το site να σε βοηθήσει.
Γιάννης

δεν γνωριζω τιποτα απο νοτες κλπ :stuck_out_tongue: μονο που ειναι το καθε ταστο
αυτο που ειπες στο πιο πανω ποστ σου το κανω ηδη αλλα θα ηθελα μερικες ταμπλαντουρες
εχω βγαλει καποια κομματια (οχι ολοκληρα ολοκληρα)
οπως το εγω μαγκας φαινομουνα,το οσοι εχουν πολλα λεφτα
και ηλπιζα οτι με ταμπλαντουρες αν προσπαθουσα να μαθω κομματια θα μαθενα γενικος το μπαγλαμα μου
τωρα αν διαφωνειτε εσεις που ξερετε θα εχετε σιγουρα δικιο
ευχαριστω πολυ παντως[COLOR=“Grey”]

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:22 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:19 —

δεν καταλαβα πολυ καλα πως δουλευει το σαιτ αλλα θα το ψαξω
σε ευχαριστω πολυ γιαννη να σαι καλα

Φιλε Νικο αν σε βασταει η τσεπη και ο χρονος σου καλο θα ηταν να πας σε ενα δασκαλο…αν παλι επιμεινεις μονος εχε κατα νου οτι πολλοι παιζουμε χωρις να ξερουμε πολλα απο νοτες και δρομους.Φερ’ειπειν εγω,δεν ξερω νοτες να διαβαζω ουτε ξερω τους δρομους(αν και πλεον καποιους τους εχω μαθει εμπειρικα).

Πιασε γρατζουνα και μαθε τους ηχους της ταστιερας σου…αν συνηθισει το αυτι θα με θυμηθεις!