Δυσκολία με τους δρόμους

Έχω αρχίσει να μελετάω τους δρόμους κ θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιους δρόμους να δώσω ποιο πολύ σημασία?Ποιους θα συναντήσω ποιο συχνά?Μήπως όλους?Βασικά ποιο πολύ με δυσκολέυουν οι συγχορδίες των δρόμων.Αν μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη.Ευχαριστώ

εμενα προσωπικα μαρεσει να κανω ταξιμια σε ματζορε,χιτζακαρ -πειραιωτικο και ουσακ και βεβαια μινορε,πιο πολυ ομως σε ματζορε.
εσυ αφου κατσεις και ασχοληθεις,θα διαλεξεις αυτους που σαρεσουν πιο πολυ ,δεν ειναι απαραιτητο να δωσεις σημασια σε καποιον πιο πολυ,οποιος σαρεσει αυτον θα παιζεις.

οι δρομοι που θα συναντησεις πιο συχνα ειναι αυτοι που σου ειπα παραπανω αντε και κανα σαμπαχ.

Ε και ο Νιαβέντι…Σκαρβέλης, Βαμβακάρης (Κλωστηρού και ρίξε τσιγγάνα…) αξίζει σαν δρόμος και είναι πολύ ωραίος.
Δες και τον Χιτζάζ. Αλλά μην το κάνεις ξερά.
Άμα δεν κάτσεις να το συνδυάσεις με τραγούδια που ήδη παίζεις, δεν ξέρω τι νόημα έχει. Θα καταλάβεις καλύτερα τον δρόμο. Θα δεις και τις συγχορδίες στην πράξη.

Όσο τους μαθαίνεις, ίσως διαπιστώσεις ότι τα αγαπημένα σου τραγούδια είναι συνήθως σε δυο-τρεις συγκεκριμένους δρόμους. Άρα αυτοί είναι οι σπουδαιότεροι δρόμοι για σένα.

Πέρα από αυτό, ορισμένοι είναι πιο συνηθισμένοι από άλλους αλλά όχι και πιο σημαντικοί. Για παράδειγμα ο πειραιώτικος και το Καρτζιγιάρ είναι σχετικά σπάνια (δεν ξέρω αν υπάρχουν τραγούδια σε καθαρό Καρτζιγιάρ χωρίς καθόλου αλλαγές), αλλά είναι βασικοί και μερακλήδικοι δρόμοι.

Ύστερα, μερικοί έχουν πολύ χαρακτηριστικό άκουσμα (π.χ. σαμπάχ), που σχεδόν μόνο του θα σε οδηγήσει κάπου. Ενώ το ματζόρε είναι η γνωστή παγκόσμια κλίμακα ματζόρε, τόσο ανοιχτή στα πάντα ώστε ίσως σε δυσκολέψει να αυτοσχεδιάσεις κάτι που να ακούγεται ρεμπέτικο και όχι “οτιδήποτε”.

Οπωσδήποτε οι δρόμοι μαθαίνονται μέσα από τα κομμάτια. Ο αυτοσχεδιασμός έρχεται αφού κατακτήσουμε ένα άλφα επίπεδο.

Υπαρχουν Παρα πολλα κομμάτια σε καθαρό καρσιγαρ.

http://www.youtube.com/watch?v=ieklwiO66VA Παιδία αυτό είναι σε χιτζάζ?

ναι, χιτζάζ είναι. δες καλύτερα εδώ, έχει την πρώτη εκτέλεση με την πλήρη εισαγωγή -καλά, βαριόντουσαν να την παίξουν οι επόμενοι;
και κάτω από το βίντεο, στις λεπτομέρειες έχει και τους κανονικούς στίχους, όχι τους λογοκριμένους.

έχεις δίκιο, ξέχασα το λινκ! http://www.youtube.com/watch?v=BRLToUllffI

Που να κοιτάξω?

Η αλήθεια είναι ότι η πλήρης εισαγωγή δεν είναι και τόσο γνωστή. Εγώ πρόσφατα την πρωτοάκουσα. Συνήθως το τραγούδι παίζεται με τη σύντομη, ίσως επειδή αυτή ταιριάζει καλύτερα στο αργό τέμπο με το οποίο συνήθως (επίσης) ακούμε το τραγούδι. Η πλήρης σε αργό τέμπο θα παρατράβαγε, ενώ η κανονική επανεκτέλεση της πρώτης ηχογράφησης (και με πλήρη εισαγωγή και με πιο γρήγορο τέμπο) θα ήταν ένα vintage παίξιμο που λίγοι επιλέγουν.

Καλησπέρα παιδιά.Επειδή είμαι νέος σχετικά στη μουσική θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο site ή video στο youtube όπου μπορώ να μάθω κάποιους δρόμους στο μπουζούκι (τετράχορδο) και έτσι να εξελιχθώ έστω και λίγο.Ευχαριστώ

οι λαικοι δρομοι με τις συγχορδιες τους:ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

επισης:www.klika.gr

Επίσης έχει γίνει σχετικό ποστ στο φόρουμ για ένα διαδικτυακό εργαλειάκι που σου δίνει τους περισσότερους δρόμους πάνω στην ταστιέρα του τρίχορδου ή του τετράχορδου μπουζουκιού… μπορείς να το δεις εδώ: