Εργαλειάκι για συγχορδίες και δρόμους

Καλησπέρα σας,
ψάχνωντας στο διαδίκτυο, έπεσα πάνω σε αυτό το πολύ καλό εργαλειάκι… Μέσα από αυτό μπορεί κανείς να βρει εύκολα τους δρόμους και τις συγχορδίες πάνω στο 4χορδο αλλά και στο 3χορδο! Επίσης δίνει και κάποια τραγούδια αρκετά δημοφιλή με τους δρόμους που παίζονται…

Το βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον ειδικά για κάποιον ο οποίος μόλις ξεκινάει να μαθαίνει… :088:

Δεν ξέρω βέβαια αν έχει λάθη αλλά εγώ όσο το έψαξα το βρήκα καλό…

Για να το δείτε πατήστε εδώ

Μπράβο Χρήστο. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση…

Γεια σου Χρήστο.Να σαι καλά να ψάχνεις.

Κάτι τέτοια εργαλειάκια συνήθως είναι τόσο θαμμένα που μόνο κατά τύχη τα πετυχαίνεις!
Γι’ αυτό καλό είναι να τα μοιραζόμαστε με όλους μπας και ξεθαφτούν για τα καλά κάποτε :wink:

Γεια σας παιδιά. Ευχαριστό για τα καλά σας λόγια. Το site το έχω φτιάξει με πολύ μεράκι και προσοχή και μόλις το φτάσω σε ένα επιθυμητό επίπεδο, θα το μεταφέρω σε κανονικό domain. Αυτή τη στιγμή δουλεύει άψογα στους περισσότερους browsers, αλλά δε γνωρίζω αν κάπου συναντά δυσκολίες, γι αυτό και η συνδρομή σας είναι πολύτιμη. Επίσης όποια ιδέα εμπλουτισμού είναι παραπάνω από επιθυμητή.
Γιάννης

Αυτό το οποίο έχεις προσθέσει και πραγματικά το καθιστά πολύ πολύτιμο, το συγκεκριμένο εργαλείο, είναι η δυνατότητα να δείχνει τους δρόμους πάνω στο τρίχορδο μπουζούκι. Συνήθως τέτοιου είδους πληροφορίες βρίσκεις μόνο για τετράχορδο.

Γεια σας παιδιά. Ευχαριστό για τα καλά σας λόγια. Το site το έχω φτιάξει με πολύ μεράκι και προσοχή και μόλις το φτάσω σε ένα επιθυμητό επίπεδο, θα το μεταφέρω σε κανονικό domain. Αυτή τη στιγμή δουλεύει άψογα στους περισσότερους browsers, αλλά δε γνωρίζω αν κάπου συναντά δυσκολίες, γι αυτό και η συνδρομή σας είναι πολύτιμη. Επίσης όποια ιδέα εμπλουτισμού είναι παραπάνω από επιθυμητή. [i]Γιαννης

[/i]φιλε ωραια και πρωτοτυπη δουλεια ειδικα για αρχαριους.μια παρατηρηση προς το παρον:
στις κλιμακες δεν πρεπει να επαναλαμβανεται το ιδιο ονομα νοτας πχ γραφεις Ousak D (D D#F G A A#C ) ενω πρεπει να γραφεται:D Eb F G A Bb C

Μάλιστα εδώ υπάρχει και η κάπως παράξενη λεπτομέρεια ότι στο Χουζάμ και το Σεγκιάχ από Ρε η δεύτερη νότα ακούει στο σπάνιο όνομα Μι#, και όχι Φα.
Επειδή όμως αυτό εξαρτάται από την κλίμακα (η ίδια νότα -ή μάλλον το ίδιο τάστο- σε άλλες στιγμές είναι Φα), το καλύτερο είναι στην εικόνα της ταστιέρας να αναφέρονται και οι δύο πιθανές ονομασίες.

Γιάννη (jdaoutid), πολύ καλή δουλειά, μπράβο. Βέβαια δεν έχω καταλάβει ακόμα όλες τις λειτουργίες του εργαλείου, αλλά μιας και δε βλέπω κανένας άλλος εδώ ή εκεί να έχει πει το ίδιο, μάλλον εγώ έχω τη δυσκολία.

Πάντως μία ακόμα πρόταση, θα ήταν να είχες περισσότερες οδηγίες-επεξηγήσεις πάνω στο εργαλείο και στις διάφορες λειτουργίες του γιατί πραγματικά χρειάζεται λίγο ψάξιμο μέχρι να το καταλάβεις και να το χρησιμοποιήσεις σωστά…

Συνέχισε την καλή δουλειά :088: