Τρίχορδο Σπουρδαλάκη με σχέδιο σκάφους Δημ. Μούρτζινου

Ευχαριστώ για τις ευχές σας.
Σας βάζω ένα βιντεάκι σε κανονικές συνθήκες παιξίματος και μάλιστα εξωτερικού χώρου…

1 «Μου αρέσει»

Πόοοο τι λες τώρα…Υπέροχο αυτό που ακούω :slight_smile: . Κι ωραίο κομμάτι :wink:

ηπεροχο μπαμπη μπραβο και για το κοματη, πολη σοστος και το φηλαρακη,
με το κηθαρονη, και παλη καλορηζηκο, και καλες πενιες.:088:

Δεν υπαρχουν λογια
Πραγματικα πανεμορφος παλαικος ηχος και ενα γλυκιτατο παιξιμο!
Μπραβο!!!:109:

Τι περιοδου ηταν το καλουπι του σκαφους Μουρτινου? Εχουμε στοιχεια? Αρχες Πειραιωτικου ρεμπετικου? Λιγο αργοτερα?

να το χαίρεσαι Μπάμπη! καταπληκτικό όργανο - και μπράβο σε όλους!

μ αρεσεις Μπαμπη μου…

Ποιός τη χάρη σου τυχεράκια άντε να το χέρεσαι καλορίζικο

όλα πολύ ωραία: ήχος, μουσική επιλογή, καλοκαιρινή εικόνα. Να 'σαι καλά με το γλυκό σου παίξιμο, να το χαρείς.

Υπέροχο οργανο -Υπέροχος Μπάμπης

πολύ ομορφο και γλυκόλαλο! καλόπαιχτο!

έκανα και μια (πολύ) πρόχειρη ηχογράφηση στο σπίτι.
Μια κι έξω, χωρίς καμία επεξεργασία και κανένα εφέ.
Για τα λάθη μη βαράτε…

//youtu.be/0S5nBfUd-Fw

Αυτός είναι ήχος!!!

Μόλις γύρισα από διακοπές και μόνο ένα έχω να πω Μπράβο και πάλι Μπράβο. Θέλω πολύ να δώ και άλλες προσπάθειες κατασκευής σε προπολεμικά πρότυπα. Και πάλι μπράβο Μπάμπη για την επιλογή σου.

μπραβοοο ρε μπαμπη και παλη κεντησες κοματαρα κιολας του ιοαννη χαλκια.
μουμουρηκο ζεμπεκηκο λαθος εγο δεν βρηκα πουθενα, και η μπουζουκαρα,
δηναμητης, σοστος, και εχη αυτο τον προπολεμηκο ηχο, και παλη μπραβο,
και καλορηζηκο, να το χερεσε φηλαρακη…

Πέρασα σήμερα από το εργαστήριο του Σπουρδαλάκη για να αγοράσω χορδές , τα χέρια μου ιδρώνουν και αυτές οι inox που φέρνει με έχουν βολέψει. Τέλος πάντων , σε κάποια στιγμή περιμένοντας για να μου φέρει τις χορδές , πέφτει το μάτι μου σε ένα όργανο το όποιο φαίνονταν αλλιώτικο, με μικρό αχλαδωτό σκαφάκι, και σκαλοπάτι στο καπάκι, δεν είχα ίδεα για το αντίγραφο από το σκάφος του Μούρτζινου , για το μπουζούκι του Μπάμπη κτλ. Το παίρνω και αρχίζω και παίζω…
ένα ταξίδι στο χρόνο, το μόνο που μου έλειπε άπο τα αυτιά μου ήταν το “χράτσ χρούτσ” απο τον ήχο του γραμμοφώνου…Δεν έχω συναντήσει ξανά όργανο με τόσο πειστικό προπολεμικό ήχο.

Μην τα πολυλογώ πήγα για χορδές και έφυγα με παραγγελία…αρρώστησα:090::090::090::slight_smile:

επιτέλους βρέθηκα ξανά στον πολιτισμό του ίντερνετ χωρίς ογκοχρέωση και βλέπω βιντεάκια, καιρό περίμενα να δώ αυτά τα δύο με το μπουζουκάκι σου. από το βίντεο όντως φαίνεται ο ήχος αντίστοιχος με τις προδιαγραφές, μου άρεσε πολύ η μεσαία στο μουρμούρικο και το καντίνι στο κορίτσι (και ο κιθαρίστας μου άρεσε επίσης). ανυπομονώ από κοντά!

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.Είμαι ο Ηλίας,νέο μέλος στην ομάδα,τουλάχιστον ότι αφορά τη γραπτή επικοινωνία. Παρακολουθώ εδώ και 10 μήνες τα γραφόμενα και τα διάφορα σχόλια στο forum και ομολογώ πως τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Αφορμή για να γράψω αυτά τα λίγα λόγια είναι η καταπληκτική δουλειά που πρόσφατα αναρτήθηκε από τον Χρήστο Σπουρδαλάκη και αφορά στα στάδια της κατασκευής προπολεμικού μπουζουκιού τύπου ‘‘Μούρτζινου’’.Άψογη δουλειά ,άκρως επαγγελματική και κατατοπιστική όπως πάντα από έναν άνθρωπο που κατά την γνώμη μου ξεχωρίζει στο χώρο του.
Γνώρισα το Χρήστο εδώ και λίγους μήνες και αμέσως μου έκανε εντύπωση ο επαγγελματισμός και η προσωπικότητά του. Αρχές Οκτωβρίου έγινα κάτοχος και ενός μπουζουκιού τύπου '‘Μούρτζινου’'από τον Χρήστο, το οποίο μάλιστα εχθές το αντάλλαξα με ένα άλλο Μούρτζινο τελευταίας κοπής δίδυμο αδερφάκι με αυτό που περιγράφεται στις αναρτήσεις που ανάφερα πιο πάνω.
Πιστεύω πως ήταν σωστή επιλογή. Ο καιρός θα δείξει…

καλησπέρα και χρόνια πολλά που να ακούσετε και τα αντίστοιχα με σκάφος ελιάς!!!

Και το άκουσα και το είδα το αντίστοιχο με σκάφος από ελιά.Εμφανισιακά είναι όντως χάρμα οφθαλμών!!!
Όπως μου ανάφερε όμως ο Χρήστος το παλισανδρένιο με τις σκαφτές τις ντούγιες και τα φυσικά βερνίκια στο καπάκι
θα έχει πολύ καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου, και δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητώ τα λεγόμενά του.

Εδω και το δικο μου μουρτζινακι. Ειπα να μην το παρουσιασω με κανενα Μαλαμα ή Θαναση Παπακωνσταντινου και εβγαλα προχειρα την Προυσσα. :grinning::grinning:Στο παιξιμο φαινεται η 5ετης αποχη απο το αθλημα, αλλα τωρα που το ξαναπιασαμε θα παρουμε εκδικηση

4 «Μου αρέσει»