Τρίχορδο Δημήτρη Βασιλείου

καλησπερά στην παρεα! εχει κανενας αποψη για τα μπουζουκια του Βασιλειου;

Καλώς ήρθες!
Του Δημήτρη Βασιλείου εννοείς στα Εξάρχεια; Δοκίμασα 2-3 τελευταία και ήταν μια χαρά. Μάλιστα έχει ποικιλία σε στυλ και ήχους.

1 «Μου αρέσει»

καλημερα Νικο! ναι το Δημητρη εννοω. σε ευχαριστω πολύ!

2 «Μου αρέσει»

Είδα κάπου σε φωτογραφίες έχει ένα με τσάκιση στο καπάκι και 7 χορδές 3 στην πάνω.Αν πας και το έχει ακόμα και το ακούσεις πες μας εντυπώσεις.Νικόλα μήπως το έχεις ακούσει εσύ?

μου άρεσε, σύντομα θα έχετε νέα!

2 «Μου αρέσει»

Πριν το λοκντάουν είχα πάει στο εργαστήριο του Δημήτρη Βασιλείου και είχα δοκιμάσει το μπουζούκι με την τσάκιση και την τριπλή μπουργάνα. Μου άνοιξε την όρεξη για ντουζένια, και ιδού το αποτέλεσμα:

10 «Μου αρέσει»

Νικο μηπως εχεις και ενδεικτική τιμη ?

Εγώ απλά την δοκιμή έκανα, γιατί μου άρεσε το όργανο!
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει απευθείας με τον οργανοποιό, έχω βάλει το λινκ της σελίδας του στην περιγραφή του κάθε βίντεο. Εμφανίζεται και χωρίς σύνδεση στο φβ, έχει τηλέφωνο και μέιλ (δεν τα βάζω εδώ χύμα για λόγους ασφαλείας).

3 «Μου αρέσει»

Το βάζω και εδώ το link να υπάρχει για όποιον ενδιαφέρεται… :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Ωραίο μπουζούκι και οπτικά και ηχητικά.Με τί κούρδισμα παίζεις Νικόλα?

2 «Μου αρέσει»

Συριανό (ξέμαγκας), καραντουζένι και ρε-σι-σολ

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Γιάννη να είσαι καλά.

1 «Μου αρέσει»

Τίποτα να 'σαι καλά, εξάλλου στο ΥΤ το γράφει ο Νίκος.
Υποθετικά, στην περίπτωση που δεν ξέραμε, μπορείς να τσεκάρεις σε ποιο τάστο θα ακουστεί όμοιος ήχος, μεταξύ μεσαίας (τονική) και μπουργάνας, πατώντας κάποιο τάστο στη μεσαία και παίζοντάς τις παράλληλα (πχ πατώντας το 2ο =λα, αν συνηχεί το ίδιο με μπουργάνα είναι και αυτή λα, άρα καραντουζένι κλπ). Ε έχει και εξαιρέσεις αλλά τα βασικά κουρδίσματα που έχουν μεσαία σολ και αλλάζει η τονική μπορείς να τα εντοπίσεις με αυτό τον τρόπο.
Ελπίζω να το περιέγραψα κατανοητά…

2 «Μου αρέσει»

Δεν τα έχω ψάξει πέρα από το ρε λα ρε φίλος.Δεν τα πολυσκαμπάζω.Από περιέργεια ρώτησα.Πάντως θα ήταν καλό να έπαιζε και λίγο σε ρε λα ρε ο Νικόλας να είχαμε μια ιδέα παραπάνω.Πάντως έστω από το βίντεο μου άρεσε το όργανο.

1 «Μου αρέσει»

Όλοι αυτό το ρε-λα-ρε ζητάνε, αλλά πρόλαβε και το έπαιξε άλλος! Απλά τα βίντεο με τα ντουζένια ανέβηκαν πρώτα.

1 «Μου αρέσει»

‘‘Να μην παίζουμε όλο ρε-λα-ρε ρε γαμωτη’’… :grinning:

2 «Μου αρέσει»

Δεν διαφωνώ Γιάννη αλλά σαν αρχάριος κάτσε να μάθω το ρε λα ρε πρώτα και μετά πάμε παρακάτω.

Κάτι μου θυμίζει αυτό, ποιος το είχε πει;

Κάτι σχετικό με το όργανο και γενικά σχετικά με τις χορδές στην μπουργκάνα.Πόση διαφορά θα έχει ηχητικά αν μπούνε για παράδειγμα η χοντρή χορδή στο κέντρο και έχει πάνω κάτω τις ψιλές?

Ο Στέλιος Βαμβακάρης, γι αυτό και τα ‘’ ‘’, εδώ.
Δεν το είπα προσωπικά για εσένα Λάμπρο, προφανώς ότι θέλει ο καθένας!

3 «Μου αρέσει»