Τρίχορδα Μάτσικα

ρε παιδια λενε τιποτα τα τριχορδα του ματσικα αξιας καπου στο 400αρι , η να ψαξω κατι αλλο δεν ειμαι αρχαριος και θελω ενα ψιλοκαλο τριχορδακι, για παρεο κατασταση απλα μην μου μινει στο χερι σε κανα 6 μηνο γιατι εχουμε και υγρασιες εδω πανω .

Ναι. Εχω ενα. Το εχω και χρόνια. Για τα λεφτά του όπως όλοι λένε είναι καλό.

Φιλε οχταχορδε, ο κολλητος μου εχει παρει ενα των 400 ? απο τον Σταμκο. Εχουν υπαρξει συζητησεις παλιοτερα στο φορουμ για τον συγκεκριμενο κατασκευαστη, δεν θα σου πω αν ειναι καλα η οχι, απλα σε ενημερωνω οτι υπαρχουν με τα ιδια λεφτα και απο αλλους, σε περιπτωση που το εβλεπες ως “μονοδρομο” για αυτα τα λεφτα. Επαναλαμβανω, δεν παιρνω καμια θεση για τους κατασκευαστες (ειναι αδικο εξαλλου, αφου δεν τους ξερω καλα ουτε τους ιδιους ουτε τα οργανα τους), απλα αναφερω. Ελπιζω να βοηθησα καπως.

Ο τζουρας μου ειναι του ματσικα.Τον ειχα παρει για να ξεκινησω κ μια χαρα τα πηγαμε οι 2 μας.
Εχει κ ενα φιλαρακι ενα 3χορδο του Ματσικα που ειναι στα ξεκινηματα τωρα.Το επιασα κ εγω στα χερια μου κ ειδα οτι ειναι αρκετα ευκολοπαιχτο κ για τα λεφτα του(300 ευρω)
ειναι μια χαρα οργανακι!
Απο αλλους κατασκευαστες (στα ιδια λεφτα) δεν εχω ακουσει καποιο ωστε να πω παραπανω πραγματα.

Έχω και εγώ ενα τρίχορδο του μάτσικα και πραγματικά ειναι πολύ καλό.Και απο άλλους που το έχουν πιάσει έχω ακούσει τα καλύτερα.Οποτε σου συστηνω ανεπιφύλακατα να τον προτιμήσεις…

ένα που είχα πάρει εγώ σε ένα χρόνο το μπράτσο έφυγε πάρα πολύ. πολύ όμως.

Περίεργο, γιατί ο Μάτσικας βάζει βέργα συνήθως!!!

Φίλε paraponiari,

αν έφυγε (σκεύρωσε) πάρα πολύ το μπράτσο, όπως λες μέσα σε έναν χρόνο, περίεργο μου φαίνεται σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, το όργανο είχε βέργα;

Αν είχε, θα μπορούσες να το ξεσκευρώσεις.

Μήπως εννοείς κάτι άλλο με αυτό που λες, “έφυγε πάρα πολύ. πολύ όμως;”

Όχι δεν εννοώ τίποτα παράξενο, το μπράτσο έχει κουνηθεί μπροστά και έχει γίνει πολύ πολύ σκληρό. Δηλαδή κοντά στην ένωση μπράτσο/σκάφος οι χορδές απέχουν μισό πόντο και βάλε. Και υπόψην έχω κατεβάσει επανειλημμένα κόκαλα και καβαλάρη. Το σκέβρωμα έχει γίνει σταδιακά λίγο λίγο, και τον πρώτο χρόνο σκεβρωμένο ήταν, απλά τώρα που είναι 3 χρονών έχει ξεφύγει… Σαν δεύτερο όργανο όμως έχει περάσει πολλά, έχει ζήσει σε σκάφος 3 μήνες (εκεί σκουριάζουν και τα ανοξείδωτα), και έχει περάσει απο παραλίες για μεγάλο διάστημα!! Δεν ξέρω αν θα άντεχε πιο ακριβό μπουζούκι με κόντρες σε τέτοιες συνθήκες.

Όμως έχει ανοίξει και ακούγεται πολύ καλά… !! (κάτι που με κάνει να προβληματίζομαι για τα μπουζούκια των 1500 ευρώ όσον αφορά τα ξύλα κλπ, και υπ’όψην έχω ένα ακόμα πιο ακριβό)

Δεν νομίζω να έχει βέργα. Έχω δει και άλλα στην κατηγορία 300-700 ευρώ απο τον Μάτσικα, και δεν μου φάνηκαν να έχουν βέργα.

Αν εξαιρέσεις το μπράτσο που δεν πρέπει να έχει κόντρες και γιαυτό να κουνιέται τόσο εύκολα (μία υπόθεση), και τα κλειδιά που το λιγότερο που μπορώ να πω είναι “για πεταμα”, το όργανο είναι μετρημένο. Αν συμβούλευα κάποιον να δει όργανο θα του έλεγα να δοκιμάσει όργανα των 800 ευρώ απο Μάτσικα (που μάλλον θα είναι πιο ενισχυμένα στο μπράτσο) ή σε τέτοια κατηγορία τιμής απο αλλού, διότι απλά τα παραπάνω χρήματα ίσως δεν αξίζουν (*), ούτε όμως και τα λιγότερα…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:24 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:16 —

Και έτσι μπορεί να κουνηθεί και να ξεσκεβρώσει χωρίς βέργα αλλά άμα δεν είναι σταθερό ένα όργανο πάλι θα ξαναφύγει.

Φίλε paraponiari,

έτσι όπως τοποθετείσαι, δεν είσαι τόσο σίγουρος σε αυτά που λες, θα πρέπει για μένα να αναγνωρίζεις αν ένα όργανο έχει βέργα ή όχι, καθώς επίσης, και να ξέρεις αν το μπράτσο έχει κόντρες ή όχι.

Λες επίσης, ότι ένα όργανο μπορεί να κουνηθεί και να ξεσκευρώσει, τα όργανα δεν ξεσκευρώνουν με κουνήματα.

Πώς δίνεις συμβουλές και κατευθύνσεις χωρίς να γνωρίζεις τόσο απλά και βασικά πράγματα;

Όσο για τον Μάτσικα, εγώ ξέρω, και βέργες βάζει σε πολλά όργανα, αλλά και κόντρες σε κάποια άλλα.

Και σε αυτές τις τιμές των πολύ φθηνών οργάνων, για μένα είναι θετική η βέργα, γιατί το πιο σύνηθες είναι να σκευρώσει το όργανο. Και το ξεσκεύρωμα σε μάστορα, μπορεί και να πλησιάσει τη μισή τιμή της αγοράς του, για να μην πω παραπάνω.

Όχι δεν χρειάζεται. Επιβάλεται όμως να ξέρει ο οχτάχορδος ότι έχει σκεβρώσει κάποιο όργανο αυτής της κατηγορίας. Το αν έχει ανθρακόνημα, βέργα ή κόντρες μπορεί να το πει ο κατασκευαστής.

Είπα μπορεί να κουνηθεί, δεν είπα με κουνήματα.

Την άποψη μου μπορώ να την λέω ειδικά σε ένα φόρουμ. Το τι ξέρω εγώ και εσύ είναι άλλου παπα ευαγγέλιο. Και του είπα ότι ένα όργανο 400 σκέβρωσε. Δεν είναι αρκετή πληροφορία;

Πως λες την άποψη σου χωρίς να ξέρεις τι έχει το όργανο που έχω αγοράσει ή αυτό που μπορεί να πάρει ο οχτάχορδος στα σίγουρα;

Φιλικά

Με την αφορμή της συζήτησης, πώς καταλαβαίνεις οτι το όργανο σου έχει βέργα; Το έχω τέσσερα χρόνια σχεδόν και είναι ντούρο! Δεν έχει καταλάβει τίποτα. Και για τα λεφτά του, έχει μπει σ’ όλα τα μέσα μεταφοράς χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αγαπητοί μου και από ένα φίλο μου που κατασκεύασε ένα μπουζούκι στον κ. Μάτσικα άκουσα τα καλύτερα και είδα από κοντά πως για τα χρήματα αυτά είναι μια πολύ αξιόλογη λύση. Στο ερώτημα αν έχει βέργα του φίλου μου έχει. Χάρηκα που βοήθησα.

Πάρα πολύ καλά όργανα για τα λεφτά τους.
Έχω ένα τετράχορδο και ένα τρίχορδο με βέργα, και τα δύο έχουν βγει πάρα πολύ καλά.
Το τετράχορδο είναι περίπου 15 χρονών και δεν έχει πάρει ούτε χιλιοστό, το “σταυρώνω” κάθε μέρα :)))).
Το τρίχορδο το έχω περίπου 10 χρόνια χωρίς προβλήματα.
Γενικά είναι καλά μπουζούκια.

Ευχαριστώ για ολες τις απαντήσεις σου. Την άποψη μου τη λέω όπως όλοι μας, νομίζω.

Δεν είπα όμως ότι ξέρω, τι έχει το όργανο που έχεις αγοράσει στα σίγουρα.

Όσο για τον Οχtaxordo, νομίζω πήρε αρκετές πληροφορίες και μπορεί να πάρει και άλλες από αλλού, για να αποφασίσει και να κατευθυνθεί ανάλογα για αγορά οργάνου.

Φιλικά.

τζουρα του ματσικα εχω και εγω απλα λατρεια