Τρίξημο χορδών λαούτου

Παιδιά γειά σας.
Αγόρασα ένα καινούριο λαούτο και τρίζουν λίγο στο δυνατό παίξημο η ΣΟΛ και η ΛΑ.
Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί με τον καιρό η να το πάω για επιδιόρθωση;
Ποιά είναι η γνώμη σας . Ευχαριστώ.

Γεια σου πατριώτη και καλωσόρισες στο φόρουμ! Σου εύχομαι καλές συζητήσεις -μια και δεν πρόλαβε κανένας άλλος…
Όσο για το λαούτο, καλορίζικο και καλόπαιχτο να είναι! Ελπίζω να βρεις και κανένα βιολί να ταιριάξετε (δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλά στο νησί…:106:). Επειδή είναι καινούργιο, όπως λες, το όργανο -αλήθεια από πού το πήρες;- συμβαίνει μερικές φορές αυτό που αναφέρεις, όπως εξάλλου και στα μπουζούκια και τις κιθάρες και σε άλλα νυχτά έγχορδα. Οι δυο χορδές αυτές τρίζουν μόνο όταν τις παίζεις ανοιχτά ή μέχρι ποιό τάστο υπάρχει το τρίξιμο;
Για βοήθεια άμεση μπορείς να πας στο Εργαστήρι Λαϊκής Μουσικής του Αρίστου Βαμβακούση (παραπλεύρως της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου), όπου διδάσκει και ο Θοδωρής Μέρμηγκας, ο οποίος μπορεί να σε κατατοπίσει σχετικά με το πρόβλημά σου. Επίσης και ο Αρίστος μπορεί να σου “σενιάρει” το όργανο (χωρίς οικονομικές απαιτήσεις βέβαια…):063:
Αυτά. Καλή αντάμωση κι από κοντά… :247:

Μήτσο γειά σου. Σ’ευχαριστώ κατ’αρχήν για το ενδιαφέρον σου.
Λοιπόν το λαούτο, μου το έφτιαξε στο Γαλάτσι ένας Βιτζηλαίος από τη Νάξο. Είναι πολύ καλός όπως μου είχαν πεί και άλλοι. Βέβαια έχω μια βδομάδα μόνο που το παρέλαβα και θα επικοινωνήσω βέβαια και μαζί του. Όπως το ξανατσεκάρισα όμως καλύτερα, βλέπω ότι το τρίξημό του είναι ομοιόμορφο σχεδόν σε όλη τη ταστιέρα και πιστεύω ότι θα στρώσει μόνο του. Εγώ βέβαια γρατζουνάω λίγο μπουζούκι αλλά το λαούτο μου άρεσε πάντα και μόλις τώρα ξεκίνησα την επαφή μαζί του. Σε παρακαλώ ξέρεις αν διδάσκεται τώρα και λαούτο στο Μουσικό Εργαστήρι; Γιατί όταν είχα ρωτήσει στο τηλέφωνο τον Αρίστο στην αρχή μου είχε πεί όχι. Εσύ παίζεις κάποιο όργανο;
Ευχαριστώ:246::088: