Αποσταση χορδων απο ταστιερα

Καλημερα!Πρωτη μου δημοσιευση στο φορουμ συγχωρειστε με για τυχων λαθη.Αγορασα προσφατα 4χορδο μπουζουκι.Οταν πηγα λοιπον στι δασκαλο για μαθημα μου ειπε οτι η αποσταση των χορδων απο την ταστιερα ειναι μεγαλη με αποτελεσμα να χρειαζεται να βαζω περισσοτερη πιεση στα ταστα οταν παιζω.ειναι προβλημα αυτο για εναν αρχαριο μπουζουκσι?Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Καλώς ήρθες στη παρέα φίλε plaggi84! Κατά την άποψή μου δεν έχει σχέση εάν είσαι αρχάριος ή πιο προχωρημένος ή επαγγελματίας, τα όργανα πρέπει να μας εξυπηρετούν, δεν χρειάζεται να βγάζουμε τα χέρια μας για να μπορούμε να παίζουμε! Οτι και πρόβλημα πάντως μπορεί να έχει το όργανό σου ( εάν έχει σκεβρώσει ή έχει ψηλό καβαλάρη ) διορθώνεται, μην ανησυχείς! Πήναινέ το στο οργανοποιό που το έφτιαξε εάν τον γνωρίζεις ή σε κάποιον άλλο οργανοποιό ( που θα γνωρίζει φαντάζομαι ο δάσκαλός σου ) και θα σου πει αυτός τι και εάν χρειάζεται να γίνει κάποια επισκευή στο όργανό σου!

(ΡΕ Μινόρε) #3

Καλώς όρισες και από μένα plaggi84.
Είναι σοβαρό πρόβλημα αυτό για έναν αρχάριο οργανοπαίκτη, γιατί αν τα δάκτυλα σου δεν είναι μαθημένα (να έχουν βγάλει κάλλους δηλαδή), μετά από 1 - 2 ώρες συνεχούς παιξίματος σε τέτοιο όργανο, θα πρέπει να περιμένεις 3 - 4 μέρες να ξεπονέσουν τα δάκτυλά σου για να ξαναπαίξεις.
Όπως πολύ σωστά είπε και ο Kostas82, δεν χρειάζεται να βγάζουμε τα χέρια μας για να παίξουμε.

(paraponiaris) #4

έχω ακούσει ότι είναι και επικίνδυνο για τενοντίτιδα

(Ισαάκ) #5

Φίλε Plaggi84 καλώς όρισες.

Το λάθος είναι ότι αγόρασες 4χορδο και όχι τρίχορδο:019::019: (πλάκα σου κάνω!)

Λοιπόν μπορεί να’χεις ακούσει την έκφραση “μαλακό όργανο”. Λοιπόν αυτό είναι ακριβώς ότι δεν είναι το μπουζούκι σου. Αν οι χορδές είναι μακριά από την ταστιέρα -και το όργανο δεν είναι σκεβρωμένο- αποφεύγεις τα τριξίματα αλλά κουράζεις τα χέρια σου. Όμως το μπουζούκι μάλλον μπορεί να βελτιωθεί από τον οργανοποιό-κατασκευαστή του κατα προτίμηση πάντα ή κάποιον άλλο μάστορα.

Γενικά αν τ’όργανο σε πονάει και σε κουράζει σε διώχνει και δεν κάνεις κέφι να παίζεις, σε αντίθεση μ’ενα μαλακό όργανο.:089:

Αυτα παθαινει λοιπον οταν καποιος που δεν ξερει παει να αγορασει μπουζουκι μονος του!θα το παω για επισκευη ακομα δεν το πηρα!!ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!