Βοηθηστε τον νεο

Καλησπερα φιλοι…
Με λενε Θανο και ειχα απο καιρο την θεληση να μαθω μπουζουκι…
Απλα εχω καποιες αποριες τις οποιες μονο οι πιο εμπειροι μπορουν να μου λυσουν.
Πρωτα απο ολα θελω να αγορασω ενα οργανο αλλα εκει ερχεται το τεραστιο μπερδεμα…να παρω τριχορδο η οχι???
Απο τι μια μου αρεσουν τα ρεμπετικα πιο πολυ αλλα δεν θελω να περιοριστω μονο εκει και να μην μπορω να παιξω πχ ενα καλο λαικο που θελει πιο γλυκο ηχο…
Τι με συμβουλευετε?
Στο χρηματικο θα τα βρουμε για το τι θα παρω.
Σας ευχαριστω και αναμενω την βοηθεια σας…

Αυτο πρέπει να το ψαξεις μέσα σου.Αν και πιστεύω πως τα μέλη του φόρουμ θα σου διατυπώσουν τις απόψεις τους, πρέπει να το βρείς μέσα σου αν θα πάρεις τρίχορδο ή τετράχορδο μπουζούκι. Υπάρχουν αρκετές διαφορές ανάμεσα στα δύο όργανα γιαυτο θα πρέπει να ψάξεις ποιο είναι αυτό που σου ταιριάζει.Περίμενε να πάρεις αρκετές γνώμες και μετα κάνε την επιλογή.Δες τις επιλογές που σου δίνονται και πράξε ανάλογα.
Όσο για το αν το τρίχορδο μπορεί να “παίξει” λαικά θα ζητήσω την βοήθεια του… κοινού γιατι δεν γνωρίζω.Μπορέι κάποιος να απαντήσει?

Eυχαριστω για την απαντηση
Μπορει καποιες αποριες μου να ειναι καπως αστειες απλα δεν γνωριζω ακομη:230:
Αναμενω τις γνωσεις σας

φίλε το πως θα παίξεις το καθε όργανο τρίχορδο ή τετραχορδο είναι θεμα ακουσμάτων, επιλογών, κλπ.
Εχω ακουσει να παιζουν με τριχορδο πραγματα που δε παιζονται με τετραχορδο και με τετραχορδο ρεμπετικα που δε μπορουσαν να τα παιξουν με τριχορδο …
Τα παντα είναι θεμα εγκεφαλου. Εννοώ πως εχεις μαθει και θες να παιζεις. Ακουσματα κλπ
Οτι και να παρεις , προσεξε που θα μαθεις … Πηγαινε ακουσε το δασκαλο σου και μετα ξεκινα μαθημα. Αν σου αρεσει… καλως…

Και με τα δυο παντως παιζεις τα παντα…

Φιλε Θανο, αν ψαξεις λιγο στην ενοτητα “θεσεις και αντιθεσεις” ειχε γινει προσφατα μια συζητηση περι τριχορδου και τετραχορδου. Απο κει και περα, μπορω να σου πω οτι μια χαρα μπορεις να παιξεις λαϊκα και στο τριχορδο.Ακομα και μαμπο του Χιωτη (χωρις πλακα). Ειδικα αν εισαι και αρχαριος οπως λες, το τριχορδο ειναι πιο απλο στην κατανοηση σαν οργανο. Τι θελω να πω; Οταν αρχισα και εγω να παιζω ειχα παρει ενα τετραχορδο και το ειχα δυο χρονια. Καθε φορα που το επιανα στα χερια μου και εβλεπα την ταστιερα με επιανε πανικος. Τοσες πολλες νοτες:256:! Με το που επιασα τριχορδο ξαφνικα λυθηκαν τα χερια μου! Και μην ακους να σου λενε οτι το τριχορδο σε περιοριζει. Μπορεις να παιξεις τα παντα.

Υ.Γ. Οπως καταλαβες ειμαι πρωην τετραχορδος που εξελιχθηκε σε φανατικο τριχορδο.:088:

Διαβασα το θεμα για τα 2 ειδη και ειλικρινα δεν εβγαλα ακρη μιας και ελαχιστες απαντησεις ειχαν σχεση με το θεμα…
Εγω θα ηθελα να μαθω τριχορδο αλλα πχ σε μια περιπτωση που θελω να παιξω ενα λαικο θα μπορω η θα εχω προβλημα?
Μηπως περιοριστω μονο σε ρεμπετικα?(οχι οτι με χαλαει αλλα λεμε)
Ενας φιλος μου ειπε μαθε τετραχορδο και μπαγλαμα για ρεμπετικα αλλα και παλι δεν μου καθεται…
Βοηθηστε ρε παιδια μπας και βγαλω ακρη:)

To τριχορδο παιζει τα παντα

Αποδειξη:

Οπως καταλαβες ειμαι πρωην τετραχορδος που εξελιχθηκε σε φανατικο τριχορδο.

Κατι καταλαβα απο το user name … :019:

Εγω πιστεύω οτι πρέπει να ρίξεις μια ματιά στο θέμα Θέσεις και αντιθέσεις αλλα και στο ΤρίχορδοVSΤετράχορδο.Έτσι θα έχεις μια πιο καλή άποψη.

Το κακό με το ίντερνέτ είναι οτι μιλάμε…μιλάμε…μιλάμε…και ξεχνάμε να παίξουμε…

ο μόνος τρόπος να αποφασίσεις είναι να πιάσεις ένα μπουζούκι στα χέρια σου…και (με το μπαρντόν) αυτό δεν γίνεται μπροστά στην οθόνη…

διάλεξε ενα μπουζούκι και αμα δεν σου αρέσει δοκίμασε κάτι άλλο…(τόσο απλά)

Αντε ήδη χάσαμε μια μέρα κοιτώντας την οθόνη…τρέχα αγόρασε ενα όργανο…οτι να ναι…10 χορδο …50χορδο…αλλα γρατζούνα κάτι!και μετά αποφασίζεις:)
καλή τύχη