Και εγένετο μετάβαση απο τετραχορδο σε τρίχορδο!

Καλησπέρα!

Δεν άντεξα ούτε δύο εβδομάδες απο την ημέρα που υπέβαλα σε όλα εσάς τα αξιότιμα μέλη του ρεμπέτικου φόρουμ την ερώτηση τρίχορδο ή τζουράς…
Ακολουθώντας πιστά την συμβουλή σας για το συγκεκριμένο θέμα, κατέληξα σήμερα στο να έχω στα χέρια μου το πρώτο μου τρίχορδο μπουζούκι!!
Μιας και δεν ήθελα να ξοδευτώ (σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς…) κατέληξα στην αγορά μεταχειρισμένου οργάνου, που όμως είναι σε εξαιρετική κατάσταση με δυνατό και καθαρό ρεμπέτικο ήχο (και κατά κοινήν ομολογίαν όσων το έπιασαν στα χέρια τους). Οι εντυπώσεις άριστες αλλά οι δυσκολίες πολλές…Βλέπετε το χέρι παίζει σε τρίχορδο αλλά συμπεριφέρεται καθαρά ως χέρι κιθαρίστα. Μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά εκνευριστικό…(εως και αποθαρρυντικό θα έλεγα…). Τέλος πάντων, το μεράκι μου να το αποκτήσω ήταν τέτοιο που πιστεύω ότι όλα στην πορεία θα γίνουν εύκολα.

Δύο σχετικές λοιπόν ερωτήσεις προς όλους εσάς τους πιο έμπειρους:

  1. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μεθοδολογία - ασκήσεις για το αριστερό χέρι ή απλά είναι θέμα συνήθειας η εξοικείωση με τη μετακίνηση πάνω στην ταστιέρα;
  2. Τί χορδές γενικά προτείνονται για ένα τρίχορδο όργανο (10αρες; 11αρες; κάποια συγκεκριμένη σύνθεση;) έτσι ώστε να διατηρείται όσο το δυνατόν η ρεμπέτικη χροιά του ήχου; Του φόρεσα 11αρες SONATA αλλά μου φαίνεται λιγάκι “σκληρό” σε σχέση με το οκτάχορδο που φορά 10αρες.

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας και τη βοήθεια σας

ΥΓ1: Απολογούμαι για το μέγεθος του μηνύματος…Ένεκα του ενθουσιασμού βλέπετε…
ΥΓ2: Ο τζουράς μπορεί να περιμένει…όχι για πολύ…

Καλοριζικο φιλε το καινουριο σου οργανο!!! βαλε καμια φωτο αν θες να το δουμε κ εμεις.
Οσον αφορα τη μεταφορα του χεριου στην ταστιερα πρεπει να συνηθησεις τις αποστασεις μεταξυ 2ης και 3ης χορδης… Αφου γνωριζεις ηδη τετραχοδο προσπαθησε να αναπτυξες κλιμακες… θα σου κανει καλο πιστευω.! Επισης οι διατασεις στο χερι με διαφορες ασκησεις θα βοηθησουν περισσοτερο.
Οσον αφορα τις χορδες οι Sonata νομιζω θεωρουνται σκληρες χορδες. Δοκιμασε να βαλεις μαρκα ΛΑΟΥΤΟ η κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις πληροφοριες σχετικα με χορδες.

Πράγματι το πρόβλημα είναι η μετάβαση από τη 2η στην 3η χορδή. Συμφωνώ πως η μελέτη των κλιμάκων - δρόμων είναι μάλλον η λύση. Βέβαια προβληματίζομαι μήπως η ταυτόχρονη ενασχόληση με οκτάχορδο - τρίχορδο με αφήσει στάσιμο και στα δύο. Όχι πως είμαι επαγγελματίας και καίγομαι για την εξέλιξη μου, αλλά όπως και να το κάνουμε όταν παίζεις ένα όργανο, είτε επαγγελματικά είτε ερασιτεχνικά, κάθε φορά θες να πηγαίνεις ένα βήμα παρακάτω…Πάντως επειδή απέκτησα και μπαγλαμαδάκι (δώρο ενός φίλου) πρόσφατα, μάλλον θα επικεντρωθώ για λίγο χρονικό διάστημα στο τρίχορδο…

Υπαρχουν αρκετες συζητησεις για χορδες…Δεν σου εγγυωμαι οτι θα βγαλεις ακρη.Φορεσε τες ολες…Δοκιμασε κ οποιες σου καθονται καλυτερα βαζε τες.Εγω αν θες την αποψη μου δεν θεωρω οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο οι χορδες αλλα ο παιχτης.Το πως παιχτικα μεταχειριζεται το μπουζουκι…Εγω ειμαι ατσουμπαλος γιατι τωρα μαθαινω κ ο,τι και να βαλω μου ειναι το ιδιο…

χρησιμοποιησε μαστρο χορδες για τριχορδο… ειναι παρα πολυ καλες:088: