Τρέμολο στην κιθάρα

Χαίρετε! Προς τους κιθαρίστες του φόρουμ απορία σχετικά με την τεχνική του τρέμολο στην κιθάρα. Όταν παίζω συγχορδίες και μελωδία το χέρι μου είναι στον αέρα, δηλαδή δεν έχω σημείο αγκίστρωσης στο καπάκι ή την γέφυρα όταν ομως προσπαθήσω να κάνω τρέμολο νιωθω ότι έχω πολύ περιορισμένη ταχύτητα και δεν έχω πάντοτε επιτυχία. Αν ακουμπήσω το κάτω μέρος της παλάμης στην γέφυρα για το τρέμολο νιωθω ότι καλυτερεύουν τα πράγματα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό τεχνικά και θα ήθελα να το δουλέψω όσο πιο σωστα γίνεται. Είναι λοιπόν θέμα τεχνικής και χρειάζεται υπομονή και δουλειά; Εσείς πως παίζετε το τρέμολο στην κιθαρα;

Γειά χαρά. Από προσωπική εμπειρία μιλώντας δύο πράγματα μετράνε στο τρέμολο στην κιθάρα. Τοποθεσία του χεριού και η κλίση της πένας. Σίγουρα το να ακουμπήσεις το χέρι σου στο καπάκι βοηθάει αλλά δεν αποτελεί και κριτήριο. Το θέμα είναι η κίνηση να προέρχεται από το μπράτσο και όχι τον καρπό προς αποφυγή τραυματισμού. Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Για την κίνηση του καρπού ή του πήχη είχα την αντίθετη εντύπωση ότι δηλαδή πρέπει να γίνεται από τον καρπό η κινηση. Η κλίση της πένας πως πρέπει να είναι;

Η πένα δεν πρέπει να χτυπάει την χορδή “φλατ” δηλαδή παράλληλα με την χορδή αλλά με κλήση διαγώνια ας πούμε. Έτσι λόγω της μικρότερης επαφής υπάρχει δυνατότητα για μεγαλύτερη ταχύτητα. Επίσης γενικά ναι ο καρπός παίζει μεγάλο ρόλο. Όμως στο τρέμολο ασκείται μεγαλύτερη πίεση στο χέρι λόγω της ταχύτητας.

1 «Μου αρέσει»