Το Τσίμπαλο

Έχω ακούσει τον Κηρομύτη να μιλάει για ένα όργανο Τσίμπαλο.
Μήπως θα μπορούσε κανείς να μου δώσει πληροφορίες για αυτό;Είναι κάτι σαν σαντούρι νομίζω.

Το σαντούρι είναι. Αλλά σε μία μορφή που, απ’ ό τι νομίζω, συνηθιζόταν (και μάλλον θα υπάρχει και σήμερα) στη Ρουμανία, όπου το όργανο δεν ήταν φορητό, αλλά με τη βάση του, στηριγμένο σε τέσσερα πόδια. Νομίζω μάλιστα ότι διαθέτει και πεντάλ, περίπου όπως του πιάνου.

Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες, ας τις δώσει.

Απ όσο θυμάμαι, απ αυτά που μου είπε ο Κώστας που έπαιζε τσίμπαλο στο Εφήμερο, διαφέρει ελάχιστα στη μορφή από το σαντούρι, αλλά έχει διαφορετικά κουρντίσματα …Είχα παρακολουθήσει και μια συναυλία στο ΜΕΛΜΟΚΕ με τσίμπαλο , αλλά ένεκα το αλτσχάιμερ, δε θυμάμαι λεπτομέρεις…

Ώστε έτσι λοιπόν…Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Το τσίμπαλο αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποείτο στα παλιά ρεμπέτικα πριν αρχίσει η συνοδεία της κιθάρας…

περισσότερα για το θέμα

και
https://www.periergos.gr/erotiseis/ti-einai-tsimpalo
το ερώτημα είναι .
πως παιζόταν (η μάλλον παίζεται ακόμη) το τσίμπαλο ?είναι κρουστό η νυκτό (δακτυλήθρες)?

“χορδόφωνο κρουστό”

1 «Μου αρέσει»

Αυτό επιβεβαιώνει και ο Κλέαρχος. Άρα, διαφέρει λίγο μεν στη μορφή αλλά πολύ στον τρόπο παιξίματος!

(Παρεμπιπτόντως, μ’ άρεσε το απόσπασμα της εκπομπής. Λίγα λόγια και σταράτα. Έμαθα ό,τι θα μπορούσα να μάθω - περισσότερα θα με μπέρδευαν!)

2 «Μου αρέσει»

Κάποιο λάθος, οπότε πληκτρολογώ για τους 20 χαρακτήρες…

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»