Το Μπολερό του Ραβέλ με σάζι!

Τίτλος Τραγουδιού - Διασκευής: Bolero - Ravel με σάζι!
Βίντεο - Ηχογράφηση:

Λίγα λόγια για την διασκευή σου:
έχοντας κουρδίσει το σάζι σε ρε,σολ,ντο (πώς λέγεται τελικά αυτο το κούρδισμα;) σκέφτηκα ότι το κλασσικό κομμάτι Μπολερό του Ραβέλ θυμίζει να ᾽πατάει᾽πάνω σε ραστ, επομένως είπα να του δώσω μια μικρή ανατολίτικη πνοή :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

ωραίος, δεν το έκανες και ζεϊμπέκικο μια που το έπιασες στο σάζι;
το ρε-σολ-ντο στο μπουζούκι λέγεται ραστ ντουζένι, ενώ το αντίστοιχο λα-ρε-σολ στο σάζι λέγεται καραντουζένι. για να μην μπερδευόμαστε είναι όλο 5ες, το πιο βασικό κούρδισμα.
πώς πέτυχες αυτό το κούρδισμα στο σάζι, με κατάλληλες χορδές ή μήκος χορδής;

ευχαριστω :slight_smile:

οι ρυθμοί είναι το μεγάλο μου αγκάθι. δεν το χω και πολύ να κρατάω σωστά το χρόνο κ όλοι αυτοι οι 9σημοι, 7σημοι κλπ με μπερδεύουν.

το σαζάκι αυτό είναι λίγο πιο μικρό από τα κλασσικά σάζια. είναι στο ίδιο μέγεθος ή κ λίγο μικρότερο από τον μαθητικό ταμπουρά που πουλάνε στην ελλάδα, αλλά είναι σκαφτός, νομίζω πρέπει να λέγεται tambura saz.
το αγόρασα από έναν ιδιώτη εδώ στη Βαρκελώνη που το πήρε ως σουβενίρ από την Τουρκία κ δεν το είχε παίξει ποτέ. του φόρεσα τις χορδές που είχε μαζί του στη θήκη κ έκατσαν καλύτερα σ᾽ αυτές τις τονικότητες.
αλλά κ στο κλασικό κούρδισμα (ρε,σολ,λα) πάλι καλά ακούγεται

ρε είναι το καντίνι σου δηλαδή; πολύ ψηλά για σάζι, μήπως γι’αυτό βουλιάζουν τα καπάκια;

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι το dambura (νομίζω έτσι λέγεται, με d) αλλά αυτό είναι εμφανώς μικρότερο από το μπάγλαμα που κουρδίζει στο λα ή στο σι. (Ωστόσο, θυμάμαι σε παλιότερες συζητήσεις κάποιοι να τα ξέρουν αρκετά διαφορετικά απ’ ό,τι εγώ, τόσο που μόνο με διαφορετικές χορδές να εξηγείται.)

Μ’ άρεσε το Μπολερό, ιδίως οι ενδιάμεσες νοτούλες σε κάποια σημεία. Γιατί τόσο λίγο;

Πωπω, αρρώστια! Έκατσα να το «δοκιμάσω» λίγο νοερά και οι έξτρα νότες πέφτουν σε τελείως παράξενα σημεία!

λες; δε νομιζω, αφου οι περισσότεροι ταμπουράδες είναι σε ρε,σολ,λα ή και μι,λα,σι.

ευχαριστώ Περικλή

όσο περισσότερο παίζεις, τοσα περισσότερα λάθη κάνεις…χααχα γι αυτό είπα να είμαι
ευσύνοπτος…

«Αυτό είναι εμφανώς μικρότερο» εννοούσα αυτό που παίζεις στο βίντεο.