Ρεμπέτικο-κλασική μουσική

Παίζουν μερικά γνωστά κομμάτια του ρεμπέτικου με βιολιά, τσέλο αν βλέπω καλά.
Μερικά δεν τα καταλανένεις αμέσως οτι είναι αυτά,αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια.Μην ξεχνάμε οτι είναι ξένοι οι άνθρωποι.
Και έρχονται να συμπληρώσουν την επιθυμία μου να γραφτεί κλασική μουσική,με την έννοια που έχει αυτή,με μπουζούκι όμως.

https://youtube.com/watch?v=Kx4fTsCzHgM

Μπράβο τους και μπράβο κι εσένα που μας το έδωσες!

Γιατί έχω την εντύπωση ότι με αυτά τα έγχορδα θα πήγαινε α-ν-ε-τ-α ένα Solo μπουζούκι…;;;;;;
Τώρα θα μου πείτε ότι δεν είναι ο χώρος και τα σχετικά και ξεφεύγουμε κλπ κλπ. Εντάξει, συφμωνώ. Δεκτό.

Όμως και για την ηλεκτρική κιθάρα τα ίδια έλεγαν πιο παλιά μέχρι που το δοκίμασαν και πέτυχε αρκετά!

Τί λές alk;

Εγώ τι να πω; δεν είμαι ειδικός

Απο τη μία, προφανώς προτιμώ να ακούω τα τραγούδια μας με μπουζούκι. Απο την αλλη , έτσι μόνο εξελίσεται η μουσική τέχνη. Με ανοικτόμυαλους καλλιτέχνες που δέχονται να δούν και πέρα απο το δικό τους μουσικό περιβάλλον. Ας μην ξεχνάμε οτι όλη η κλασσικη ηταν κάποτε παραδοσιακή μουσική. Η σταδιακή καταγραφή και συστηματοποίηση οδήγησε σιγα-σιγα στην ποιό οργανωμένη μορφή της που γνωρίζουμε σήμερα. Θα ήταν ψέμα να αρνηθούμε το οτι η κλασσική είναι απλά η παραδοσιακή του μεσαίωνα με 300+ χρόνια εξέλιξης. Βιντεάκια σαν και αυτά μας θυμίζουν τα βασικά…
Και φυσικά είναι τιμή (για εμένα τουλάχιστον) το ότι ένα μάτσο νέοι αμερικάνοι μουσικοί θεωρούν οτι η μουσική παράδοση της χώρας μου αξίζει να συμπεριληφθεί στην δική τους μουσική γλώσσα, έστω και με “ξένη-κλασσική προφορά”
Πολλά λέω ε; Πάω να σιδερώσω κάνα πουκάμισο
(κακούργα ξενιτιά)

Edit: το θέμα ίσως θα έπρεπε να είναι άλλο. ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ…μήπως θα έπρεπε και οι δικές μας εκκλησιές να επιτρέπουν συναυλίες; γνώμη κανείς;

Αlk,μη βαζεις ιδεες,γιατι δε το χουν και πολυ να μπλεχτουν και με τη showbizz μετα τα realestate:092:

Για σκεφτειτε ρε παιδια να παιζεις σε εκκλησια τον Αρχαγγελο!!!

Και αναμεσα στης Εκκλησιας
τις σκοτεινες αμπαρες
αναψαμε τον αργιλε
σαν νατανε λαμπαδες

Βαζω στοιχημα οτι και οι καλογεροι θα χορευαν ζειμπεκια:089:

Μπράβο κι από μένα niko forlan. Πολύ ωραία τα βιντεάκια που ανέβασες.
Μόλις τα είδα όμως μου ήρθε στο νου κάτι ανάλογο που είχαν κάνει οι δικοί μας οι Μιλάνοι. Βιντεάκι εγώ δεν βρήκα νʼ ανεβάσω, όμως είμαι σίγουρη πως οι περισσότεροι εδώ μέσα θαʼ χουν ακούσει τον υπέροχο αυτοσχεδιασμό σε ρώσικο άσμα που έπαιζαν στη Σκάλα

Αν όχι, υπάρχει 7-8λεπτο δείγμα στο cd που δίνεται μαζί με το λεύκωμα του Βολιώτη-Καπετανάκη: Ακριβές Στιγμές στην Σκάλα του Μιλάνου, Αυλαία μετά από 120 χρόνια

Αν όχι, υπάρχει 7-8λεπτο δείγμα στο cd που δίνεται μαζί με το λεύκωμα του Βολιώτη-Καπετανάκη: Ακριβές Στιγμές στην Σκάλα του Μιλάνου, Αυλαία μετά από 120 χρόνια

Υπάρχει και στο sealabs ανεβασμενο. :088:

Μπορεις να “μετρησεις” την αξια της μελωδιας, οταν την βγαλεις απ το -ασφαλες- περιβαλλον της.
Οπως και τα κοτσια αυτων που τολμουν να το κανουν… Μπραβο!

Αφοι Μιλάνου 1985.
αυτοσχεδιασμός σε Ρωσική μελωδία.
(Ω Τσιτσιόρνιο).

Μου άρεσε αυτό το σχόλιο.

Δεν άκουσα την περί ης ο λόγος μουσική (το βίντεο δεν υπάρχει πια), αλλά γενικά είμαι φαν των διασκευών, και αυτή η φράση με βοηθάει ίσως να καταλάβω γιατί.

1 «Μου αρέσει»