Τμήμα Λαϊκής & Παραδοσιακής Μουσικής [Άρτα]

Δεν έχει σημασία να κατονομάσουμε αυτή τη στιγμή.
Άλλωστε υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους κάποιος φοιτητής
να μην τελειώσει στα 4 χρόνια και να μην φταίνε οι βαθμοί του, η προσπάθεια
που καταβάλει…ή η δυσκολία των μαθημάτων.

(το ‘συνάδελφος’ είνα κάπως βαρύγδουπο…τι λες και συ; )

Εννοείται, και σε μένα δε θα χρησίμευε σε κάτι αυτή η πληροφορία εξ’ άλλου. Μου έκανε εντύπωση το γεγονος, μάλλον τα στατιστικά μου δεν είναι ενδεικτικά…!!!:088:μακάρι να είναι έτσι κιόλας

Γενικότερα, όλες οι θεματικές ενότητες είναι άκρως ενδιαφέρουσες, αλλά επειδή δε θέλουν να κάνουν πασαλείματα, οι απαιτήσεις, και η ύλη που έχει να καλύψει κανείς είναι αρκετά μεγάλη.

Προσωπικά δεν υπήρχε μάθημα που να μη μου αρέσει.

Να συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες πως θα πρέπει να έχει κανείς κάποια σχέση με το αντικείμενο, και πάνω απ’ όλα να του αρέσει, γιατί είναι αρκετά εξειδικευμένο το τμήμα

¨Οσο για την προσφώνηση, όπως προτιμάς γοργόνα μου.:230:

Βοηθά πολύ το να παίζει κάποιος κάποιο λαϊκό ή παραδοσιακό όργανο από πριν.
Βέβαια υπήρχαν 2-3 παιδιά που δεν γνώριζαν κανένα όργανο και όμως με πάρα πολλές
ώες μελέτης καθημερινά τα κατάφεραν και πάρα πολύ καλά !
Αλλά ήταν εξαιρέσεις.

Να αναφέρω και το Αρχείο Ελληνικής Μουσικής που στεγάζεται στην βιβλιοθήκη των ΤΕΙ της Άρτας και έχει μια πάρα πολύ πλούσια δισκογραφία για τις μουσικές της Μεσογείου και της Ανατολής! Φτιάχτηκε καταρχήν για τους φοιτητές του τμήματος αλλά μπορεί να πάει και να ακούσει ο οποιοσδήποτε μουσική εκεί.
Μπορεί να το δει κανείς και στη διεύθυνση: http://tlpm.teiep.gr/aem/

Όλα καλά και όλα ωραία με τις σπουδές και τα γράμματα…
αλλά έχοντας μπει, διαβεί, και έχοντας βγει από αυτή τη διαδικασία
ένα έχω να πω:
Προσοχή να μην ξεχάσει κανείς το παίξιμο, το “συν-παίξιμο” της μουσικής…γιατί λέμε ασυνείδητα “παίζω μουσική”, “παίζω κιθάρα”, “παίζω ούτι”, “παίζω νέι” …και τελικά ξεχνάμε να παίζουμε!
Μελετάμε, ερευνούμε, συγκρίνουμε, καταγράφουμε …και κόντρα αναλύουμε…
κακό πράγμα…πως να το πω…Τα κακά του ακαδημαϊσμού.
Προσοχή μεγάλη σε αυτά .

Μήπως να το έκανες …“ΧιονοΣοφία” τότε;:slight_smile:

Δηλαδή, να υποθέσουμε ότι θα μπορούσε η λέξη αυτή να είναι και “χιονονιφάδα”, ή έχει ειδική βαρύτητα η ρίζα Νύμφη;

Κυριολεκτική βαρύτητα πάντως θα είχε η λέξη ‘‘χιονοστιβάδα’’!:slight_smile:

Ακουστικά το “νιφάδα” με παραπέμπει στο “νύφη”… Κάλλιο νύμφη παρά νύφη!!:):090:

Ακόμη, τo “νύμφη” υποδηλώνει ροπή προς την τέχνη…

Σωστά Σοφούλα μου?

από την άποψη ότι λέω πολλά;

ναι καμιά φορά ισχύει!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:31 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:30 —

Πήγα στον πίνακα ελέγχου για να το αλλάξω αλλά δεν βρήκα κάποια σχετική ρύθμιση.
Αν ξέρεις, πες μου .

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:35 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:31 —

Διάβαζα ένα παραμύθι με μια κοπέλα που κατοικούσε σε ένα χιονισμένο βουνό
και την έπλασα με την φαντασία μου.
Στο μυαλό μου οι Νύμφες έχουν μια ιδιαίτερη σημασία.
Μου αρέσει να διαβάζω γι’ αυτές.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:39 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:35 —

Αυτό στα σίγουρα …αλλά και οι Νύμφες μόνο στο μυαλό μας μπορούν να υπάρξουν.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank25_5_10_1249.php

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank17_6_10_13200000000.php

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank17_6_10_2316.php

Με στενοχωρεί πολύ όταν κάποιοι, τους οποίους κατα τ’ άλλα σέβομαι και εκτιμώ, τόσο ως συναδελφους όσο και ως επαγγελματίες ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΑ, αμφισβητούν τα έξι χρόνια λιωσίματος στο διάβασμα και στο παίξιμο που έφαγα από τη ζωή μου, προσπαθώντας να υποτιμήσουν ένα τριτοβάθμιο εκπαιδευτικό ίδρυμα χωρίς να έχουν παρακολουθήσει έστω και ένα μάθημα από τη σχολή μας. Καταλαβαίνω πως το κάνουν αυτό γιατί θέλουν να προωθήσουν τα δικά τους επαγγελματικά συμφέροντα, αλλά τα επιχερήματά τους μπάζουν.
1ον : Το ωδείο είναι μία ιδιωτική μορφή εκπαίδευσης. Μεταδευτέροβάθμια. Για να λέμε τα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Και επειδή μαθήτευσα πολλά χρόνια εκεί, το επίπεδο των μαθημάτων, πιστέψτε με, και οι απαιτήσεις, δεν έχουν καμία σχέση με αυτά της σχολής.
2ον: Ναι, σύμφωνοι. Στη σχολή μας διδάσκουν εμειροτέχνες. Αλλά η αφρόκρεμα του είδους, καθώς επίσης και πααααρα πολλοί εμπειροτέχνες συγκεντρωμένοι= συσσωρευμένη πολιτιμη εμπειρία και γνώση προς μετάδοση, και σε συνδιασμό με τους μουσικολόγους (με διδακτορικά)= επιστημονική γνώση της παραδοσιακής και της λαικής μουσικής.
3ον: Στην εκπαίδευση χρειάζονται εκπαιδευτικοί μουσικοί. Και όχι μουσικοί μόνο. Και το μόνο ίδρυμα που προσπαθεί γι’ αυτό είναι το τμήμα λαικής και παραδοσιακής μουσικής.

Επιτέλους κύριοι! Αντί να κραυγάζετε ελάτε να διαπιστώσετε μόνοι σας το επίπεδο της σχολής μας. Δεχομαστε ατελείωτο πόλεμο εδώ και χρόνια, και είναι άδικο.

Όχι το μόνο… Υπάρχει τμήμα λαικής και παραδοσιακής μουσικής και στην Θεσσαλονίκη στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με ειδίκευση σε πολλά παραδοσιακά όργανα με πολύ πολύ αξιολογους καθηγητές!!!

Αυτο ειναι μια αληθεια κ ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω τον λογο… Ειναι οντως πολυ αδικο για οποιαδηποτε σχολή…

@tourick
Υπάρχει και το τμήμα εκείνο, για το οποίο δε γνωρίζω λεπτομέρειες. Μην ξεχνάμε όμως πως εκείνοι έχουν πολύ περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από το δικό μας τμήμα, το οποίο αγωνίζεται για τα αυτονόητα. Επίσης, αλλο εξειδίκευση/ κατέυθυνση, και άλλο εκπαιδευτικό ίδρυμα που να ασχολείται αποκλειστικά με αυτο.
Δε συμφωνείς?

Άλλο ΤΕ κ άλλο ΠΕ… Ανοιγεις πολυ μεγαλο θεμα τωρα… Μηπως τελικα αυτος ειναι κ ενας απο τους λογους που “τρωτε” πολεμο εδω κ χρονια…??

Τι εννοεις? Δεν καταλαβα… Οτι αυτο κανει το ΤΕΙ της Αρτας πιο εξειδικευμενο στην εκπαιδευση των φοιτητων? Μονο κ μονο επειδη ασχολείται αποκλειστικά με αυτο?? Δε θα συμφωνησω…

Αγαπητέ μου εντασσόμαστε στους πίνακες ΠΕ. Συγκεκριμένα στους ΠΕ16.02. Απλώς δεν μπορούσε να εγκριθεί η ίδρυση πανεπιστημίου για την Άρτα. Επίσης η σχολή μας έχει πάρα πολλά εργαστηριακά / πρακτικά μαθήματα - εκτός από τα θεωρητικά-, γι’ αυτό και θεωρήθηκε καλύτερο να υπάρξει σαν τεχνολογικό ίδρυμα.
Όσο για τη νύξη σου περί επιπέδου θα επαναλάβω την πρόσκληση που απέστειλα σε όλους μας του πολέμιους: Ελάτε να διαπιστώσετε από κοντά το επίπεδο της σχολής.
Οπως σου είπα και πριν δε γνωρίζω τι παίζει με το άλλο τμήμα. Απλως και πρακτικά και μόνο να το πάρεις, πόσα μαθήματα περιλαμβάνει το πρόγραμμα σπουδών μιας κατέυθυνσης και πόσα ένος ολόκληρου τμήματος?

Κ τα ΤΕΙ Νοσηλευτικης εντασονται στους πινακες ΠΕ17.10. (Το ξερω απο πρωτο χερι…) Αυτο δε σημαινει κατι… ΤΕΙ παραμενει… Μην μπερδευομαστε…

Οπως κ να χει ομως, καλως η κακως, πλεον μιλαμε για ενα τεχνολογικό ίδρυμα… Κ συγνωμη που το ξαναεπισυμανω με τετοιο τροπο, αποφοιτος ΤΕΙ ειμαι κ γω, αλλα αλλο ΤΕΙ κ αλλο ΑΕΙ πως να το κανουμε… Μην ξεφυγουμε σε αυτο το θεμα τωρα ε…

Ωπα πουλι μου… Πηρες φορα… (sorry πλακα κανω… :P) Η νυξη μου δεν ειχε να κανει με το μουσικο επιπεδο του ΤΕΙ… Κ sorry αν φανηκε αυτο… Εχω πολλους πολυ καλους φιλους, και αποφοιτους, και ενεργους φοιτητες απο κει… Εχω μια, αν οχι πληρης, μια πολυ καλη εικονα του επιπεδου και εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους που το αμφισβητουνε… Ουτε που θα το κρινουνε…

Πρακτικα ισως… Σε αυτο το θεμα ομως θα μου επιτρεψεις να επαναλαβω πως δεν συμφωνω… Δεν ειναι επιχειρημα αυτο κατ’ εμε… Ιδιως για ενα Πανεπιστημιακο ιδρυμα που οπως προειπες, δεν εχεις εικονα… Ετσι δεν ειναι…??

Κρίμα που εσύ, ως απόφοιτος ΤΕΙ υποστηρίζεις πως άλλο ΤΕΙ και άλλο ΑΕΙ… Εγώ πάλι πιστεύω πως έκαστος στο είδος του, δηλαδή το καθένα δίνει βάση σε διαφορετικά πράγματα.

Και θα σου φέρω παράδειγμα: έχω φίλους καθηγητές στο Πάντειο και τους έδειξα την πτυχιακή μου. Και αυτοί μου είπαν αυτό παιδάκι μου δεν είναι πτυχιακή αλλά μεταπτυχιακό. Προς θεού δε θέλω να υποτιμήσω κανέναν. Όπως είπα και πριν έκαστος στο είδος του. εντάξει το ξέρω πως γενικά τα τει θεωρούνται κατώτερα από τα πανεπιστήμια. Αλλά δεν είναι πάντα έτσι.
Και η μουσική τι είναι καμάρι μου αν όχι πρακτική και τριβή με το αντικείμενο, ας μην παρασυρθούμε και καταλήξουμε στον σχετικισμό, γιατί μπορεί να πεταχτεί ένας τρίτος και να πει πως είναι σχετικό το ποσα πολλά θα μάθει ο καθένας από μια σχολή και κατά πόσο θα βγεί επαγγελματίας.
Οκ νομίζω πως συμφωνούμε κατά βάθος.
Μια φίλη πέρασε στη μουσικολογία και τη ρώτησα τι όργανο κάνεις και μου λέει τίποτα!!! Δεν κάνουμε όργανα (στην Αθήνα αυτό). Λοιπόν εμείς με τόσα εργαστηριακά μαθήματα δεν είναι αυτονόητο πως αυτό θα είναι το αντικείμενο που θα διδάσκουμε?. Γιατί τα θεωρητικά που κάνουμε επίσημα δεν μπορούμε να τα αξιοποιήσουμε…

Γεια χαρά. Έχω τρεις ερωτήσεις, κυρίως για όσους έχουν φοιτήσει στην Άρτα, όπως ο Σαμπάχ.

  1. Μπορείς να μου πεις ποιος διδάσκει ακορντεόν στην Άρτα;
  2. Μπορείς να μου στείλεις με κάποιον τρόπο οδηγό σπουδών ή κάτι παρόμοιο, που να εξηγεί με ποιον τρόπο και πότε γίνονται κατατακτήριες κλπ; Γιατί στην σελίδα του τμήματος δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
  3. Ξέρεις τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε ΠΕ16 και ΠΕ16.02;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γειά σου Γιάννη,λοιπόν:

  1. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς έχει χρόνια που που αποφοίτησα. Δοκίμασε ένα τηλ στη γραμματεια, πιστεύω θα σε βοηθήσουν: 26810 50300
    2)Οδηγός σπουδών ανά εξάμηνο : http://tlpm.teiep.gr/tlpm/studies_ana_examina.htm για τις κατατακτήριες http://tlpm.teiep.gr/programma/katataktiries.doc
    3)Στον ΠΕ 16.01 ανήκουν οι απόφοιτοι όλων των μουσικολογιών και στον ΠΕ 16.02 οι απόφοιτοι του τλπμ και όλοι αυτοί μαζί είναι ο ΠΕ 16.

Εδω ισως ειναι το μονο σημειο που συμφωνουμε…

Συγνωμα τωρα τι κανουμε… Θα συγκρινουμε τα Πανεπιστημια Μουσικολογιας με το ΤΕΙ της Αρτας???

Κρίνοντας από ένα ενημερωτικό φυλλάδιο, με το οποίο ενημερώνονται οι απόφοιτοι των σχολείων, έχω την εντύπωση πως ακορντεόν δεν διδάσκεται στο ΤΕΙ Ηπείρου.
Πάντως, όπως σωστά προτείνει η Σαμπάχ, από το site της Σχολής μπορεί κανείς να πληροφορηθεί πιο έγκυρα για τα μαθήματα.

Να συμπληρώσω πως ως ΠΕ16 .01 χαρακτηρίζονται οι απόφοιτοι Πανεπιστημιακών Τμημάτων Μουσικής, της Ελλάδας ή αναγνωρισμένων αντίστοιχων τμημάτων του εξωτερικού
και ως ΠΕ 16. 02 οι απόφοιτοι του ΤΕΙ Λ.Π.Μ. Ηπείρου κυρίως.

Συμπληρώνοντας κάπως τη συζήτηση, θα έλεγα πως τα σημερινά παιδιά είναι τυχερά που έχουν μια ακόμα δυνατότητα φοίτησης σε Μουσικά Σχολεία, και στην επαρχία, και πολύ περισσότερο που τα σχολεία αυτά στελεχώνονται με καταρτισμένο προσωπικό, είτε προέρχεται από ΑΕΙ είτε από ΤΕΙ και όχι από εμπειροτέχνες μουσικούς.

Έχουμε ανάγκη από ανθρώπους με γενικότερη μόρφωση, με παιδεία και με αισθητική γενικότερα, και πιο συγκεκριμένα - όσον αφορά στα Μουσικά Σχολεία - και στη μουσική, για έναν παραπανίσιο λόγο: στο Μ.Σ. δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του δάσκαλου, όπως στο Ωδείο.
Έχει λοιπόν πολύ μεγάλη σημασία η ποιότητα των δασκάλων που στελεχώνει τα Μ.Σ…
Δεν παίζει και τόσο ρόλο αν ξέρει να “βαράει” το μπουζούκι σωστά ο δάσκαλος ο εμπειρικός που προσλαμβανόταν ως τώρα, πριν τη στελέχωση με επιστημονικά καταρτισμένο προσωπικό.
Όταν καλείται λοιπόν π.χ. να διδάξει μπουζούκι, να προετοιμάζει μπουζουκιστές, με αισθητική, και όχι σκυλάδες…

Υ.Γ. Φυσικά, κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του , δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο στη ζωή, ευτυχώς.
Όσο για το Πτυχίο , είτε είναι από ΑΕΙ είτε από ΤΕΙ, έτσι κι αλλιώς ο εκπαιδευτικός έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να ανταποκρίνεται όπως πρέπει και να είναι αποτελεσματικός. :088:

Αν διάβαζες τα Links θα καταλάβαινες πως δεν προσπαθώ να συγκριθώ με καμία μουσικολογία γιατι απλούστατα δε μπορείς να συγκρίνεις ετερόκλητα πράγματα. Άλλου είναι το πρόβλημα και για άλλο λόγο φωνάζουμε. Και επειδή δεν μπηκα εδώ για να δημιουργηθούν εμπάθειες, αλλά για να κλείσουν κάποια στόματα ημιμαθών, δε θα συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σου. Αν ξαναδιαβάσεις τα μηνύματά σου θα δεις πως φάσκεις και αντιφάσκεις.
Βρες κανένα σοβαρό επιχείρημα και τα ξαναλέμε. Επίσης, επειδή ίσως εμένα δε με θεωρείς άξια να αρθρώσω λόγο, ως μία απλή απόφοιτη του τμήματος, μπορούν να σου απαντήσουν κάποιοι καθηγητες μας που είναι μέλη του φόρουμ και μουσικάρες για το αν θα πρέπει να βρισκόμαστε στην ίδια μοιρα με τους εμπειροτέχνες. Γιατί γι’ αυτό ξεκίνησα να διαμαρτύρομαι σήμερα το πρωί, και για να το μαθει ο ευρύτερος κόσμος και όχι για να αρχίσω γατοκαυγάδες.