Τι γίνεται στην πιάτσα της Αθήνας;

Υπάρχουν και χειρότερα αγαπητέ andreas nikolaou.
Να ζεις εν μέσω αφαντάστου χλιδής, τα χρηματοκιβώτια των τραπεζών να στενάζουν υπό το βάρος των καταθέσεών σου (χο χο χο) αλλά λόγω υποχρεώσεων και σφιχτού προγράμματος να μην μπορείς να επισκεφθείς τον Πίκον δια μισήν φιάλην καθαρόν και ολίγες πενιές χορτάτες.

Αυτό το πρόβλημα, ούτε στον εχθρόν σου…

Στον “Πίκο” κοστίζει 10 ευρώ το ποτό και 12 το σπέσιαλ. Αντίστοιχα 100 και 120 ευρώ το μπουκάλι. Τα κρασιά γύρω στα 40, πράγμα που σημαίνει ότι καλό είναι να τα αποφεύγεις.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι φτηνά. Είναι όμως “λαϊβάδικο”. Πόσο κοστίζουν τα ποτά στα αντίστοιχα μαγαζιά;
Για μας, τους οικονομικά στενόχωρους, πρέπει να ακολουθείται η εξής λογική:
Τρως, πίνεις, κι ύστερα περνάς από τον “Πίκο” για ένα δύο ποτά. Βέβαια ελάχιστες φορές κατάφερα να τηρήσω τα παραπάνω ως προς τον αριθμό. Συνήθως φεύγω από κει τόσο άφραγκος, που αν χρειαζόταν να πληρώσω διόδια (2,75 ευρώ) για να γυρίσω στο σπίτι, θα έμενα στο δρόμο!

παντως ειναι τσιμπημενες οι τιμες του(πικος) και σαν περιβαλον δεν σε ανεβαζει οτι μπηκες σε μαγαζι που παιζουν οργανοπαιχτες που θεωρουνται απο τους καλυτερους

Αντρέα, ποιός νοιάζεται για το περιβάλλον όταν παίζει ο Θύμιος ή ο Τατά; Είναι υπεράνω οποιουδήποτε αξιοκρατικού “value for money”…

Τί θεωρείς κατάλληλο “περιβάλλον”; κρεμασμένους αργιλέδες, μπεγλέρια, κορνίζες του Σαρκαφλιά και σκίτσα του Φασιανού;

Μήπως έχει κανείς τηλέφωνο για το Ταξίμι (Δημητριανάκης κλπ) και για Ρεμπέτ Ασκέρ; Εχω δύο ξένους, ψαγμένοι αρκετά αλλά όχι ώριμοι για Πίκο (και έχουμε και σοβαρή δουλειά τα πρωϊνά), για σήμερα και ίσως και αύριο. Το Φίλεμα παίζει; Το 25ράκι; (αυτές τις δύο μέρες). Για τζιβαέρι ξέρω. Καμμιά άλλη ιδέα, αλλά όχι στου διαόλου τη μάνα;! Κέντρο ή κοντινές συνοικίες. Ευχαριστώ.

Το φίλεμα έπαιζε εχθές Νίκο…

Στο Ταξίμι λογικά είναι ανοιχτά Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο.

Ξέρει κανείς για Καπνικαρέα μεσημέρια εάν παίζει ? Θα ήταν συμπαθητικά για ψαγμένους ξένους και ντόπιους…

Καπνικαρέα είχα πάει πριν κανά τριάρι εβδομάδες Τετάρτη μεσημέρι και παίζανε! Περάσαμε πολύ ωραία! ( άκουσα στα κλεφτά, γι’ αυτό δεν είμαι και σίγουρος ότι παίζουν ζωντανή και Πέμπτη μεσημέρι, απλά παίζει άλλο παιδί μπουζούκι ). Πηγαίντε κ. Νίκο, αξίζει!

Καλησπέρα σας από ότι ξέρω καπνικαρέα έχει μουσική όλη την εβδομάδα

το πρόγραμμα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι κάπως έτσι :
Δευτέρα : Μπουκουβάλας , Καλοριζικάκης
Τρίτη : το ίδιο
Τετάρτη : Μουτσάτσος , Γεράκης
Πέμπτη: Σκούτας , Μηταράκης
Παρασκευή: χαϊκάλης , Καλοριζικάκης
Σάββατο: το ίδιο
Κυριακή : Μπουκουβάλας , Καλοριζικάκης

Επίσης να σημειωθεί ότι φέτος ο τύπος έχει ρίξει τις τιμές κατά 2 ? περίπου (μετά από παράπονα πελατών και φίλων )
Αυτά …

Για σήμερα το 25αράκι σίγουρα παίζει…Το τηλ του Ρεμπέτ Ασκέρ είναι 210-4178920,το Ταξίμι 2103639919 αν και νομίζω πως σήμερα δεν είναι ανοιχτό.Δοκίμασε και Το Ταβερνάκι στην Αργυρούπολη 2109965601 που είναι ωραία τις Πέμπτες.

Απο της 21 Οκτ.και καθε τριτη βραδυ θα παιζει στο Χαμαμ ο Χρηστος Κωνσταντινου

Προσεχώς στον Αρμενιστή (από μέσα Νοέμβρη εκτός απροόπτου) μουσική από Βυζάντιο ως σήμερα. Αναστασία! (τραγούδι), Κωνσταντινόπουλος (ψάλτης), Κουκουλιτάκης (κιθάρα), Μήτσος (ιδιοκτήτης),και ένα βιολί. Μόλις μάθω την ημέρα θα σας πω. Τους έχω ακούσει και παλιότερα…είναι σούπερ!:109:

Τούς ξέρω Τίνα σπουδαίοι .Ο ψάλτης πρέπει να λέγετε Κωνσταντινόπουλος

Όχι πρέπει…έτσι λέγετε! Το διόρθωσα…:slight_smile:

Για σήμερα δεν ξέρω, αλλά χτες βράδυ (έτσι, για να σκάσουν μερικοί) στο πάλκο κάθονταν ο Θύμιος με τον Τατασόπουλο.

Άρη καλημέρα! Ξέρεις αν θα είναι και αυτή την Τετάρτη??:slight_smile:

Ποια είναι η διεύθυνση του Αρμενιστή;Oι Τατασόπουλος-Στουραϊτης εμφανίζονται στον Πίκο συγκεκριμένες ημέρες;

Ο Αρμενιστής είναι στο Ν. Φάληρο, στο τέρμα της οδού Σμολένσκυ ένα νεοκλασικό. Αν έρχεσαι από Συγγρού παίρνεις κατεύθυνση για Πειραιά και ακολουθείς τις πινακίδες για Μοσχάτο. Σε βγάζουν στο φανάρι μιας διασταύρωσης όπου περνάς ευθεία απέναντι (διασχίζεις δηλ.την μικρή παραλιακή) και μπαίνεις στην οδό Ειρήνης. Ένα κάθετο δρομάκι είναι η Σμολένσκυ όπου κάνεις δεξιά. Τηλ. 2104833006.Ελπίζω να σε κατατόπισα…

Για τον Πίκο και εγώ αναρωτιέμαι γιατί θα θελα να πάω αυτήν την Τετάρτη αν όντως εμφανίζονται…

Μερσί!Ήσουν σαφέστατη κι ακριβέστατη!

Λοιπόν εμφανίζονται κάθε Τρίτη και Τετάρτη, τις Τετάρτες όμως πλέον χωρίς τον Τατασόπουλο γιατί θα είναι στο Χαμάμ. Πήγα χτες…καταστράφηκα!

Δηλαδή;;;;