Τι γίνεται στην πιάτσα της Αθήνας;

Αν και προσπάθησε ο Αρης να δώσει μια περιγραφή, είναι άλλο να σου το λένε και άλλο να σου κάτσει φάση εκεί μέσα. Να πω μονάχα τούτο: Το μπαράκι του Πίκου άνετα μπορούσε να είναι ένα απ’ τα μαγαζιά που σύχναζε ο Πατσίνο στο Νονό. Πραγματικά, σα να ξεπήδησε από ταινία.

Εμμ. Πίκος, τηλ.: 210.80.78.995, Χαρ. Τρικούπη 127, Νέα Ερυθραία, Χάρτης.

Ειδικα το πρωτο μαγαζι ,εκει νομιζω οτι ταιριαζουν και οι χαρακτηρισμοι και των 2 προλαλησαντων,ηταν το κατι αλλο.Οχι οτι αυτο υστερει δηλαδη.Αυτο που εχω να παραθεσω ειναι μια φορα, στο καινουργιο, ανοιγοντας την πορτα βρεθηκα φατσα καρτα με μια μελωμενη γουρουνοπουλα,ξερετε απο αυτες που δαγκωνουν το μηλο:109::109::109:
Αυτο που εχω να ρωτησω ειναι τι απογινε το ωραιο αυτο μαγαζι οταν στεγαζοταν στου ψυρρη

λοιπόν χτες πήγα απ την Τζιβαέρη (ΜΕ ΜΠΑΜΠΗ ΓΚΟΛΕ) δεν βρήκα να κάτσω αλλα απ ότι κατάλαβα τα ΣΠΑΕΙ!!
εν συνέχεία πήγα σ ενα φιλικο πάρτυ που έπαιζ ο γιος του Κορακάκη (συνεχίζουν φέτος Μαγιοπούλα)
Εν τέλη βρέθηκα στη Ρεμπέτικη Ιστορία ΄που επίσης γινόταν ο χαμός (ευτυχως βρήκα να κάτσω Μπαρ). Πολύ καλό πρόγραμμα ΄΄πιο ρεμπέτικο΄΄ όπως σχολίασε και ο σερβιτόρος και φυσικά ο Παυλάρας τα που κεληδούσε το τζουρα, στο μπουζούκι επαιζε ενα παλικαράκι που έπαιζε και περισι αραια και που (μοιαζει με τον Τζον Λενον) πολυ καλός!

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΠΑΙΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!:102::102::102:

Ευχαριστω πολυ όλους για τις πληροφοριες σχετικα με τον Πικο! Θα τον τιμησω συντομα…
:slight_smile:

εμεις παιζαμε μεχρι της 02:30 με 3 μπουζουκια 1 τζουρα και κιθαρα και βεβαια μπορει καποιος να παιξει

Τα στοιχεία για το μαγαζί που σας έλεγα…δεν ξέρω για φέτος τι λέει αλλα δοκιμάστε το…
ΤΕΡΨΙΠΛΑΝΗ

Γευστικές προτάσεις απ’ όλη την Ελλάδα. Παρασκευή-Σάββατο βράδυ ρεµπέτικα & λαϊκά και Κυριακή µεσηµέρι ζωντανή µουσική.

Info: Το άτομο ?12-16
Χαρακτηριστικά
Κατηγορία: Μεζεδοπωλεία
Ενδεικτικό Κόστος: 16?
Τοποθεσία
Πόλη: Αθήνα
Περιοχή: Αιγάλεω
Διεύθυνση: Ρήγα Φεραίου 20
Τ.Κ.: 12241
Τηλ. 210 5445954

Και απ’ότι φαίνεται φέτος, θα συνεχίσει ο ΜΑΝ.ΠΑΠΠΟΣ στο ΡΕΜΠΕΤ ΑΣΚΕΡ στον ΠΕΙΡΑΙΑ χωρίς τον ΒΑΣ. ΜΕΣΣΑΛΑ κιθάρα, αλλά μαζί με τον ΒΑΣ.ΔΡΟΓΚΑΡΗ ακκορντεόν.

Καλημέρα σε όλους!

Ξέρει κάποιος αν παίζει τίποτα καλό σήμερα στον Πίκο?:246:

Τελευταία φορά που άκουσα ο Θύμιος παίζει κάθε Τρίτη. Άρα η απάντηση στην ερώτηση σου είναι όχι.

Για σήμερα δεν ξέρω, αλλά χτες βράδυ (έτσι, για να σκάσουν μερικοί) στο πάλκο κάθονταν ο Θύμιος με τον Τατασόπουλο.
Φαντάζομαι ότι καταλάβατε τι ώρα φύγαμε…:256:

Kαι σκαω και :109::109:…ρε ΑΡΗ εισαι πανταχου παρων.ΖΗΛΕΥΩ(καλοπροαιρετα),εχεις καποιο μυστικο για το πρωινο ξυπνημα και το υπολοιπο της ημερας στη δουλεια?

Προσπαθώ να το φανταστώ, αλλά δεν…

Το κλασικό: Πας κατευθείαν στη δουλειά και όλη την υπόλοιπη μέρα νιώθεις στα πρόθυρα εγκεφαλικού. Μεγαλώσαμε ρε!

…τα κατάφερες. Εχεις ξεμείνει από φαντασία. Να το κοιτάξεις.

H Αργώ στο Περιστέρι παίζει ακόμη ρε παιδιά?
Παλιά όταν ήμουν Αθήνα πέρασα πολλά ωραία βράδυα εκεί με τον Πανάγο που τραγουδούσε.
Και η Κοταρού στον Κολωνό υπάρχει ακόμη? Θα ήθελα αν κατέβαινα Αθήνα και κατάφερνα να πήγαινα καμιά βόλτα να θυμηθώ τα νιάτα μου…:230:

Η κοταρου δεν εχει ανοιξει ακομα αλλα αυτος που εχει την κοταρου πηρε μια αλλη ταβερνα ιδια φαση λιγο πιο κατω τερμα Β.Ηπειρου λεγεται ο Χαμηλος

Επειδη δεν καταλαβα ρε Αντρικο που ακριβως γινοταν αυτο??

στη ταβερνα ο Χαμηλος εκτος απο τα παιδια που παιζουν τα Σ/Κ της καθημερινες αμα εχεις το οργανο κοντα το βγαζεις και παιζεις υπαρχει σχετικο ποστ που ακριβως ειναι

Εχτές, άκουσα από την εκπομπή του Άρη Νικολαιδη στον 902, ότι κάθε Τρίτη και Τετάρτη, ο Νίκος Τατασόπουλος, θα εμφανίζεται μαζί με τον Θυμιο Στουραιτη στον Πικο…την συνέχεια την φανταζόσαστε!

οποιος διαθετει χρημα ολος ο πιkος ειναι δικος του,πηγα προχτες και ολο ελεγα να μη ξαναπαω 3 ουισκι στο ποτηρι 40 euro πριν 2 εβδομαδες 2 μπουκαλια κρασι 150 euro

Δίκιο έχεις, ειδικά όταν το βαλάντιο βγαίνει με το στανιό –και εγώ σε αυτή την κατηγορία ανήκω- δεν μπορείς να το ακολουθήσεις το θέμα διασκέδαση! Δεν περισσεύουν δηλαδή!
Πρέπει όμως να σκεφτούμε και τα πάγια έξοδα της επιχείρησης, τα παιδιά που σερβίρουν, τους μουσικούς… Φαντάζομαι λοιπόν, γιατί δεν το γνωρίζω, ότι ένας μικρός χώρος σαν το χώρο του Πικου, που χωράει όλα κι ʽόλα μονοψήφιο αριθμό τραπεζιών, και που τις περισσότερες φορές δεν γεμίζουν ούτε τα μισά, εάν χρεώνει το ποτήρι οιισκι 7 ευρω, δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσουμε όχι τον Στουραιτη, τον Τατασοπουλο…αλλά ούτε c.d.

Σημείωση: Για τα ποσοστά μου περνάω από τον Πικο κάθε Τετάρτη, να ακούω και λίγο Στουραιτη…