Στεκι σε Λευκαδα-Κεφαλλονια;

Χαιρετε φιλοι και φιλες!

Μηπως εχει κανεις υποψιν καποιο καλο μερος που ενδεχομενως να ακουσουμε και καμια μουσικη σε Λευκαδα κσι Κεφαλλονια;

Γνωριζω οτι τα επτανησα δεν…αλλα ρωτω μπας και…:slight_smile:

υ.γ-Ας βαλουμε και την Ιθακη στο παιχνιδι

ε, άμα φτάσεις και ζάκυνθο πετάγεσαι απέναντι στην κουρούτα!

Ποτε ειναι φετο ωρε Νικολο;
Ψαχνω το θεμα αλλα δεν το βριχνω!!!

Πρώτο ΠΣΚ του Αυγούστου.

Νωριτερα θα εχω τας διακοπας μου…για του χρονου θα φροντισω να πεσω κοντα.
Πειτε καμια κουβεντα για κει που θα παω…δεν υπαρχει ουτε μαντολινο να ακουσω: :slight_smile:

Μπλέκο ως Κεφαλονίτης θα σου πω τι ξέρω:

κατά καιρούς έχουν εμφανιστεί σχήματα στο Αργοστόλι, Ληξούρι και γενικά στη νότια περιοχή.
υπάρχει και μέλος του Φόρουμ από Κεφαλονιά που παίζει ωραίο μπουζουκάκι (ελπίζω να μας δώσει τα φώτα του).
Στη βόρεια, απ’ όπου και κατάγομαι, δεν έχει ούτε… μαντολίνο… (έλεγε ο παππούς μου “όλοι οι Κεφαλονίτες τραγουδάνε και οι Ρυσσιάνοι* παίζουνε χαρτιά”.
Επειδή το παρακολουθώ, αν ακούσω κάτι γενικά θα σε ενημερώσω

*=Έρυσσος, το βόρειο τμήμα του νησιού

προφανως και δε βοηθαει πολυ μιας και εχει περασει 10ετια.
Στην πλατεια του Αργοστολιου στο πανω μερος είχε μια ταβερνα που είχε μαντολινα. Κολλητα με την πλατεια. Μαλιστα παιζανε πολυ καλα…
10 χρόνια μετα φυσικα τι το γραφω… Για μπουζουκι εψαχνα αλλα τιποτα…

Εχουμε καιρο,κατα τις 18 Ιουλιου λεω να παω…οποτε εχουμε περιθωριο να λαβουμε και πληροφοριες!

Πέρυσι στη Σάμη υπήρχε ταβερνάκι με πενιές. Στον παραλιακό δρόμο, προς τη μεριά που δένει το πλοίο από Αστακό.
Τα παιδιά που έπαιζαν ήταν καλοί κι έπαιζαν και καλά κομμάτια. Και το μαγαζί καλό ήταν. Αν πας Ιούλιο είναι ακόμα καλύτερα, γιατί δεν θα έχουν πλακώσει οι - συνήθως άχρωμες - ορδές του Αυγούστου.
Στα νότια τώρα, στη Λακήθρα, πάλι υπάρχει μαγαζάκι στο οποίο πέρυσι κάθε Τετάρτη, αν θυμάμαι καλά, έπαιζε ο Αλκαίος Σουγιούλ.
Ο Αλκαίος κάθε χρόνο όλο και κάπου εμφανίζεται στην Κεφαλονιά.
Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα πάω στην Κεφαλονιά κι αν μάθω κάτι περισσότερο, θα προσπαθήσω να μπω να στο γράψω. Βλέπεις, στις διακοπές πέφτει γενικώς ιντερνετική διακοπή!
Σε ότι αφορά σε μαντολίνα και καντάδες, το μαγαζί που γράφτηκε παραπάνω, στην πλατεία του Αργοστολίου δεν έπαιζε τα τελευταία χρόνια. Υπάρχουν βέβαια καλοί κανταδόροι αλλά δεν είναι όπως στη Ζάκυνθο που παίζουν σε μαγαζιά. Πάλι στη Σάμη είχα πετύχει έναν σε τουριστικής φάσης μαγαζί στην παραλία. Ήταν καλοί και κεφάτοι κι έπαιζαν και καλά.
Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μία προσπάθεια αναβίωσης των παλιών σκοπών και στίχων που παίζονταν στην Κεφαλονιά.
Κύριος οργανωτής είναι ένας, του οποίου… δεν θυμάμαι το όνομα!!
Πέρυσι είχαν έρθει στα Φαρακλάτα και είχαν κάνει μία συναυλία, όπου ακούστηκαν τραγούδια και μελωδίες που πλέον
δεν παίζονται στα πανηγύρια και στις διάφορες εκδηλώσεις. Έχουν κυκλοφορήσει κι ένα δισκάκι.
Επιφυλάσσομαι για ενημέρωση μόλις πάω, διότι από ότι βλέπω, ο χειμώνας και η γενικότερη κατάσταση με έχουν επηρεάσει
εγκεφαλικώς και δεν καλολειτουργώ.

Υ.Γ. Μπάμπη, το πανηγύρι στα Κομιτάτα δεν είναι καλό;

Ο κυβος εριφθη…τελικα ο προορισμος μας θα ειναι η Λευκαδα.

Το πολυ-πολυ αν δε βρουμε μουσικη εκει…φευγουμε δυο μερες νωριτερα και παμε Παρακαλαμο κλαρινο κι αγιος ο θεος:)

Οπωσδήποτε να κατέβεις στου Εγκρεμνούς.
Αξίζει επίσης ένα ποτάκι στην καντίνα στα δέντρα, πάνω από τους Εγκρεμνούς, στο δρόμο για το Πόρτο Κατσίκι, το σούρουπο, με θέα όλο το Ιόνιο.
Καλά να περάσετε!

Πράγματι, μαζί με τον Αλκαίο παίζουν ο Γιάννης και η Ανατολή (ήταν και σε μια μάζωξη του Φόρουμ τον Νοέμβριο του 2011 στο Εν Μοσχάτω τα παιδιά), κ το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Αλλά, δεν είχα έως τώρα επιβεβαιώσει ότι ισχύει κ φέτος.

Έχει πανηγύρι στα Κομιτάτα; Δεν έχω πάει!

Αλκαίος μπουζούκι Ανατολή κιθάρα και Νίκος αρμόνιο παίζουν κάθε Τετάρτη βράδυ στον Κατελειό στο νότιο τμήμα κοντά στον Πόρο στο Jerry’s Elliniko και κάθε Πέμπτη στη Λακύθρα κοντά στο Αργοστόλι στην ταβέρνα Οβελίξ.

Μπουζουκι,κιθαρα…αρμονιο…!!..Αρμονιο;!!!

Γυρισα απο Λευκαδα,στα μαγαζια τριγυρω απο το κεντρο δεν ειχε τιποτα.
Βρηκα ενα μαγαζι που λεγοταν “παει καιρος” ειχε απ’εξω μεγαλη φωτο της τετραδος του Πειραια αλλα ηταν τουριστοφαγαδικο…τωρα το χειμωνα δεν ξερω αν μπορει να γινεται κατι.
Βρηκα επισης ενα μαγαζι (στον κεντρικο δρομο της Λευκαδας)με cd βιβλια και πολλα μπαγλαμαδακια,τζουραδες μπουζουκια κλπ ρωτησα εκει τον ανθρωπο μου ειπε οτι απο χειμωνα γινεται κανα παρειστικο γρατζουνισμα κι οτι τωρα το καλοκαιρι ειναι σκορπια τα πραγματα.

Ωστοσο ειχε τις επομενες μερες καποια παρασταση καραγκιοζη που θα πλαισιωνοταν με ρεμπετικο και λαικο γλεντι…ισως να ηταν καλα.Στην αφισα ειχε τριχορδο :slight_smile:
Ειδα επισης μια αφισα για μουσικη βραδυα και εδειχνε τετραχορδο και κιθαρα…
Αυτα τα ολιγα…καναμε τα μπανια μας και επιστρεψαμε:)