Βραδιές και Μεσημέρια στην Αθήνα

Αυτό το Σάββατο, 5 Νοεμβρίου, στην ταβέρνα “18”, Βαλτινών 18, στου Γκύζη, ρεμπέτικη βραδιά, χωρίς ηλεκτρισμό με τον Σωτήρη Νικολακόπουλο στο τρίχορδο και τον Πάνο Διαμάντη στην κιθάρα. Τα παιδιά ξεκινάνε κατά τις 10.

Παρεπιπτόντως, ο Πάνος παίζει και με τον Άλκη Μάυρο στο καφενείο του Γιώργου Μπία στους Αγίους Αναργύρους, Νικολάου Πλαστήρα 30 κάθε Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι.

Και την Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου, πάλι στο “18” της Βαλτινών στου Γκύζη, ο Πάνος κι εγώ σε ρεμπέτικα και λαϊκά. Κι εμείς κατά τις 10 θα αρχίσουμε.

Τέλος, Βλάχος με πρόγραμμα ως εξής:

Δευτέρα στο “Πες το κι έγινε” στο Χαϊδάρι, με Γιώργο Αλαμπάνο κιθάρα και Ελευθερία Κούρλια τραγούδι.

Τρίτη, στο “Εφήμερο” , στα Εξάρχεια με Νίκο Μπουλούμπαση μπαγιάν και Ελευθερία Κούρλια κιθάρα.

Τετάρτη, στο “Κουτούκι του Βαγγέλη”, στην Καισαριανή, με Ελευθερία Κούρλια κθάρα και Βάγια Κοντού κρουστά.

Πέμπτη, στον “Άγγελο”, στα Εξάρχεια,με Ράνια Γκικοπούλου κιθάρα.

Παρασκευή, στον “Άγγελο”, στα Εξάρχεια, με το μουτσούνι μου κιθάρα…

Μπράβο ρε φίλε που ξύπνησες στις 6π.μ. να μας ενημερώσεις…:089::102:

ωραίος ρε στέφανε, καλές δουλειές! με τον πάνο παίζουμε δίπλα-δίπλα σε γκύζη και αγίους αναργύρους, και στο χώρο και στο χρόνο. το βλέπω να το τραβάμε σερί…

Και αυτήν την Δευτέρα αλλά, κατά πάσα πιθανότητα για όλες τις Δευτέρες του Νοέμβρη, στο “18” της Βαλτινών, στου Γκύζη, με Πάνο Διαμάντη και μένα, κατά τις 10. Καλώς να μας έρθετε…

ΥΓ. Σαράντο, αγόρι μου, ετούτη την φορά, με πήρε ο ύπνος και ξύπνησα 10 λεπτά αργότερα αλλά σηκώθηκα μόνο για σένα, να σε ενημερώσω… :092:

Όσοι δεν επισκέφτηκαν τον “Άγγελο” με αυτό το σχήμα, ας σπεύσουν!

Στην αρχή είναι η αλήθεια με απογοήτευσε το ρεπερτόριο, μέχρι που έσπασε ο κόσμος και προστέθηκαν στην παρέα φίλοι (ιδίως το ακκορντεόν!)

Καταρχήν ο Στέφανος είναι μουσικός με μεγάλη άνεση σε όλα τα ρεμπετόργανα (το μπουζούκι το σκίζει, αν και χθες τον πιάσανε οι ντροπές!) και φωνή-καμπάνα.

Ο Βλάχος δε χρειάζεται συστάσεις και το ύφος με το οποίο εκτελεί τις -δύσκολες πραγματικά- παραγγελίες (χωρίς καν να σε περιορίζει στον αριθμό, όταν δει ότι δένει η φάση) είναι μια εμπειρία!

Νόστιμο φαγητό και πιοτό, τίμιες μερίδες, φυσιολογικές τιμές.

Σ’ ευχαριστώ Στέφανε!

Δυστυχώς, στο Χαϊδάρι δεν έκατσε και “τέλος”. Αυτήν την Δευτέρα, 14 Νοέμβρη, ο Βλάχος θα είναι στο “18” της Βαλτινών, Βαλτινών 18, στου Γκύζη. Κατά τις 10 το βράδυ.

Και τα Σάββατα, στη “Συνάντηση” του Μπαρούτη, στην Αίγινα, Αφαίας 40.

Καλώς να έρθετε…

Καλησπέρα. Ισχύει για Δευτέρα? Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο στο μαγαζί? Το συζητάμε με την παρέα να περάσουμε μια βόλτα…

Από συντονιστή: Για τέτοιες πληροφορίες, απευθείας συνεννόηση με πμ παρακαλώ. Καλώς ήρθες Αντό.

Το τηλέφωνο του “18” της Βαλτινών, Βαλτινών 18, Γκύζη είναι 210-6453787. Αμέλεια δική μου…

Για καλή μας τύχη :092: , ο Βλάχος θα συνεχίσει στο “18” τις Δευτέρες με Πάνο Διαμάντη στην κιθάρα κι εμένα στο κόντρα - μπάσο :090:. Το μαγαζί βρίσκεται στην οδό Βαλτινών, στου Γκύζη, στον αριθμό 18. Το τηλέφωνο για όσους θέλουν να κάνουν κράτηση είναι 210-6453787. Ξεκινάμε κατά τις 10 μέχρι τις 02.30… Καλώς να μας έρθετε…

Πήγαμε με το παρεάκι χθες. Ζεστό μαγαζί, λίγες παρέες να σιγοτραγουδούν και άσματα από όλες τις δεκαετίες μέχρι και θαμμένα… Ευχαριστούμε

Δυστυχώς, οι Δευτέρες στο “18” αναβάλλονται επ’ αόριστον λόγω προβλήματος με το μαγαζί…

Λίγο καθυστερημένα, αλλά ως γνωστόν κάλιο αυγά παρά πουρέ…οι Τρίτες στο Εφήμερον έχουν σταματήσει.Οι Τετάρτες στο Κουτούκι του Βαγγέλη έγιναν Τρίτες, οπότε…

ο Γιάννης Βλάχος, Παπαβασιλείου κάθε Τρίτη θα παίζει στην Καισαριανή, στο Κουτούκι του Βαγγέλη, Α.Παπαδιαμάντη 4 με την Ελευθερία Κουρλιά στην κιθάρα, τραγούδι και τη Βάγια Κοντού κρουστά, τραγούδι.

Αυτή την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου στο Εν Μοσχάτω μαζί με Μανώλη Πάππο, Ελευθερία Κουρλιά και Στέφανο Μαγουλά.

Καί στον ‘‘Άγγελο’’ στα Εξάρχεια ξεκίνησε και τις Κυριακές τα μεσημέρια.

Καλά να είμαστε!

Να ενημερώσω πώς προπαραμονή Χριστουγέννων αλλά και Πρωτοχρονιάς, δηλαδή στις 23 και στις 30 του Δεκέμβρη, Θα παίζουμε με τον Βλάχο, στου Άγγελου, στα Εξάρχεια, Ζωοδόχου Πηγής 19 και Κωλέττη. Κατά τις 10.30. Για τον Βλάχο, δεν χρειάζονται περιγραφές αλλά, μάλλον, ούτε φτάνουν. Εγώ προσπαθώ να τον συνοδέψω, παίζοντας κιθάρα :230:. Καλώς να ορίσετε…

Ναι, τα μάθαμε και τα δικά σου (παίξιμο εν προκειμένω)…:088:

Άστα Μήτσε, δύσκολα τα πράγματα, διαβολοβδομάδα το παίξιμο με τον/του Γιάννη :092:. Αλλά το φχαριστιέμαι απίστευτα… :slight_smile:

Εκτάκτως, θα παίξουμε με τον Άλκη Μαύρο, αυτήν την Τρίτη, 27 Δεκεμβρίου 2011, στο καφενείο του Γιώργου Μπία, στους Αγίους Αναργύρους, Νικολάου Πλαστήρα 30, τηλ. 210 85 43 238. Κατά το βραδάκι, περί τις 20.30…

Και την Τετάρτη, 28 Δεκεμβρίου 2011, ο Μπάμπης Γκολές, ο Γιάννης “Βλάχος” Παπαβασιλείου, η Ελευθερία Κουρλιά και ο Νίκος Μπουλούμπασης στο “Εν Μοσχάτω”, στην Πλατεία Μεταμόρφωσης, στο Μοσχάτο. Το τηλέφωνο του καταστήματος είναι 210 48 28 810.

Ενημερώσεις

Τις Κυριακές,στου Άγγελου, Ζωοδόχου Πηγής και Κωλέττη, στα Εξάρχεια, ο Βλάχος με την Ελευθερία. Κατά τις 5…

Εκτάκτως, αυτήν την Δευτέρα, 9 Ιανουαρίου 2011, το βραδάκι, στα Παλιατζίδικα, στην στοά Νορμάνου, στο Μοναστηράκι, ο Βλάχος με την Ελευθερία…

Και κάθε Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι, Βασίλης Κορδάτος, Κώστας Διαβάτης κι εγώ, στην Απολλώνια Λύρα, Λυσίου και Μνησικλέους, στην Πλάκα…

[LEFT]Από την επόμενη Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2012, κι ελπίζουμε για κάθε Δευτέρα, στο Οινομαγειρείο της Αλεξάνδρας, στο γνωστό Υπόγειο στο Γκάζι, Δεκελέων 32, (τηλ. 210 34 11 876), ξεκινάμε να παίζουμε με τον Πάνο Διαμάντη στην κιθάρα κι εμένα στο τρίχορδο. Για όσους δεν γνωρίζουν, μεζέδες περιποιημένοι και ξεγυρισμένοι (όσοι έρθετε, μην παραλείψετε να πάρετε μια πολίτικη σαλάτα), καλό κρασί και τσιπουράκι. Ξεκινάμε στις 22.00. Καλώς να ορίσετε…
[/LEFT]

Κάθε Δευτέρα μεσημέρι, γύρω στις 14.00 ‘‘στα Παλιατζίδικα’’, Νορμάνου 3 στη στοά, στο Μοναστηράκι, θα παίζει ο Γιάννης Παπαβασιλείου-Βλάχος με την Ελευθερία Κουρλιά.
Και τις Κυριακές,στου Άγγελου, Ζωοδόχου Πηγής και Κωλέττη, στα Εξάρχεια, ο Βλάχος με την Ελευθερία. Κατά τις 16.00.
Οι Τρίτες στην Καισαριανή ως έχουν.
Καλά να περνάμε!!!

Λόγω υπερβολικού κρύου οι Δευτέρες στα Παλιατζίδικα αναβάλλονται μέχρι νεοτέρας.