Βραδιές και Μεσημέρια στην Αθήνα

[LEFT]ΕΚΤΑΚΤΩΣ, σήμερα, Δευτέρα 12 Μαρτίου, στο Οινομαγειρείο της Αλεξάνδρας, στο γνωστό μας Υπόγειο, θα σας κρατήσουμε συντροφιά με ωραίες μουσικές ο ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ στο μπουζούκι και εγώ στην κιθάρα. Από τις 10. Καλώς να ορίσετε…

Οινομαγειρείον, Υπόγειο της Αλεξάνδρας, Δεκελέων 32, Γκάζι, τηλέφωνο 210 34 11 876[/LEFT]

[FONT=garamond]Αύριο, Τρίτη, 8 Μαΐου 2012, θα παίξουμε με τον Βασίλη Κορακάκη, την Ανατολή Κουγιουμτζίδου κι εμένα, στα Παλιατζίδικα, στο Μοναστηράκι, στην στοά Νορμάνου. Αρχίζουμε κατά τις 9.

Το μαγαζί είναι σχετικά νέο αλλά μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι με ονόματα όπως του Βλάχου, του Αινίτη και του Γκολέ και μουσικές σε καθημερινή βάση. Αξίζει να περάσετε μια βόλτα, έχει εξαιρετική κουζίνα (ο μάγειρας είναι δυναμίτης) και οι τιμές είναι σε πολύ λογικά επίπεδα.

Και βέβαια σήμερα, όπως κάθε Δευτέρα, στο Οινομαγειρείο, στο γνωστό Υπόγειο, στο Γκάζι, εγώ κι ο Πάνος ο Διαμάντης, από τις 10. Δεν χρειάζονται συστάσεις για το Υπόγειο, νομίζω είναι γενικότερα σεσημασμένο για το ποιόν του…

Καλώς να ορίσετε…

[/FONT]

Στο φατσοβιβλίο γιατί διαφημίζει τον Βλάχο και τον Αινίτη αύριο στα Παλιατζίδικα??

Πράγματι το μαγαζί έχει μπει δυναμικά και τα ονόματα που φέρνει είναι εγγύηση… Για τί πράγμα όμως δεν είμαι σίγουρη… Την προηγούμενη Δευτέρα το βράδυ στα Παλιατζίδικα, ο αψυχολόγητος μαγαζάτορας έριξε μέσα στη στοά, κάτω από τα πόδια μας κροτίδα που κούφανε και τραυμάτισε πελάτες, δήθεν για αστείο όπως είπε μετά. Είπε επίσης :“Στο σπίτι μου είστε, ό,τι θέλω κάνω…”, “Κι εσείς παίζετε και μερακλώνετε μέχρι τις τέσσερις και δε λέω τίποτα”, λες και τον χάλασε που καταναλώναμε κι ερχότανε συνέχεια κόσμος. Και τέλος πάντων αν τον κουράσαμε ας μας το έλεγε κι ας το έκλεινε. Χρησιμοποίησε και δικαιολογίες όπως ότι του αγγίζαμε κάτι γύψινα αγαλματάκια που είχε κολλητά στα τραπέζια τα οποία και καλά κάνουν τρία χιλιάρικα ευρώ. Ναι εκεί θα τα είχε αν κόστιζαν τόσο! Όλο τζάμπα μαγκιά και νταηλίκι που θα μας κάνει να μην ξαναπατήσουμε. Πήγαμε για τους μουσικούς που φέρνει, αλλά όταν ένας από αυτούς που είχε μείνει πίσω μέχρι εκείνη την ώρα, τον υποστήριξε αντί να υποστηρίξει εμάς που παίζαμε για να ξεκουραστεί και επειδή γουστάραμε όλοι μαζί, καταλάβαμε ότι σκέφτηκε να μην δαγκώσει το χέρι που τον ταίζει και να διατηρήσει το γκέτο. Πολλή άχρηστη βία σε μια στιγμή χαλάρωσης… Κρίμα. Όφειλα να το μοιραστώ.

Όταν από διάφορα μικρο-επεισόδια κινδύνεύει να χαλάσει η βραδυά μου’ρχεται στο νου ένας παλιός ταβερνιάρης που πάντα έλεγε: “νύχτα είναι θα περάσει”…

Εφόσον συνέβη αυτό που μοιράστηκε μαζί μας η Αναστασία, δεν υπάρχει δικαιολογία. Δεν πετάς κροτίδα σε κλειστό χώρο, ούτε για πλάκα… Όταν η βραδιά χαλά, πολλές οι αιτίες και μία η αφορμή, πιστέψτε με, το έχω δει ιδίοις όμμασι…

Πέλυ, ο Βλάχος, ο Αινίτης κι η Ράνια παίζουν το μεσημέρι. Εμείς ξεκινάμε το βράδυ, αμέσως μετά τα παιδιά…

Ημουν στο μαγαζι τη συγκεκριμενη βραδυα και θα ελεγα πως δεν εγινε ακριβως ετσι…κατι το οποιο εγινε σαφες απο την πρωτη κιολας στιγμη.ο μαγαζατορας δεν την εριξε επιτηδες κατω απο τα ποδια σας, αλλα καηκε και του εφυγε απο τα χερια.το εξηγησε αμεσως αυτο.επειτα, (καθ’οτι η κροτιδα ειναι κυλινδρος),κυλισε και σταματησε στο ποδι της καρεκλας.συμφωνω μαζι σου στο οτι ειναι λογικο να τρομαξει καποιος απο τον κροτο,αλλα εσυ αναφερεις οτι ‘‘τραυματισε πελατες’’,κατι το οποιο δεν ισχυει.κατοπιν ο μαγαζατορας ζητησε συγνωμη και πιστευω οτι καταλαβες πως δεν το εκανε απο κακια,αλλα για πλακα.τωρα,οσον αφορα την κουβεντα που λες οτι ειπε (’‘στο σπιτι μου ειστε,ο,τι θελω κανω’’) θυμησου λιγο την κουβεντα που εγινε μετα το μπουμ και την λεκτικη επιθεση που δεχτηκε ο ιδιος.αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειπε επακριβως αυτα τα λογια.το αγαλμα δεν ειναι δικαιολογια μιας και πραγματι κοστιζει τρια χιλιαρικα και ειναι περιουσια αλλου ανθρωπου και απλα εκτιθεται εκει.το αγαλμα αυτο αν θυμασαι, δεν το αγγιξες,αλλα το εριξες κατω κατα λαθος με αποτελεσμα να σπασει η βαση του.επειτα του εβαζες τσιγαρο στο χερι και το φωτογραφιζες.εσυ δεν θα τσαντιζοσουν στη θεση του?επισης αυτο το αγαλμα ειναι εκει τοσο καιρο και δεν εχει πεσει ποτε…απο τη μερια σου εχεις δικιο που νευριασες με την κροτιδα,αλλα εχεις αδικο μεγαλο για το αγαλμα.και τελος και ο ιδιος ο μαγαζατορας ουτε εβαλε τις φωνες,ουτε πουλησε μαγκιες.αυτα.

Φίλε Τάκη εγώ δεν ήμουν στο μαγαζί, δεν έχω πάει και ποτέ, αλλά αστεία με κροτίδες που μπορούν έστω και καταλάθος να τρομάξουν ή να τραυματίσουν κάποιον, δεν κάνουμε… Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

Takisthedog δεν ξέρω ούτε καν ποιός είσαι μιας και δεν εκδηλώθηκες εκείνη τη στιγμή ούτε πήρες μέρος επώνυμα. Οι εκ των υστέρων κολλεγιές με τον μαγαζάτορα μου φαίνονται ύποπτες κυρίως όταν:

  1. Ο πελάτης και μουσικός που τραυματίστηκε λέγεται Ναπολέων Σαρηπανίδης, έπαιζε ταξίμι στον μπαγλαμά εκείνη την ώρα και μάλιστα το δήλωσε μετά το επεισόδιο ότι πονάει και δεν ακούει και στον Αινίτη και στον μαγαζάτορα κι εκείνοι τον είπαν …μυγιάγγιχτο.
  2. Το κατά λάθος σκάσιμο της κροτίδας είναι γελοία δικαιολογία που άκουσες μόνο εσύ. Και τί έκανε στα χέρια του; Και γιατί έχει κροτίδες στο μαγαζί; Εμείς αυτά που ακούσαμε να λέει είναι αυτά που γράφω και κάτι ακόμα: " Όσοι παίζουν εδώ τα αντέχουν και τα ξέρουν αυτά, αν δε θέλετε δε θα παίξετε ποτέ (επαγγελματικά εννοούσε)", χωρίς καμία απολύτως λεκτική επίθεση από μέρους μας, εκτός αν θέλεις να τις τρώμε και να μη ζητάμε ούτε τις βασικές εξηγήσεις. Ή μήπως δεν άκουσες ούτε το ότι μέχρι τις 2 έχουμε δικαίωμα να κάτσουμε που είπε, και μετά κάνει ό,τι θέλει αυτός αλλά όχι εμείς, δηλαδή μετά τις 2 μας κρατάει, δε μας διώχνει, παίζουμε μουσική, μας παίρνει τα λεφτά, παίρνει και από άλλους, και μας σκάει κροτίδες!
  3. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι η αιτία για όλο αυτό είναι το άγαλμα και η αξία του (που ο ίδιος ριψοκινδυνεύει πάνω σε μια πλαστική βάση και δεμένο με πετονιά κολλητά δίπλα στο τραπέζι των μουσικών), μπορούσε να αρκεστεί σε μια επισήμανση ή στο να το απομακρύνει μετά την κατά λάθος ζημιά της πλαστικής βάσης από μέρους μου και όχι στο να σκάσει επίτηδες κροτίδα σε κλειστό χώρο και να υπονομεύσει όλον τον κόσμο που δουλεύει γι’αυτόν (και ο μάγειρας και οι νέοι μουσικοί δίνουν αγώνα) με το να διώξει πελάτες και να βγάλει κακό όνομα.
  4. Άλλο ένα ατύχημα από έναν πελάτη και άλλο μία βίαιη κίνηση από έναν μαγαζάτορα. Άλλο ένας κουφός μουσικός από κροτίδα και άλλο μία σπασμένη πλαστική βάση ενός γύψινου αγάλματος. Αν δεν καταλαβαίνετε τη διαφορά, θα πηγαίνουμε αλλού που την καταλαβαίνουν και σέβονται.

Ούτε το μαγαζί ξέρω, ούτε τα εμπλεκόμενα πρόσωπα. Κάτι έγινε κι από τις δυο πλευρές, αν και καθώς φαίνεται η κροτίδα είναι -αηδιαστικό!- γεγονός.

Επιβεβαιώνεται για πολλοστή φορά, ότι ένας είναι ο υπαίτιος: το μερακλίκι!

Φταίνε οι μερακλήδες που το γλεντάνε, που κάνουν ανθρώπους τους μαγαζάτορες και στη φούρια τους γλύφουν και ανεβάζουν στο καλάμι τον κάθε τρίχα που παίζει καλό μπουζούκι ή εξαίσια κιθάρα (λες και δεν υπάρχουν άλλα επαγγέλματα ή ο υπόλοιπος κοσμάκης δε ταϊζει τα παιδιά του!).

Προσωπικά πλέον, την ακούω από το Μάρκο και τον Ανέστο, μου βγάζουν τα γούστα όποτε και όπως θέλω, όσο για τα «ζωντανά», μια χαρά τη βρίσκω μες στην καλαμπορτζιά μου! Εσείς;!

Διαφωνώ και ειδικώς και γενικώς Πίκινε (συγγνώμη που επιμένω Στέφανε και ίσως σου χαλάμε το ποστ, ή πρέπει να μεταφερθεί αλλού γιατί είναι σημαντικό θέμα με προεκτάσεις ή πάρτο σαν σχολιασμό ενός βραδυού στην Αθήνα όπως είναι ο τίτλος σου):

  1. Ειδικώς διαφωνώ επειδή τα παιδιά που παίζανε τη στιγμή της κροτίδας μπορεί να μην πληρώνονταν εκείνη τη βραδυά από τον μαγαζάτορα αλλά είναι επαγγελματίες μουσικοί χρόνια και παίζουν σε άλλα μαγαζιά, γνωστοί των “επίσημων” μουσικών του σχήματος της βραδυάς και που κλήθηκαν από αυτούς να παίξουν, δεν είναι απλοί μερακλήδες πελάτες που καβάλησαν ένα καλάμι. Παίζουν με μεράκι ναι, τιμούν άλλους μουσικούς ναι και πάνε να πληρώσουν εκεί που παίζουν οι άλλοι γιατί έτσι γίνεται ναι, είναι καλοί συνάδελφοι ναι, αυτό δεν τους κάνει τρίχες που όποιος θέλει τους πετάει κροτίδες.
  2. Γενικώς διαφωνώ επειδή και στους ερασιτέχνες μόνο το μεράκι μας μένει, γιατί να το κρύβουμε σπίτι μας; Από τη μια μας το ζητάνε για να τους γεμίζουμε μαγαζιά και από την άλλη το κατηγορούμε;
    Το μεράκι λοιπόν επαγγελματικό ή ερασιτεχνικό δεν είναι υπαίτιο κακών μόνο καλών… Κακό γίνεται όταν το κακοδιαχειριζόμαστε. Και αυτό εκείνο το βράδυ όχι δεν έγινε και από τις δύο μεριές αλλά μόνο από τη μεριά του μαγαζάτορα. Σταματήστε επιτέλους τις διπλωματίες. Νιώθω σαν το παιδάκι που μόνο του φώναζε ο βασιλιάς είναι γυμνός και οι άλλοι κάνανε ότι δεν το βλέπανε!

Αναστασια εγω καθομουν σχεδον απεναντι σου,πισω απο το παλικαρι που επαιζε μπαγλαμα και αν θυμασαι μιλησα κιολας και μιλησαμε και μαζι.δεν κανω κολλεγιες με το μαγαζατορα,αλλα ειπα αυτο που ειδα.το παιδι δεν καταλαβα οτι τραυματιστηκε και αν οντως ισχυει λυπαμαι πολυ.δεν ειπα οτι η κροτιδα εσκασε κατα λαθος,αλλα οτι τυχαια πηγε εκει που πηγε.για το " Όσοι παίζουν εδώ τα αντέχουν και τα ξέρουν αυτά, αν δε θέλετε δε θα παίξετε ποτέ’’ δεν το ακουσα ,πραγματι,οπως ισως και πολλα αλλα που μπορει να ειπωθηκαν μεσα στις φωνες και στο χαμο.προσωπικα θεωρω οτι η αφορμη της κροτιδας δεν ηταν το σπασιμο του αγαλματος,αλλα ο ανθρωπος ηθελε να κανει πλακα.τωρα αν η πλακα αυτη πηρε ασχημη τροπη ειναι αλλο θεμα.λεγοντας λεκτικη επιθεση αναφερομαι σε κατι κουβεντες του στυλ ‘’ εχεις ψυχολογικα προβληματα και τα βγαζεις με αυτον τον τροπο’’ που ειπωθηκαν και που λογικο ειναι να αναψουν τα αιματα.δεν προσπαθω να βγω απο πανω ουτε να βγαλω κανεναν απο πανω,δεν διαφωνω μαζι σου σε σχεση με την κροτιδα,απλα πιστευω οτι παρεξηγησες καποια πραγματα.τελος παντων μετα απο ολα αυτα το μονο ζητημα ειναι να ειναι καλα το αυτι του παλικαριου,που πιστευω οτι ειναι.

΄Ηρθε και η ώρα να μιλήσω και γω μιας και δεν το παρακολούθησα το θέμα από την αρχή!

  1. Συμφωνώ με όσα είπε η Αναστασία και θεωρώ ότι λίγα είπε, τόσο για την κροτίδα, όσο για το άγαλμα και την συμπεριφορά μαγαζάτορα και μουσικού!

  2. Takisthedog μάλλον ήσουν σε άλλο μαγαζί γιατί εάν ήσουν πίσω από μένα θα είδες ότι η κροτίδα έσκασε ακριβώς κάτω από το δεξί μου πόδι. Μιλούσα και εξηγούσα στον Αινίτη και στο μαγαζάτορα ότι δεν ήταν πλάκα αυτή η ηλιθιότητα και ότι τα αυτιά μου βουίζουν και σαν απάντηση πήρα ‘‘ότι το έκανα για πλάκα ,γράψε λάθος’’ από τον μαγαζάτορα και από τον Αινίτη ‘‘μην είσαι μυγιάγγιχτος ένα βαρελάκι ήταν σιγά το πράγμα’’. και στις δυο απαντήσεις με θλίβει το γεγονός και από τον αντιεπαγγελματία μαγαζάτορα που φέρθηκε έτσι σε πελάτη άλλα και μουσικό και ακόμα χειρότερα σε συνάδερφο μουσικό που απάντησε κατʼ αυτό τον τρόπο!

  3. Για να έχω και καλό ερώτημα τι την κρατούσε την κροτίδα και που ήθελε να την πετάξει αφού η έξοδος της στοάς είναι 9 μέτρα, θα την πετούσε έξω ή σε κανένα άλλο τραπεζάκι.το πρώτο μου φαίνεται απίθανο ,το δεύτερο πάλι βλακεία γιατί κάποιος θα την ''άκουγε¨ .

  4. Επίσης η κουβέντα περί ψυχολογικών προβλημάτων ξεκίνησε από την ώρα που ο μαγαζάτορας ανέλαβε την ευθύνη για την πράξη του και την αιτιολόγησε με τον ορισμό της πλάκας και όχι ότι του γλίστρησε ή ότι κάηκε, επίσης είπε ‘‘και τι θέλετε να κάνουμε τώρα’’ εσείς τι θα 'λέγατε λοιπόν?

  5. Άλκη η νύχτα να περάσει αλλά αυτά δεν είναι μικρό-επεισόδια ειδικά εάν πρόκειται για τα αυτιά μας που είναι εργαλεία και αισθητήρια όργανα.

Σε όποιον το έχω πει αυτό το συμβάν έχει μείνει άφωνος και μου κάνει εντύπωση που μερικοί δεν συμφωνείτε και πόσο μάλλον εσύ Takisthedog που ήσουν εκεί και λες μπούρδες και μισά πράγματα. Πώς να βγεις μετά από πάνω αφού δεν συμμετείχες καν στο θέμα, εκεί τουμπεκί ψιλοκομμένο και βγαίνεις τώρα να γράψεις , άσε φίλε δεν θα πάρουμε!

Να αναφέρω οτι ο δεξίος μηρός είχε κάποιες μελανιές για δυο μέρες τις οποίες βεβαίως δεν είδατε ούτε φανταστήκατε! ενα μικρό βαρελάκι ήταν τίποτα σπουδαίο.

και αφού είναι μια πολύ ωραία πλάκα για μερικούς πείτε μας που συχνάζετε να περνάμε και να ρίχνουμε και καμία ¨έτσι για πλάκα¨!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:59 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:07 —

Πίκινε θεωρώ την παρέμβασή σου άτοπη με το θέμα μας! επίσης το μεακλίκι δεν φταίει σε τίποτα χωρίς αυτό δεν θα κουνιόταν φύλλο ούτε θα πιάναμε τα όργανα οι επαγγελματίες ούτε οι ερασιτέχνες άσε που οι τελευταίοι την υποστηρίζουν καλλίτερα την τέχνη (με την καρδιά). στο κάτω-κάτω συναδέλφους πήγα να ακούσω(και όχι τρίχες) μιας και σχόλασα πιο νωρίς από αυτούς και να πιω ένα ποτηράκι , ούτε να γλείψω κανένα ούτε να στρώσω δουλειά. θεωρώ ότι με την αποχή και το να κάθεσαι στο σπίτι δεν βγαίνει κάτι ,ίσα-ίσα με το να είσαι έξω μπορεί να βγει κάτι θετικό όπως να ξεσκαρτάρουν οι καλοί από τους κακούς μαγαζάτορες .

[b]Έλαβα αυτό το πμ απο τον Πίκινο που λέει:

[/b]Γειά χαρά,

επειδή έχουμε κοινό γνωστό τον οποίο εκτιμούμε και επειδή μόνο καλά λόγια έχω ακούσει, τα παρακάτω προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

Φυσικά και πήγες με τις καλύτερες των προθέσεων, όπως κι ο μέσος φυσιολογικός άνθρωπος που πάει να γλεντήσει.

Μόνο που στην πράξη σου βγήκε από τη μύτη (άσε που ήσουν και γκαντέμης επιπλέον και δε θα ήθελα να είμαι στη θέση σου), μα φυσικά δεν είσαι ο μόνος!

Για να έφτασε στο σημείο ο μαγαζάτορας να σου κάνει τέτοια «πλακίτσα» κι από πάνω να σιγοντάρει ο «συνάδελφος», από κάπου είναι ορμώμενοι (και δεν εννοώ το φυσικό πρόσωπο Ναπολέων ως άμμεσο υπαίτιο)…

Εδώ έχουμε να κάνουμε με μια νοοτροπία που δε γίνεται χωρίς τη συνδρομή του μερακλή…αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τί θέλω να πω, έτσι; Μή πέφτεις στη λούμπα της Αναστασίας, που θίχτηκε από την παρέμβαση με την ιδιότητα της θαμώνος (στοιχηματίζω δε, ότι θα ξαναπατήσει στο μαγαζί!).

Έτσι δικαιούμαι ν’ απορώ, πώς ανεχτήκατε να κάνετε κουβέντα („γιατί πέταξες την κροτίδα;“)…ποιά είναι τελικά τα διακριτά όρια, για να καταλάβω κι εγώ, αφού περσότερο φαντάζει να σας πείραξε η παρέμβαση παρά το…ρεζιλίκι;

Έπειτα, μη νομίζεις, έχω κλείσει κι εγώ παλιότερα 5ετία στα ξενυχτάδικα (όχι με την ιδιότητα του μουσικού) και καταλαβαίνω, ιδίως αν ζεις απ αυτή την ιστορία…

Τα υπόλοιπα αν θέλεις από κοντά όταν κατηφορίσω για Ελλάδα, με κρασιά και όχι μόνο!

Από καρδιάς,

Θανάσης „Πίκινος“
[FONT=arial]
[/FONT]Εγώ μιλάω ανοιχτά και δεν θίγω άλλα πρόσωπα μέσω προσωπικών μηνυμάτων ούτε χρησιμοποιώ κοινούς γνωστούς για να πω ότι μου 'ρθει στο κεφάλι ,δεν πέφτω σε κανενός την λούμπα ήμασταν εκεί όλοι μαζί μια παρέα και στο ίδιο τραπέζι και έπεσε η κροτίδα και καλά κάναμε και ζητήσαμε το λόγο και ξεκολλήστε επιτέλους από τους θαμώνες και από τους επαγγελματίες φτάνει πια.
Τα είπα όσο πιο λιανά μπορούσα όποιος μου ξαναστείλει πμ και μου δικαιολόγηση τον μαγαζάτορα και ότι αυτό που έκανε είχε λόγο, όχι μονό δεν θα του μιλήσω αλλά άμα τον δω μπροστά μου θα τον πλακώσω στις κλωτσιές!
και μην κάνετε το λάθος να παρεξηγηθείτε γιατί με αυτά που μου γράφεται με προσβάλετε ενώ δεν με γνωρίζετε ούτε ξέρετε ποιος είμαι ,αφού δεν το καταλάβατε διαβάστε το να το εμπεδώσετε .

Μπήκα στο φόρουμ αφού ανέφερα το γεγονός σε γνωστούς και φίλους και στο facebook και όλοι το καταδίκασαν, για να το αναφέρω και εδώ με σεβασμό σε όσους το αξίζουν και με δίκαιο θυμό σε όσους φέρθηκαν βίαια και άρρωστα. Να δηλώσω, να προειδοποιήσω. Ούτε κάτι κρυφό είπα ούτε κάτι που έβγαλα από το μυαλό μου για να προκαλέσω ούτε προσέβαλα, αντίθετα απάντησα σε προσβολή. Και αυτό το έκανα επειδή σύμφωνα με τον Αριστοτέλη "Οταν σε προσβάλλουν και παραμένεις απαθής, δεν προδίδεις ανωτερότητα, αλλά ηθική αμβλύνοια· είσαι ανόητος και δουλοπρεπής. Σώφρων άνθρωπος δεν είναι ο απαθής, αλλά αυτός που ξέρει πότε, πώς και με ποιους να θυμώνει." Με έκπληξη διαπιστώνω γελοίες αντιδράσεις ανθρώπων που ή δεν ήταν εκεί ή δε θυμούνται και τα μασάνε ή στέλνουν προσωπικά μηνύματα σε άλλους ενώ καθρεφτίζουν εμένα και λόγω κοινών γνωστών στοιχηματίζουν για την προσωπικότητά μου και τις επόμενες κινήσεις μου και για το πόσο ρίχνω άλλους σε λούμπες! Τους κατατάσσω στην κατηγορία του παρανοϊκού μαγαζάτορα και της κροτίδας του και τους προτείνω να πάνε να κοιταχτούν για να τους γλιτώσω από τη χασούρα αν βάλουν τα στοιχήματά τους! Οι ετικέττες για το αν είμαι μερακλού (κατακριτέο για μια γυναίκα και ύποπτο στο μυαλό τους!) ή επαγγελματίας μουσικός (αδύνατο για μια ρεμπέτισσα επίσης στο μυαλό τους!) δε με αφορούν και δε θα κάτσω να απολογηθώ ούτε να αποδείξω πόσα χρόνια βγάζω άρτια προγράμματα σε μαγαζιά τραγουδώντας ή αν έχω κάνει σπουδές βυζαντινής ή αν εξασκώ και άλλα επαγγέλματα το ίδιο καλά αφού τα έχω όλα σπουδάσει ή με ποιό από αυτά θα θρέψω τα παιδιά μου. Δεν ασχολούμαι με τύπους που φτύνουν απωθημένα άσχετα με το θέμα που συζητιέται ή φοβούνται να δουν και να πουν τη αλήθεια ή καλύπτουν και μπερδεύουν ανθρώπους και καταστάσεις ενώ το πράγμα βγάζει μάτι για το τί έγινε και από ποιόν. Δεν ασχολούμαι περαιτέρω με όσους το παίζουν ταπεινοί καλαμπόρτζηδες που κάθονται σπίτι τους και λίγο πιο πάνω στο ίδιο θέμα και σε άλλα εδώ στο φόρουμ δείχνουν το αντίθετο: γλείφουν μαγαζιά και παιξίματα μουσικών και φίλων θαμώνων που σκάσανε με οργανάκια και φτιάξανε τη βραδιά (Πίκινε καλά θα ήταν στου Άγγελου αν εκεί που απαρνήθηκες τη μοναξιά του να ακούς Μάρκο στο σπίτι σου και μεράκλωνες με τον Βλάχο και τον Στέφανο και το ακκορντεόν που ήρθε μετά, σας έσκαγε ο Άγγελος κροτίδα; Αναγκάστηκα να διαβάσω άλλα σου σχόλια αλλού γιατί δεν έχω ιδέα ποιός είσαι και από που με ξέρεις τόσο καλά! Και βρήκα τα αντίθετα από όσα ισχυρίζεσαι εδώ και δεν τα ισχυρίζεσαι καν κατάμουτρα σε εμένα!). Τέλος πάντων, οι φίλοι δε χρειάζονται εξηγήσεις και οι εχθροί έτσι κι αλλιώς δε θα με πιστέψουν. Κλείνω εδώ. Κουράγιο σε όσους αγαπούν γενικώς τη μουσική και την παρέα, θαμώνες ή εργάτες, και ξύδι στους υπόλοιπους, διπρόσωπους και αντιπρόσωπους!

Εγώ δε δικαιολόγησα κανένα μαγαζάτορα και κανένα μουσικό, τουναντίον μάλιστα! Στη τσαντίλα σου διαβάζεις ό,τι θέλεις. Βρήκες θύμα να ξεσπάσεις Ναπολέων; Γιατί δε σηκώθηκες να «πλακώσεις στις κλωτσιές», λοιπόν, το μαγαζάτορα; «…χτυπάει το σαμάρι»…

Όσο για τον γνωστό μας κι αν «λέω ό,τι μου κατέβει» ή ποιός είμαι…το τακτ δεν είναι ταμπούρωμα! Να ψάξεις αλλού τις αιτίες, όχι στον τρίτο παρατηρητή!

Αναστασία, στον Άγγελο ούτε ψωνισμένους μουσικούς άκουσα, ούτε μαγαζάτορες που πετάνε κροτίδες είδα (προς τιμήν τους). Κι αν είναι 3 στις 4 να μου βγαίνει ξινό, ναι, κάθομαι σπίτι μου.

Αν είμαι γω «διπρόσωπος», εσύ είσαι μια των αιτιών που σιχάθηκα τα μαγαζιά! Να πας και να ξαναπάς, με τις ευχές μου! Αν σου ξανακάνουν όμως κάτι, μη βγεις να πεις τον πόνο σου, μπορείς και να παρεξηγηθείς (όπως εδώ, κακιά στιγμή).

Α, και την επόμενη φορά που θα κάνω έξοδο, δε θα παραλείψω να ζητήσω την έγγραφη άδειά σου!

Η δημοσιοποίηση προσωπικών μηνυμάτων είναι ότι χειρότερο._

Όπα παιδιά, γιατί ξεφεύγει η κουβέντα. Ας οργανωθούμε να κάνουμε μία της προκοπής λοιπόν.
Ας τα πάρω από την αρχή.

Γίνεται ένα (άσχημο και βλακώδες) …“αστείο” σε μαγαζί από τον ίδιο τον μαγαζάτορα μάλιστα, και βγαίνει να το πει (πάρα πολύ σωστά για μένα) η Αναστασία.

Τι μας είπε; “Παιδιά, έγινε αυτό, έτσι κι έτσι”.
Έρχεται ο Τάκηςδεντογκ και λέει: “Παιδιά, εντάξει έγινε αυτό αλλά όχι έτσι αλλά αλλιώς”

Τοποθετούνται και κάποιοι άλλοι φίλοι καταδικάζοντας το γεγονός αλλά δεν παίρνουν θέση για τις ευθύνες.
Μία τέτοια τοποθέτηση είναι και η παρακάτω. Καταδικάζει και αυτή το γεγονός αλλά προσπαθεί να βρει και τα αίτια μίας τέτοιας απαράδεχτης συμπεριφοράς τόσο από μεριά ιδιοκτήτη-αφεντικού όσο και από του εργαζόμενου μουσικού.
Δεν βλέπω να μιλάει μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση αλλά και γενικά.

Τι κατάλαβα εγώ ότι λέει; Ότι θεοποιούμε κάποιους μουσικούς εμείς που έχουμε μεράκι για το ρεμπέτικο, τους ακολουθάμε στα μαγαζιά που δουλεύουν, τα κονομάει το μαγαζί (γίνεται άνθρωπος) και ο εξαίρετος μουσικός-φίρμα, πολλές φορές είναι τρίχας ως άνθρωπος. Εγώ προσωπικά, σε πολύ μεγάλο βαθμό συμφωνώ και τις πρώτες κλωτσιές Νάπο θα τις έριχνα στον Αινίτη, που εάν είναι όπως τα λέτε (είμαι σίγουρος ότι είναι δηλαδή) στάθηκε πολύ λίγος μπρος στο αφεντικό.

Παρεξηγήθηκε το μήνυμα του Πίκινου μάλλον, και ακολούθησαν τα άλλα που δεν μιλάνε για το γεγονός αλλά βγάζουν νεύρα και άσχημες αντιδράσεις (το π.μ. είναι πολύ προσωπικό για να δημοσιοποιηθεί).

Λόγω του ότι σας γνωρίζω προσωπικά Αναστασία, Πίκινε και Ναπολέων, παρακαλώ πάρτε μία βαθειά ανάσα και αφήστε το σήμερα χωρίς απάντηση. Είστε και οι 3 στην ίδια πλευρά του ποταμού και απορώ πώς δεν το βλέπετε!!!

Κατ΄αρχήν συμφωνώ με τον Δημήτρη ότι πρέπει να πέσουν οι τόνοι. Ένας παππούς - Θεός σχωρέστον - έλεγε."παιδί μου τον χαζό,και τον κακό,δεν θα τους φοβηθείς ποτέ στην ζωή σου.Θα τρέμεις όμως τον μ α λ ά κ α."Και αυτό γιατί από τους πρώτους φυλάγεσαι,από τον τελευταίο όμως είναι σχεδόν αδύνατον να φυλαχτείς.Την προηγούμενη εβδομάδα,συμπτωματικά βρεθήκαμε με τον Ναπολέοντα σε κοινό μας φίλο,και μου είπε το γεγονός.Την ώρα που μου το περιέγραφε,“φούντωνα” μέσα μου,ακούγοντας αυτά τα πράγματα,καθώς και όλοι οι παρευρισκόμενοι.Ένας μαγαζάτορας,πάνω απ ΄όλα είναι μαγαζάτορας,και μετά μερακλής.Συμφωνώ με τον Πίκινο,ότι από το μεράκι ξεκινάνε όλα, αυτό όμως δεν μηδενίζει την ευθύνη,αυτού που την έχει.Ναι το θέλουμε το μεράκι, πολλές φορές όμως μας οδηγεί σε έκτροπα.Για την στάση των μουσικών,δεν μπορώ να πω ότι ένοιωσα περηφάνια,κατανοώ όμως την δυσκολία της σημερινής εποχής που ζούμε,με τα εξαφανισμένα μεροκάματα-νυχτοκάματα.Ο καθείς ενεργεί σύμφωνα με τον χαρακτήρα του.Ο καθένας μπορεί να βγάλει συμπεράσματα,αυτή η κουβέντα παρατράβηξε,-με την έννοια ότι πολλή σημασία δώσαμε,για κάποιους που δεν αξίζουν ούτε την προσοχή μας-.

υ.γ. Και φυσικά,αν και στο μαγαζί αυτό δουλεύουν κάποιοι φίλοι μου,σίγουρα δεν θα πατήσω το πόδι μου εκεί να τους ακούσω. Θα φύγω θα πάω αλλού!!!

Δημήτρη καταλαβαίνω πως και ως φίλος και ως συντονιστής κάνεις τον πυροσβέστη αλλά το πράγμα στράβωσε δεύτερη φορά μετά την κροτίδα και τον Αινίτη από τον Πίκινο που δε γράφει καθαρά και καθρεφτίζει και στα δημόσια και στα προσωπικά μηνύματά του σε άλλους ως αιτία για το γεγονος εμένα και το μεράκι μου με φράσεις του τύπου “Ναπολέων μην πέφτεις στη λούμπα της Αναστασίας”, “Στοιχηματίζω ότι θα ξαναπατήσει στο μαγαζί η Αναστασία” και “Αναστασία είσαι η αιτία που σιχάθηκα τα μαγαζιά”… Πάμε καλά; Ούτε που ξέρω με τί μοιάζει ο τύπος, να μην απαντήσω σε κάποιον που παίρνει το δικαίωμα να με κρίνει και να με κατηγορεί χωρίς ούτε κατ’υποψία να με γνωρίζει και μάλιστα για ένα γεγονός που όλοι καταδίκασαν χωρίς να κάνουν ότι ξέρουν τί και ποιός φταίει αφού δεν ήταν εκεί… Ο Πίκινος παίζει το δικαστή και μου λέει κιόλας να μη μιλάω επειδή παρεξηγούμαι; Σε βιάζουν και φταις κι από πάνω δηλαδή; Κλασσική αντίδραση μισογύνη νυχτόβιου. Ο μόνος που παρεξηγείται είναι ο ίδιος και καλά θα κάνει να σταματήσει εδώ το ρεζιλίκι του. Ήμουν αξιοπρεπής και ψύχραιμη. Μέχρι εδώ.