Βραδιές και Μεσημέρια στην Αθήνα

Για όποιον δε το κατάλαβε:
Τί μας ενδιαφέρει; Αυτά που λέμε όσοι ήμασταν εκεί.
Είμασταν μια παρέα σε ενα μαγαζί. Δεχτήκαμε μια κροτίδα απο τον μαγαζάτορα και συγκεκριμένα μπροστά στα πόδια μου την ώρα που έπαιζα. Αντιδράσαμε λεκτικά και ο συνάδερφος μουσικός όχι μόνο δεν μας υποστήριξε απεναντίας μας κορόιδεψε. Η Αναστασία ανέφερε όπως και πολύ καλά έκανε το θέμα. Το πήρα έιδηση και εγώ που ήμουν ο αποδέκτης της κρότίδας και το αναφέρω με τη σειρά μου.Πολυς κόσμος το καταδικάζει απερίφραστα. Δε θα ξαναπάμε κι αυτός είναι ο τρόπος μας να δίνουμε ευκαιρίες σε μουσικούς και μαγαζιά όπως μας δίνουν κι εμάς και να κλωτσάμε αν τελικά μας δαγκώνουν.
Τί δε μας ενδιαφέρει; Αυτά που λένε για άσχετα γενικά θέματα της νύχτας όσοι δεν ήταν εκεί και μάλιστα επί προσωπικού.
Γιατί βγαίνουμε και δεν καθόμαστε στο σπίτι. Εαν είμαστε απλοί θαμώνες, μουσικοί θαμώνες, επαγελματίες ή ερασιτέχνες μουσικοί θαμώνες, γυναίκες ή άντρες, φίλοι ή γνωστοί, μερακλήδες ή όχι. Αυτός είναι τρόπος που δημιουργεί παρεξηγήσεις για πρόσωπα και καταστάσεις, υποκειμενικός και άχρηστος.
Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.ΤΕΛΟΣ

Αναστασία, Ναπολέοντα, και λοιποί φίλοι.
Από όσα περιγράψατε, ήδη, σχηματίσαμε μια εικόνα γι’ αυτά που διαδραματίστηκαν.
Λυπάμαι βαθύτατα για όλα αυτά και ελπίζω αυτή η δυσάρεστη εμπειρία σας να μην επαναληφτεί.
Συμμεριζόμαστε όλοι την πικρία σας και την αγανάκτησή σας.

Όμως, είμαστε εδώ μια παρέα που πάνω από όλα μάς ενώνει η αγάπη και το μεράκι μας για τη λαϊκή μας μουσική.
Προτείνω να ξεχαστεί αυτή η δυσάρεστη εμπειρία, είναι άλλωστε μεμονωμένη και κυρίως [u]δεν αξίζει - πιστέψτε με - να της δώσουμε περισσότερη διάσταση και έκταση.[/u]
Μικρά ή μεγάλα σχήματα, παρέες ερασιτεχνικές ή (ημι)επαγγελματικές πάντα θα υπάρχουν, είναι η ιδιοσυγκρασία μας που μάς κινητοποιεί να το ρίχνουμε έξω και να ξεδίνουμε.

Ας ξεχαστεί το θέμα, σας παρακαλώ.
Πάμε γι’ άλλα!

Λίγο-πολύ, αυτά που παρέθεσε ο Δημήτρης και συμπέρανε ο nikosn…

Μια διόρθωση από πλευράς μου, καθότι έγραφα πάνω στη φούρια:

>>εσύ είσαι μια των αιτιών που σιχάθηκα τα μαγαζιά!

Εννοώ φυσικά νοοτροπίες σα τη δικιά σου, δεν αναφέρομαι στο φυσικό πρόσωπο.

Η γυναικεία ιδιότητα που έσπευσες να επικαλεστείς μάλλον σε βάρος σου αποβαίνει. Όσο για τα „μισογύνης και νυχτόβιος“, να μου τα πεις (εσύ ή όποιος νομίζει) όταν έρθω να σʼ ενοχλήσω στο φυσικό σου χώρο, κατάλαβες ευγενεστάτη;!

Εκεί που πρέπει να τα πείτε, κάνετε τις κότες! Άιντε, και πολύ ασχολήθηκα!

Επιμένεις έτσι; Για ποιά νοοτροπία μιλάς και πού ξέρεις αν είναι η δικιά μου; Και που ξέρεις επίσης αν δεν το έχουμε πει και αλλού και αν δεν εκκρεμεί εξώδικο εις βάρος του άθλιου αλλά θεωρήσαμε ότι έπρεπε να το αναφέρουμε κι εδώ. Υπάρχει κάποιος συντονιστής να σταματήσει τον κύριο; Έχουμε πει τέλος εδώ και ώρες!

Παιδιά παρακαλώ, το θέμα να τελειώσει εδώ. Οτιδήποτε παραπάνω θα οδηγήσει σε επιπλέον προσωπικές - ανεπανόρθωτες παρεξηγήσεις που δεν βοηθούν. Καλώς ενημερωθήκαμε για αυτό το απαράδεκτο περιστατικό όμως δεν μας χαροποιεί καθόλου η τροπή που πήρε το θέμα. Εμείς θέλουμε ως παρέα να είμαστε καλά και όπου ανταμώνουμε, στους κατάλληλους χώρους, με επαγγελματίες και με ερασιτέχνες, να περνάμε καλά. Μην το ξεχνάτε ότι είμαστε στην ίδια μεριά και δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε!!!

Να πω και εγω κατι τελευταιο γιατι διαβαζοντας ξανα και ξανα την κουβεντα αυτη βλεπω τοσο οτι παρεξηγηθηκε η τοποθετηση μου οσο και οτι η ιδια η συζητηση αντι να δωσει ενα καλο τελος στην ολη φαση περιπλεκει τα πραγματα ακομαπερισσοτερο. Ναπολεοντα,ειδα που εσκασε η κροτιδα,ναι,οντως κατω απο τα ποδια σου.ειδα επισης και οτι ο φιλος σου την πηρε πρεφα και για να σε προστατευσει,πεταξε πανω της το υποποδιο.Δεν παω να βγω απο πανω,σε καταλαβαινω απολυτα για την τσαντιλα σου,αλλα σαν τριτος σου λεω οτι απο την αρχη το ειδα σαν πλακα.προσωπικα μου εχει σκασει τετοιο πραγμα στα χερια και ευτυχως δεν επαθα τιποτα.ετσι λποιπον δεν φανταστηκα το ενδεχομενο τραυματισμου.Τωρα,την ημερα εκεινη ναι,εκανα τουμπεκι ψιλοκομμενο,εαν ετσι μεταφραζεις τη σταση καποιου που δεν φωναζει και που δεν ειναι με το μερος κανενος,απλα προσπαθει να ηρεμησει τα πραγματα. Και ειλικρινα, και γω την ειχα αραξει και την ειχα βρει ακουγοντας αυτα που παιζατε αλλα ετυχε και εγινε αυτη η ‘‘πλακα’’.πλακα για τους απ’εξω,οπως εγω,ασχημο αστειο για την αναστασια,εσενα και το αλλο το παλικαρι.σε καταλαβαινω,ισως και γω αν ημουνα στη θεση σου να χαλιομουνα.δεν προσπαθω να βγω απο πανω,δεν ειπα οτι εχεις αδικο,δεν ειπα οτι καποιος εχει δικιο σε αυτα που εκανε η ειπε,ο καθενας το ειδε το σκηνικο με αλλο ματι.και αν ειπα μπουρδες η κατι που σε εθιξε ζηταω συγνωμη.

Πώς λέγεται το μαγαζί που διαδραματίστηκε αυτό το παράδοξο;

Και κατι τελευταιο γιατι με τρωει και δεν μπορω να μην πω κατι…

‘‘ο εξαίρετος μουσικός-φίρμα, πολλές φορές είναι τρίχας ως άνθρωπος.’’

Δημητρη Ν. συγνωμη,αλλα το βρισκω προσβλητικο να αποκαλεις καποιον ‘‘τριχα’’ και μαλιστα τη στιγμη που μονο τριχας δεν ειναι…

Τάκη, κάπου μπερδεύτηκες.
Στο #38 είπα μεταξύ άλλων και αυτό:

“Τι κατάλαβα εγώ ότι λέει; Ότι θεοποιούμε κάποιους μουσικούς εμείς που έχουμε μεράκι για το ρεμπέτικο, τους ακολουθάμε στα μαγαζιά που δουλεύουν, τα κονομάει το μαγαζί (γίνεται άνθρωπος) και ο εξαίρετος μουσικός-φίρμα, πολλές φορές είναι τρίχας ως άνθρωπος.”

Είναι γενική αναφορά. Δεν μιλάμε για τον φίλο σου τον Αινίτη. Νομίζω ότι αυτόν εννοείς όταν λες δεν είναι τρίχας. Σωστά;

Έχεις δίκιο Ναπολέων. Έβαλα λάθος λέξη γιατί έχω δει πολύ χειρότερα. Θα ξέρεις σαν επαγγελματίας ότι οι αθώες ταβέρνες δεν είναι τόσο ασφαλείς όσο δείχνουν…

Ναι Δημητρη,αυτον εννοω γιατι σ’αυτον καταλαβα οτι αναφερεσαι.Αν καπου μπερδευτηκα,οπως λες, σημειωσε χ.

Αρχόμενης της ερχόμενης Τετάρτης, θα παίζουμε στην ταβέρνα “Εν Μοσχάτω”, στην κεντρική πλατεία του Μοσχάτου, από τις 9. Θα παίζουμε έξω στην πλατεία, χωρίς μικρόφωνα. Το μαγαζί είναι ποιοτικότατο στα φαγητά του και στην εξυπηρέτηση του και με τιμές <<α ν θ ρ ω π ι ν έ ς>>.

Το σχήμα αποτελείται από τους : Βασίλη Κορακάκη στο τρίχορδο,
Ράνια Γκικοπούλου στην κιθάρα
Στέφανο Μαγουλά στη μπασαβιόλα.

Εδώ, ο σχετικός σύνδεσμος στο FB , για όσους ενδιαφέρονται.

www.facebook.com/events/237747109659259/

Καλώς να ορίσετε…

Με την έναρξη του φθινοπώρου, επιστρέφουμε στα γνώριμά μας στέκια. Από την Δευτέρα, 1 Οκτώβρη, και κάθε Δευτέρα του χειμώνα που έρχεται βαρύς και ράθυμος, μαζί με τον Πάνο, θα παίζουμε τραγούδια που αγαπάμε. Από τις 9, γιατί εργάσιμη η επόμενη. Καλώς να ορίσετε…

Οινομαγειρείον, Υπόγειο της Αλεξάνδρας, Δεκελέων 32, Γκάζι,τηλ 210 34 11 876

Από την επόμενη Τετάρτη, Βασίλης Κορακάκης - Στέφανος Μαγουλάς, στην ταβέρνα “Ζωοδόχος Πηγή”, στα Καμίνια. Το ημερολόγιο θα δείχνει 31 του Οκτώβρη, το ρολόι δεκάτη εσπερινή…

Όσοι πιστοί, μεριμνήστε για τραπέζι διότι το μαγαζί είναι ανθρωπινό…

“Ζωοδόχος Πηγή”, Ιωάννου Κατσούλη 77, Καμίνια, Πειραιάς. τηλ. 210 48 14 438

extra συμβουλη οσοι ερθετε σιγουρα μην παραλειψετε εξοχικο και μελιτζανα με τυρια. Τα υπολοιπα απο κοντα.
Φιλικα, ενας συχνος θαμωνας του μαγαζιου :107:

Πεμπτη 3 Γεναρη,
Αντωνης Αινιτης στα Παλιατζιδικα(Νορμανου 3,στοα)στο μοναστηρακι.
Κωστας Ζαφειριου-μπουζουκι,φωνη
Θανος Μπουρης-μπουζουκι,φωνη
Τακης Δοξας-Κιθαρα

Πεμπτη 10 Γεναρη
Αντωνης Αινιτης-Αλεκος Κανδυλιωτης στα Παλιατζιδικα
Μαζι τους:
Θανος Μπουρης-Τακης Δοξας

Από φέτος…Γενάρης του 2013 ο Γιάννης Παπαβασιλείου (Βλάχος) και η Ελευθερία Κουρλιά, κάθε Τετάρτη στις 22:00, παίζουν στον Άγγελο στα Εξάρχεια, Ζωοδόχου Πηγής & Κωλέττη, τηλ. 2103807254 καί κάθε Δευτέρα στις 22:00, στο καφωδείο ‘‘Πάμε γι’ άλλα’’ στα Εξάρχεια, Μαυρομιχάλη 99 & Ισαύρων, τηλ. 2103625060.

Αυτήν την Παρασκευή, 22 Φεβρουαρίου, και το Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2013, και κάθε Παρασκευή και Σάββατο, με τον Αντώνη Ξηντάρη στην κιθάρα και εμένα στο τρίχορδο, θα παίζουμε στο ‘Φίλεμα’, στα Σεπόλια.

Είναι μια παλιά ταβέρνα της περιοχής (παλαιότερα, ονομάζονταν “Συμπόσιο” και “Κοσμογωνία”). Μάλιστα, υπό το όνομα 'Κοσμογωνία", άνηκε στο συμφορουμίτη Zabe, οπότε, πιθανώς να μην είναι εντελώς άγνωστη σε κάποιους από το φόρουμ. Η διεύθυνση είναι Πρεβέζης 55, στο Λόφο του Σκουζέ, στα Σεπόλια και τα τηλέφωνα του μαγαζιού είναι 210 51 28 029 και 6942 47 06 14. Είναι ακριβώς πάνω στο Λόφο. Χώρος για στάθμευση άφθονος ενώ, για όσους προτιμούν την συγκοινωνία, είναι 5 λεπτά από τον Σταθμό του Μετρό. Προς αποφυγήν παρανοήσεων, δεν πρόκειται για το “Φίλεμα” που βρίσκεται στην οδό Ρόμβης, στο κέντρο.
[SIZE=3]

Ξεκινάμε κατά τις 9,30 και θα παίζουμε ρεμπέτικα και λαϊκά χωρίς μικρόφωνα. Ο χώρος είναι μικρός και ζεστός, όσοι επιθυμείτε, θα χαρούμε να σας έχουμε παρέα μας…[/SIZE]

Απόψε, στο “Κουτούκι της Λυδίας”, Λυδίας 35, Καισαριανή, τηλ. 210 7230586, 6939 687494, ο Παναγιώτης Διαμάντης και εγώ (κιθάρα και μπουζούκι) θα παίξουμε αγαπημένα τραγούδια (δικά μας και δικά σας :092:). Είναι εκτάκτως για απόψε μόνο. Ξεκινάμε κατά τις 9.30. Όσοι πιστοί, καλώς να ορίσετε…