Τζουράς α λα μπουλγαρι

Τις προάλες που πέρασα από έναν φίλο που έχει μουσικά όργανα συζητώντας για τζουράδες μου έδειξε ένα λίγο ιδιαίτερο τζουραδάκι που είχε και το ψιλογρατζούνισα λίγο και μάλιστα με κέρδισε ο ήχος του.
Φαντάζομαι όπως και οι περισσότεροι όταν λίγο ή πολύ μας αρέσει κάτι (ειδικά με τα όργανα) το βάζουμε στόχο.
Ε και κάπως έτσι έγινε και τελικά το χτύπησα.
Είναι σκαφτός τζουράς με την μόνη διαφορά ότι το ηχείο το έχει στο σκάφος (εξόυ και το α λα μπουλγαρί).
Βάζω μερικές φωτογραφίες, έχω και ένα πρόχειρο ηχητικό που θα το ανεβάσω όταν βρω το πως :stuck_out_tongue: .

1 «Μου αρέσει»

καλορίζικο και καλόπαιχτο, περιμένουμε το ηχητικό!
με προβληματίζει η τεράστια πλαϊνή τρύπα, επίσης το μπουλγαρί έχει μπερντέδες απ’όσο ξέρω.

2 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο! Πώς να αποδίδει άραγε αυτός ο πειραματισμός;

Ναι. Προφανώς εδώ ο μάστορας ήθελε καθαρό τζουρά, όχι υβριδικό, αλλά ειδικά με ένα χαρακτηριστικό (την τρύπα) δανεισμένο από το μπουλγαρί.

Πάντως είναι αλήθεια ότι στο μπουλγαρί δεν είναι τόσο μεγάλη.

Την τρύπα, όχι το ηχείο. Την τρύπα τη λέμε απλώς «τρύπα». «Ηχείο» είναι συνώνυμο του σκάφους.

Ο ήχος που ακούει ο παίχτης πιθανόν να μην είναι ο ίδιος μ’ αυτόν που ακούει ο απέναντι. Όταν παίζεις, η τρύπα κοιτάει κατευθείαν στο αφτί σου. Έχεις μόνιτορ! Με την τρύπα μπροστά γίνεται το αντίστροφο (κοιτάει τον ακροατή)

3 «Μου αρέσει»

ναι, η αλήθεια είναι ότι σε όργανα με τέτοιο “μόνιτορ” εντυπωσιάζει πάντα ο ήχος αφού έχουμε συνηθίσει να παίζουμε όργανα με την τρύπα προς τον ακροατή. το έχω δει σε κιθάρες που είχαν έξτρα τρύπα στο πλάι.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Νίκο.

Thnx @pepe για την διορθωση την τρύπα νόμιζα ότι την λέμε ηχείο.
Το μπουλγαρι το ανέφερα εγω λόγο θεσης της τρύπας, τζουρας κανονικός ειναι.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξερω τι ακούνε οι απεναντι αλλα ομολογώ μου αρέσει ο ήχος του. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και ηχητικό.

2 «Μου αρέσει»

Πολυ όμορφο και ιδιαίτερο όργανο. Καλοπαιχτο!

Περιμένουμε το ηχητικό.

1 «Μου αρέσει»

Καλόπαιχτο να είναι!

1 «Μου αρέσει»

Φίλε @Panos, καλορίζικο το όμορφο οργανάκι σου. Σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς! Περιμένουμε και βίντεο :wink:

1 «Μου αρέσει»

Καλημερα και απο μενα καλοπαιχτο το οργανο η τρυπα ειναι τεραστια αν συγκρινω το μεγεθος του οργανου και την συνηθη τρυπα που εχουν τα Μπουλγαρι.
Το μπουλγαρι εχει την τρυπα στην ιδια μερια του οργανου αλλα πιο κεντρικα και προς το μερος της χορδιερας .Επισης προσεξε το μεγεθος της τρυπας να μην ελατωνει τον ηχο. αν χρειαστη να την κανεις μικροτερη βαλε ροζετα και εξω απο τη ροζετα καπλαμαδες οπως στολιζουμε το εξω περιγραμα της τρυπας

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα,

θα πρότεινα να μας κάνεις ένα βίντεο με την πηγή λήψης ήχου πολύ μακρυά από εκεί που παίζεις, πχ 2μ.

Καλορίζικο το όργανο, καλές πενιές

4 «Μου αρέσει»

Καλορίζικος και καλές πενιες!

1 «Μου αρέσει»

Να προσθέσω και ένα ηχητικό που κάπως άργησε.

Στο μέλλον θα ανεβάσω βιντεάκι από απόσταση όπως πρότεινες που παίζουμε 3 άτομα. Εκεί ίσως ακουστεί διαφορετικά αφού το παίζει άλλος παίχτης και φυσικά ο συνδιασμός και των άλλων οργάνων που επηρεάζουν ηχητικά.

5 «Μου αρέσει»