Τετραχορδο--->κρητικο λαουτο

Εχω ενα παλιο τετραχορδο μπουζουκι,σκεφτομαι να το αρματωσω με χορδες κρητικου λαουτου και να το κουρδισω αντιστοιχα.

Αξιζει τον κοπο να το κανω η καλυτερα να πα να τα πιω σε μπυρες;:019:

Οποιος εχει κανει καποιον πειραματισμο παρομοιο…ας πει τα δικα του.

Το μονο που εχω κανει ειναι να αλλαξω το κουρδισμα σε ρε-λα-ρε-λα (σιγα το τρομερο)!!!

1 «Μου αρέσει»

Το κρητικό λαούτο δεν είναι κουρδισμένο σε πέμπτες Σολ Ρε Λα Μι αλλα με την Ρε να είναι το μπάσσο;

Επεξεργασία: Λάθος διάβασα! Νόμιζα οτι έλεγες οτι αυτό είναι το κούρδισμα του λαούτου! Συγνώμη!
Γιατι δεν το δοκιμάζεις; Η κλίμακα του λαούτου δεν ειναι κατα πολύ μεγαλύτερη απο εκείνη του μπουζουκιού, μπορεί να έχει ενδιαφέρον αν και το ηχόχρωμα θα διαφέρει σίγουρα. Οταν το “μαγειρέψεις” να μας πεις πως πήγε…

ενδιαφερον φιλε μου,
να μας στειλεις μυνημα και κανα φακελο ηχου
Σπυρος

Να 'μαι παλι.
Εβαλα τις χορδες στο τετραχορδο!!!
Μπορω να πω οτι ειμαι σε καλο ποσοστο ικανοποιημενος απο τη δοκιμη.Ο ηχος ειναι πολυ καλος παροτι δεν εχει το βαθος που εχει σε ενα λαουτο.Αναμενομενο εφοσον μιλαμε για μεγαλη διαφορα στα μεγεθη των σκαφων.Μοιαζει αρκετα αλλα ειναι πιο ξερος.
Παρατηρω ωστοσο τριξιματακια που προκαλουνται απο κακοτεχνια στον κατω καβαλαρη μου και απο τη διαφορα παχους χορδων μπουζουκιου κ λαουτου.Βεβαια αυτα γινονται αισθητα οταν παιζω με ενταση.
Τελος μπορω να πω οτι μου ειναι αρκετα αβολο να παιζω με την πενα του λαουτου (μακροστενη) συν το οτι το κουρδισμα (απο κατω προς τα πανω) ΜΙ-ΛΑ-ΡΕ-ΣΟΛ,μου φαινεται αρκετα αβολο και προσπαθω να σκεφτω καποιο αλλο πιο κοντινο σε κιθαρα η τριχορδο.

Δυστυχως προς το παρον δεν μπορω να ανεβασω κλιπακι ηχου μιας και δεν εχω το zoom που θα εκανε σωστη ηχογραφηση.ΑΝ ανεβασω απο κινητο θα ειναι πολυ φτωχη.