Τετράς Βορείου Ευβοίας 28-1-2023

<<. Καλησπέρα φίλοι μου!!!..Και πάλι σας περιμένουμε για να γλεντήσουμε όλοι μαζί σε μια ξεχωριστή όμορφη βραδιά γεμάτη Ρεμπέτικα τραγούδια, με κέφι,μεράκι και καλή παρέα!!!..>>

https://www.google.com/url?q=https://m.facebook.com/profile.php%3Fid%3D100057106104664&sa=U&ved=2ahUKEwiRxtjb8-D8AhW4_7sIHV_HBjgQFnoECAEQAg&usg=AOvVaw2Y6V_m4IPgB9klc5RWEr9R

1 «Μου αρέσει»

Μα «με την Τετράς»; Βάναυσο! Σα να λέγαμε «με τον Δημήτρης Χ και τον Κώστας Ψ.»

(Φυσικά η Τετράς του Πειραιώς δεν το 'χε άκλιτο, απλώς το έχουμε δει σε μία μόνο πηγή, αν δεν απατώμαι, σε μια φράση όπου ήταν μια χαρά σωστό.)

Περικλή, είναι:
ΜΕ ΤΗΝ
“ΤΕΤΡΑΣ Β. ΕΥΒΟΙΑΣ”
(πρόσεξε τις διαφορές των ομοιοματικών)

οπότε, ουδέν πρόβλημα.

Εισαγωγικών.

Δε βλέπω καμία διαφορά. Θα γράφαμε ποτέ “με τους «Χειμερινοί Κολυμβητές»”; (Σε καμιά Παροναξία ίσως… :wink: )

Άν γράφαμε:

ΜΕ ΤΗΝ:

θα το δεχόσουν;

Πες μου εσύ Νίκο, με τους Χειμερινούς κολυμβητές ποιον άκλιτο τύπο θα δεχόσουν; Ή με μια ονομασία σε ενικό του αρσενικού, του τύπου «Παν[ΧΥΖ]ιακός μουσικός όμιλος»;

Η αλήθεια είναι ότι κάτι σαν

Άλλη μια υπέροχη βραδυά με την Τετράδα β. Εύβοιας

θα μου ερχόταν πολύ καλύτερα.

2 «Μου αρέσει»

Stathis, Bouzouki, i know him very well, since 10 years, he played in Vasilika as a child, he lives in Istiea

3 «Μου αρέσει»

ΤΕΤΡΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΎΒΟΙΑΣ συνέχεια.

το 1/4 (Στέφανος Σελίμης) για τα άλλα 3/4…

<< Η Κατερίνα μας, μια γυναίκα σεμνή ιδιαίτερα αγαπητή για την ακεραιότητα της ψυχής της
αλλά και γιατί είναι απόλυτα δοσμένη στο Ρεμπέτικο, αγαπά και ξέρει να αγγίζει το ακροατήριο με την μοναδική μελωδική ρεμπέτικη φωνή της!!!..

Ο διακριτικός μερακλής ΔΗΜΗΤΡΗΣ με τη λαϊκή κιθάρα του, μάς συνοδευει και φέτος στα μουσικά πάλκα και μεταφέρει τη μοναδική αύρα του ρεμπέτικου σκοπού με
κέφι και μερἀκι!!!
Στο πάλκο"κεντάει"!!!..

ο Στάθης μας με το μπουζούκι του . Είναι ρυθμικός, στις ρεμπέτικες πενιές, ευάλωτος,τρυφερός,ευαίσθητος, … μάγκας σε όλα του.
Μόλις πιάσει το μπουζούκι
μεταμορφώνεται!!!..>>

1 «Μου αρέσει»

Πάντως έχει η πλάκα που η κουβέντα περί εισαγωγικών και αιτιατικής καταλήγει στο τέλος με την εμφάνιση της φράσης του φόρουμ:
" Αυτό το νήμα θα κλείσει αυτόματα σε ένας χρόνος."

4 «Μου αρέσει»

Ε, αυτά έχουν οι αυτόματες μεταφράσεις… Πρέπει πάντως να το διορθώσουμε.

3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα μετά από 365 ημέρες. Δεν επιτρέπονται πια καινούριες απαντήσεις.