Τασταρίσμα μόνο σε μια νότα

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το μπουζούκι. Το δεύτερο τάστο, η νότα MI τάσταρη.Το υπόλοιπο όργανο είναι μια χαρά μόνο η MI νότα στη χορδή RE. Μάλλον μπορεί να χρειαστεί καμπλάμα; Κάποια ιδέα για το τι μπορεί να το προκαλεί αυτό.;

Καλησπέρα, σχετικά με το τασταρισμα θα βρεις αρκετό υλικό όπως:

Επίσης όπως θα διαβάσεις και σε αυτά τα θέματα, κλασικό θέμα είναι η αλλαγή του καιρού, υγρασία, καινούργιες η παλιές χορδές και διάφορα άλλα.

Τέλος το έχω απορία το κομμάτι του καπλαμά, πως γίνεται να είναι τόσο εύκολη και αποδεκτή λύση από διάφορους παίχτες για τις ενίοτε δυσλειτουργίες του οργάνου???
Ο καπλαμάς θεωρώ πρέπει να λειτουργεί σαν ρεζέρβα αυτοκινήτου, να σε πάει μέχρι το βουλκανιζατερ (κοινώς τον μαστορα).
Δεν έχω δει εκεί έξω πολλά αμάξια να κυκλοφορούν με ρεζέρβα πάντως.

Ο μάστορας σου είναι κοντά σε σένα? Έκανες κάποια αλλαγή στο όργανο πρόσφατα η στην τοποθεσία του ?

1 «Μου αρέσει»

Πιθανότατα έχει σηκωθεί κάποιο ταστο. Μπορεί να φτιάχνεται εύκολα, μπορεί όμως να κρύβει και μια μεγαλύτερη μετατόπιση.
Ο καπλαμας μπαίνει για εποχιακές αλλαγές του μπράτσου, σαν προσωρινή λύση μέχρι να επανέλθει μόνο του. Όταν υπάρχει πιο σημαντικο πρόβλημα γίνονται άλλες θεραπείες.

1 «Μου αρέσει»

Εντάξει, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα μιλήσω στον οργανοποιό.

1 «Μου αρέσει»