Υγρασία και ταστάρισμα

Γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα.Βρισκομαι θεσσαλονικη και σημερα πχ εχει 7 βαθμους θερμοκρασια και 93% υγρασια.Προφανως ομως η υγρασια σους 7 βαθμους ειναι χαμηλοτερη αποτι πχ στους 22 , εννοω οτι το 93% σε αυτες τις θερμοκρασιες δεν ειναι το ιδιο αλλα παραμενει μεγαλο ποσοστο.
Εχω ενα τζουρα σχετικα καινουργιο , τον πηρα το νοεμβρη αλλα δεν ηταν φρεσκος-φρεσκος , και αυτες τις μερες παρατηρησα οτι τασταρει στα πρωτα 2 ταστα.Μια κληση την ειχε και μου ειχαν πει οτι θα εστρωνε.Αυτες τις μερες το ψιλοξεχναγα και εξω απο την θηκη του.Η θηκε ειναι μαλακια χωρις κατι μεσα να τραβαει την υγρασια.Το τασταρισμα στο πρωτο ταστο ακομα και στο καντινι ειναι ακραιο , αν βαλω πολυ δυναμη πνιγεται τελειως ο ηχος ενω πριν μια εβδομαδα δεν ειχα τετοιο προβλημα.Το οργανο ειναι των 300 κατι ευρω και η ταστιερα δεν ειναι απο εβενο.Το εβαλα τωρα στην μαλακη του θηκη με αυτοσχεδια χαρτνα σακουλακια απο ρυζι για να τραβει την υγρασια γιατι μου σπαραζει η καρδια οπως τασταρουν οι χορδες και δεν μου παει να το ακουμπησω μεχρι να επανελθει.Υπαρχει λετε λογος να ανησυχω για ανεπανορθωτη ζημια η θα στρωσει λετε μολις σπασει η υγρασια;Αυτο με το ρυζι καλα κανω η ειναι ματαιο;Μηπως χρειαζεται να παρω καμμια σκληρη θηκη με γουνα απο μεσα για να αποροφαει την υγρασια η δεν παιζει ρολο;

---------- Post added at 15:49 ---------- Previous post was at 15:32 ----------

τωρα που το κοιταζα η σχετικη υγρασια σημερα κυμαινεται γυρω στο 65%

---------- Post added at 15:52 ---------- Previous post was at 15:49 ----------

καλα σε αλλη σελιδα λεει οτι η σχετικη υγρασια ειναι 93% σημερα οτι να ναι…Σιγουρα ειναι πολυ πανω απο το οριο παντως!!