Ταμπουράς - είδη, ιστορία, κατασκευαστές κλπ

Για τον Σάκη στα γρήγορα (sorry πάλι που αλλάζει ρότα η κουβέντα σας αλλά τελικά, τρεις παράλληλες συζητήσες γίνονται σ’ αυτό το thread):

1)Τετράχορδα στο μουσείο Ανωγειανάκη δεν υπάρχουν και η μαλακία είναι δική μου που νόμιζα ότι υπήρχαν (προσωπική πληροφορία φίλου, δεν είχα πάει τότε να δω ο ίδιος το μουσείο)
2)Για τα “εριβάν” η μόνη αναφορά που ξέρω είναι στον “Ατελείωτο” του Μανιάτη για τον Τσιτσάνη, όπου τα αναφέρει με κάποιες λεπτομέρειες ο Μπίνης σε συνέντευξη που υπάρχει εκεί. Ίσως η Ιωάννα να ξέρει περισσότερα μιας που ασχολείται με τον κύριο Τάκη, ίσως μάλιστα αν δεν έχει ήδη ασχοληθεί με το θέμα θα μπορούσε να του κάνει δυο-τρεις διαφωτιστικές ερωτήσεις
3) Δεν θεωρώ ότι εκτείθεται κανείς όταν μεταφέρει μια λανθασμένη πληροφορία στο forum - δεν είναι επιστημονική παρουσίαση, κουβέντα κάνουμε και από τα λάθη μας μαθαίνουμε. Αντίθετα, εκτίθεται όταν δεν τηρεί τους κανόνες της δεοντολογίας.
4) Δεν έκατσα προσεκτικά να συγκρίνω την εδώ καταχώρησή σου με την αντίστοιχη που έδωσες στον Στέλιο. Για να μην σε ενοχλεί λοιπόν, να δεχτώ πως όλη η δουλειά ήταν δική σου και πως δεν ενσωμάτωσες κανενός άλλου σχόλια στο κείμενο σου - τι νόημα έχει άλλωστε?
5) Διακρίνω μια “λεπτή” ειρωνεία ή μου φαίνεται?

Μάλλον έχεις δίκιο, Φέρρη… αλλά μην ξεχνάς ότι «αριστοτελική» είναι η δυτική σκεψη… η βυζαντινή φιλοσοφία (και κατα καποιον τροπο η «λαικη» σκεψη απογονη της βυζαντινης)ταυτιζεται πιο πολύ με μια νεοπλατωνική θεωρηση. Έτσι εγώ ισως να ισοπεδωσα τις εννοιες… αλλα ειχα υποψη μου την εξης διακριση: Απο τη μια πλευρα μία περισσοτερο «μεταφυσικη» αντιμετωπιση του κοσμο (η οποια αναποφευκτα προϋποτιθεται απο μια θρησκευτικη σταση), συνδεδεμενη με την ολη ανατολικη κουλτουρα, και απο την αλλη η δυτικη «πρακτικη» σταση απεναντι στον φυσικο κοσμο.

Παει, φυγαμε τελειως απο το θεμα των ταμπουραδων… αλλα κατα τη γνωμη μου αυτο δεν πειραζει, γιατι ενα θεμα ποτε δεν εξαντλειται ολοκληρωτικα μεσα σε μια συζητηση.

Για να επανελθουμε ομως λιγο στα οργανα. Δεδομενου οτι παιζω μπουζουκι (τριχορδο και τετραχορδο) και θελω να μαθω ταμπουρα, τι προτεινετε να παρω; Σαζι; Ή να ψαξω κατασκευαστη που ασχολειται με ταμπουραδες; Εσυ, φιλε ΚΚ… τι μου προτεινεις; Κατι σκεφτηκα αυτες τις μερες… λετε να ειναι δυνατον να κατασκευαστει μπουζουκι τριχορδο με μετακινουμενα ταστα; Φερρη… αν η γλυκα βρισκεται στη διαιρεση της ταστιερας σε κομματα, αυτο θα εκανε δυνατον ενα «γλυκο μπουζουκι», αν και, προσωπικα, νομιζω οτι η γλυκα ειναι στα χερια και στην ψυχη του οργανοπαιχτη…

να ειστε καλα :slight_smile:

Καλά, έ, vryopolitis είσαι και πολύ προχωρημένος… Εντύπωση μου κάνει πως στην Αριστοτελική θεώρηση, δεν αντιπαραθέτεις τον Πλάτωνα, αλλά τον Νεοπλατωνισμό! Αυτό σημαίνει πολύ ουσιαστική γνώση της εξέλιξης των πολιτισμών, και θα σου θυμίσω πως Νεοπλατωνιστής δεν είναι μόνο ο Πλωτίνος και οι ακόλουθοί του, αλλά και οι Ντερβίσηδες της Περσίας, πρόδρομοι των Σούφι και συνεχιστές του Ζωροαστρισμού, και αυτοί έχουν γιά όργανό τους την “ταμπούρα”! Μικρός ο κόσμος, έ;

Έχω την εντύπωση ότι ο Μέγας Γιοβάν Τσαούς έπαιζε με ένα μπουζουκοειδές με μετακινούμενα τάστα, κάτι σαν αυτό που φαντάστηκες φίλε vryopolitis…

Frank, δεν υπάρχει ίχνος ειρωνείας. Τέλος.

Σ.Π.

Μπα … όχι και «πολύ ουσιαστική γνώση» … κάτι σκόρπια πράγματα έχω διαβάσει, και καμμιά φορά εκμεταλλέυομαι τις γνωσεις της αδερφης μου, η οποία σπουδάζει φιλοσοφία στο πανεπιστήμιο, και συζητάμε πολύ για αυτά τα ζητήματα :slight_smile: Για τον νεοπλατωνισμό στη βυζαντινη σκεψη, θυμάμαι μια διάλεξη που παρακολούθησα στο Πανεπιστημιο Αθηνων το καλοκαιρι του 2001, οταν παρακολουθουσα μαθηματα ελληνικης γλωσσας και πολιτισμου.

Φίλε Θανάση… ναι το έχω ακούσει… αλλά νομίζω ο Τσαούς έπαιζε ένα είδος «σαζομπούζουκο», πιο χαμηλόφωνο όργανο (νομιζω παρομοιο οργανο παιζει και ο Περικλης Παπαπετροπουλος, εχω ενα cd γενικο τιτλο “The greek folk instruments - bouzouki tzouras baglamas”, απο την FM Records, opoy symmetexoyn o Papapetropoylow kai o Manvlhw Papos)… είχα υπόψη μου ένα κανονικό συγχρονο τριχορδο μπουζουκι, φωνακλα, με όλα που έχει ένα μπουζούκι, και μόνη διαφορά τα κινητά ταστα… είναι άραγε δυνατόν; Δεν ξέρω πως κατασκευαζονται τα οργανα…

Ο Γιοβάν Τσαούς έπαιζε ένα ιδιόμορφο “ταμπούρι”
με τρείς τρύπες στο καπάκι κούφιο μπράτσο στην αρχή του απο το σκάφος , σταθερά τάστα και ιδιόμορφη διαίρεση με μόρια με βροντώδη μπουζουκίσια αλλά ιο μπάσα φωνή.

Vrypopoliti?Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο τον Ερευνίδη;Κάτι μπορεί να σου πει κι αυτός…2103619924.ΤΟ μπουλγαρί που πήρα από αυτόν πριν από 4 χρόνια έχει μετακινούμενα τάστα.150000 χιλιάδες το είχα πληρώσει.

Γιώργο, θα το έχω υπόψη! Ευχαριστώ… εύχομαι του χρόνου να πάω Ελλάδα, και σίγουρα θα τον ψάξω.

Σώτο… πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία… νόμιζα ο Τσαούς έπαιζε με σαζομπουζουκο… για πες μου κατι… αυτο το οργανο που περιεγραψες, ηταν ας πουμε «εφευρεση» του Τσαους; Η μαλλον καποτε υπηρξε και κοινο οργανο; Και πως ειναι η διαιρεση με μορια; Δεν γινεται με την τουρκικη διαιρεση σε 9 μορια, ετσι; (εκτος αν ειχε λιλιπουτεια δαχτυλα για να βολευτουν σε τοσο μικρα διαστηματα αναμεσα στα ταστα…). Χρησιμοποιουσε τα μισα του ημιτονιου; Τεταρτα του ηιμτονιου; Πολυ με ενδιαφερει αυτο…

Κατα τα λόγια του Π.Κουνάδη ακολουθεί τη διαίρεση του προπολεμικού τούρκικου μπαγλαμα-σαζ.
Εχουν σωθεί δύο απο τα ταμπούρια του το ένα με κλίμακα 64cm και το άλλο με 52cm (το σημερινό μπουζούκι αρχίζει απο 67cm και φτάνει τα 70cm).
Στην φωτογραφία το 64αρι.

Αλλη μιά φώτο
http://users.forthnet.gr/bb/ath/physiart/forum/messages/54/560.jpg

Vryopoliti, στις μη-συγκερασμενες κλίμακες δεν είναι απαραίτητο να τοποθετηθούν δεσμοί σε ολόκληρη την κλίμακα. Δεν μοιράζεις δηλαδή την ταστιέρα σε 53 ή 71 διαστήματα, γιατί τότε πραγματικά προκύπτει το ερώτημα πόσο λιλιπούτεια ειναι τα δάχτυλα του παίκτη; Επιπλέον, δεν θα μπορείς να βρεις άκρη: ποιό τάστο πατάμε τώρα; Που ήμασταν πριν; Τελικά, θα έπρεπε να βάλεις σημάδια με διάφορα χρώματα και σχήματα σε όλο το μήκος του μανικιού για να μη χαθείς!

Οι δεσμοί είναι βέβαια περισσότεροι από αυτούς της κιθάρας, αλλά όχι και δεκάδες. Απλά είναι κινούμενοι για να τους πηγαίνει ο παίκτης, ανάλογα με την περίπτωση.
Αυτές οι κλίμακες με τα πολλά μόρια προήλθαν από ανάλυση της μεγάλης, της μικρής, της μικρότερης ύφεσης ή δίεσης που εφαρμόζεται στην πράξη.

Υπάρχουν όμως και σταθερές, δηλ, ακέραιες ηχητικές οντότητες, βασικοί φθόγγοι, όχι σαν συχνότητες, δηλαδή όχι ανεξάρτητες από το “μέσο”. Είναι γεωμετρικές σταθερές. Οταν το “μέσο” είναι η συνήθης χορδή, τότε οι θέσεις 2/3, 1/2 κλπ που ηχούν οι αρμονικές είναι σημαντικά διαστήματα βάσης. Οι πυθαγόριοι είχαν κάνει μια δουλειά με τη βοήθεια του μονόχορδου και της θεωρίας ακεραίων αριθμών που είχαν αναπτύξει διατυπώνοντας ακόμη και ρητές εκφράσεις για άρρητα διαστήματα, πχ την ρίζα του 2 την πλησίασαν με 5/7 κλπ. Φτάσανε βέβαια στο 524288/531441 (το πυθαγόρειο κόμμα) που είπαν πως ισούται περίπου με το 1.00 κλπ κλπ.

Ετσι, τη φυσική κλίμακα την εμπλούτισαν με “διέσεις” και “υφέσεις”.
Βέβαια, έτσι τα λέμε εμείς τώρα. Στην πραγματικότητα, τότε, δεν έγινε ακριβώς έτσι. Δεν είχαν κατά νου 7 φθόγγους και αναζητούσαν που είναι οι διέσεις των 5 εξ αυτών. Αυτοί βρήκαν με τη βοήθεια της καθαρής πέμπτης πως η κλίμακα που πρέπει να θεωρείται βασική είναι η εξής:
<FONT FACE=“Courier New”>
<TABLE><TR><TD>ορισμός: 1/1</TD><TD> Fa </TD></TR><TR><TD>3/2</TD><TD> Do </TD></TR><TR><TD>9/8</TD><TD> Sol </TD></TR><TR><TD>27/16</TD><TD> Re </TD></TR><TR><TD>81/64</TD><TD> La </TD></TR><TR><TD>243/128</TD><TD> Mi </TD></TR><TR><TD>729/512</TD><TD> Ti </TD></TR><TR><TD>2187/2048</TD><TD> Fa# </TD></TR><TR><TD>6561/4096</TD><TD> Do# </TD></TR><TR><TD>19683/16384</TD><TD> Sol# </TD></TR><TR><TD>59049/32768</TD><TD> Re# </TD></TR><TR><TD>177147/131072</TD><TD> La# </TD></TR><TR><TD>531441/524288*</TD><TD> Fa’ </TD></TR><TR><TD></TD></TR></TABLE></FONT>

Από εκεί και πέρα, η Τούρκικη μουσική, το λένε σαφέστατα, ακολουθεί την Πυθαγόρεια κλίμακα. Το ίδιο και η Βυζαντινή μουσική. Δεν τίθεται θέμα πατρότητας εδώ! Ολου του κόσμου οι μουσικές το ίδιο θα κάνουν γιατί απλούστατα στηρίζονται σε φυσικά μεγέθη του ίδιου αντικειμενικού υλικού κόσμου. Οι νόμοι του Newton είναι οι ίδιοι, είτε είσαι στο βόρειο είτε στο νότιο πόλο.
Ετσι, είτε με τον πυθαγόρειο είτε με άλλο τρόπο, όλοι πρέπει να κατέληξαν στα βασικά βήματα αυτής της κλίμακας που αρχίζει απ’ την αρχή μιας χορδής και τελειώνει στο μισό της. Δεν είναι δυνατόν να έχει ο κάθε λαός την δική του άποψη για την επιτάχυνση της βαρύτητας.

Από εκεί και πέρα, το πως υλοποιείται από τόπο σε τόπο, αν δηλαδή χωρίζουν τον τόνο στα έξη ή στα τρία ή στα δύο, είναι θέμα άλλης έρευνας.

Προσοχή, όσοι ασχολούνται υπερβολικά με την Microtonal Music, μπορεί να πάθουν αυτό:

https://web.archive.org/web/20031128045632/http://sonic-arts.org/

και έτσι μπορεί να μην βρουν ποτέ μα ποτέ γκόμενα.

Εμένα ας πούμε, με ενθουσιάζει αυτό το ενσάμπλ:

http://users.forthnet.gr/bb/ath/physiart/forum/messages/54/563.jpg

Πολύ ωραίο μπουζουκάκι, Σώτο!

Ναί ΚΚ, βεβαίως δεν τοποθετούνται τάστα για όλα τα διαστήματα… άλλωστε κατά τη μαθηματική ανάλυση των διαστημάτων, τα μόρια διαιρούνται προς το άπειρο, τουλάχιστον θεωριτικά, έτσι δεν είναι; Και τέτοια ταστιέρα σαν το μπουζούκι του Τσαους είναι και αυτή συγκερασμένη κατά κάποιον τρόπο, μόνο που χρησιμοποιεί κλάσματα μικρότερα του ημιτονίου. Γι’αυτο τον λόγο και θέλω τόσο πολύ ταμπουρά με ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΤΑΣΤΑ, για να αρχισω να μελεταω τους ανατολικούς τρόπους σεβόμενος τα ανατολικα διαστήματα.

Μόλις πήρα το βιβλίο του Μαυροειδή και προσπαθώ να το παρακολουθω (με πολύ κοπο τ’ομολογώ, γιατι ποτέ δεν ημουν καλός μαθητης στα μαθηματικα ). Παρολο που δυσκολευομαι σε πολλα σημεια, το βιβλιο ειναι πολυ διαφωτιστικο και περιεχει πολλες πληροφοριες που εδω και αρκετο καιρο ψαχνω μα δεν βρισκω…

Αλλά ακόμα σχετικά με το μπουζούκι του Τσαούς με μόνιμα τάστα… πώς είναι η διαίρεση των διαστημάτων; Δηλαδή τι κλάσματα χρησιμοποιεί… έτσι κοιτάζωντας την ταστιέρα ενός κανονικού μπουζουκιού, φαντάζομαι ότι διαστήματα μικρότερα από το ένα τρίτο του ημιτονιου δεν θα επετρεπαν κανονικα ανθρωπινα δαχτυλα να βολευτουν (και αυτο οσον αφορα την πρωτη οκταβα, γιατι στη δευτερη δεν γινεται αλλη διαιρεση απο το μισο του τονου πιστευω)… Σας ρωταω αυτα γιατι ψαχνω τον δρομο μου μεσα σ’αυτο τον καινουργιο για μενα μουσικο κοσμο, και ειμαι πραγματικα ενθουσιασμενος με τις μελωδικες δυνατοτητες των κλιμακων που διαιρουνται σε περισσοτερα απο 12 κλασματα.

Σκεφτηκα το εξης (πειτε μου παρακαλω αν ειναι δυνατον κατι τετοιο): Εχω εναν τζουρα αρκετα φτηνο, το’χα πληρωσει κατι 60 χιλιαρικα, και μπηκε στο μυαλο μου η ιδεα να το «ανακαινησω» ξαναφτιαχνοντας την ταστιερα με τροπο που να μοιαζει με ταμπουρα. Πως θα μπορουσα να το κανω (οχι εγω βεβαια, αλλα καποιος μαστορας, στον οποιο θα εξηγησω ακριβως τι θελω και πως το θελω). Πως λειτουργουν τα κινητα ταστα του ταμπουρα; Ειναι με δεσμους, ετσι; Θα αρκουσε να ξαναφτιαχτει η ταστιερα χωρις ταστα; Πως θα μπορουσα, μετα, να φτιαξω κινιτους μπερντεδες; Με χορδες; Από ποιο υλικό; Στο σαζι νομιζω ειναι με χορδες … τι πρεπει να εχει η ταστιερα και το μπρατσο του οργανου, ωστε να δεχτει τοποθετηση κινητων ταστων; Θα μου πειτε ισως «μα προς Θεου μη την κανεις αυτη τη μαλακια»… αλλα αυτος θα ηταν ο μονος τροπος για μενα να αρχισω να κανω «πειραματα» με διαστηματα… και οταν θα ξαναπαω στην Ελλαδα (ευχομαι του χρονου), τοτε θα ψαξω καλο οργανο (ταμπουρα, μπουλγαρι, σαζι, η οτιδηποτε παρομοιο) γι’αυτο το σκοπο.

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την υπομονη και το ενδιαφερον σας… οι βοηθεια σας για μενα ειναι πολυ μεγαλης αξιας :slight_smile:

Υ.Γ. ΚΚ μην ανησυχεις για μενα οσον αφορα τις γκομενες… η κοπελα μου αγαπαει να με ακουει να παιζω μπουζουκι… νομιζω μονο το ζηλευει λιγακι :stuck_out_tongue:

Πάρε ένα σάζι απ’ την τουρκία.
Ούτε 20.000 δρχ δεν θα δώσεις.

Ασε το τζουραδάκι ήσυχο. Πρέπει να βγάλεις τα τάστα, να περάσεις νέα φέτα έβενο, να αλλάξεις τις χορδές σε πολύ ψιλές, οπότε πρέπει να αλλάξεις και τη κλειδιέρα. Στο τέλος θα είναι μουγκός γιατί το καπάκι και τα καμάρια είναι για χορδές και τάσεις μπουζουκιού.

Καλά τα λέω ρε Σώτο; Μαθαίνω, μαθαίνω;

Εναλλακτικά, μπορείς να προσθέσεις μερικά τάστα.
Αν θες σου στέλνω σχήμα.
Δώσε e-mail.

Μερικές φορές πράγματι τα διαστήματα είναι μικρότερα και από πάτημα δακτύλου. Και πώς παίζουμε; Σκεφτόμενοι ότι αυτού του είδους τα όργανα δεν φτιάχτηκαν για να τα παίζουν σαν μπουζούκια. Είναι μια τελείως διαφορετική λογική όπου τα δάχτυλα (και κυρίως ο δείκτης) γλυστράνε πάνω στην ταστιέρα. Στην ουσία δηλαδή “περνάνε” και δεν “πατάνε” τα διαστήματα. Παρ’όλ’αυτά όμως παρατηρώντας ένα τέτοιο όργανο, βλέπουμε ότι οι βασικές θέσεις (3η, 4η, 5η) είναι “καθαρά” διαστήματα, δηλαδή δεν γίνεται τόση ανάλυση γύρω τους (μιας και σ’αυτά δεν γίνονται έλξεις). Όσων αφορά το όργανο του Τσαούς είχαμε κάνει και μια παλιότερη κουβέντα και είχα πεί πώς θα σας δείξω μια φωτογραφία από ένα όργανο που έχω και είναι μια ψιλοαπομίμηση του (με σταθερούς δεσμούς - μεταλικά τάστα). Δυστυχώς το ξέχασα… Σχετικά με αυτό που θέλεις να κάνεις μάλλον είναι λίγο δύσκολο γιατί το να περάσεις κινητούς δεσμούς (μπερντέδες) σ’ένα όργανο είναι λίγο δύσκολο εάν δεν ξέρεις πώς γίνονται σωστά οι κόμποι. Όσο παράξενο κι αν φαίνεται εδώ στην Ελλάδα λίγοι ξέρουν να τους περνούν σωστά πόσο μάλλον στη Βραζιλία. Επιπλέον φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αλλάξεις και ταστιέρα μιας και αυτή που ήδη έχεις θα γεμίσει από χαρακιές βγάζοντας τα τάστα. Γι’αυτό όμως καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιό ειδικός. Τέλος θέλω να καταγγείλω τον αυτόματο διορθωτή ορθογραφικών λαθόν του Word γιατί μιά φορά είπα να μην τον χρησιμοποιήσω και συνειδητοποιώ ότι έχω ξεχάσει τελείως την ορθογραφία.

Ένας πειραματισμός ενός φίλου από την Τουρκία (Ali Fuat Aydin) για να χρησιμοποιήσει το σάζι στην απόδοση μακαμιών
http://users.forthnet.gr/bb/ath/physiart/forum/messages/54/566.jpg

Φαίνεται να χωράνε τα δάκτυλα εδώ;
http://users.forthnet.gr/bb/ath/physiart/forum/messages/54/567.jpg

Φίλε ΚΚ… πολύ θα ήθελα να αγοράσω ένα φτηνό σάζι για να αρχίσω να κάνω πειράματα με διαστήματα…

μα πού να βρω σαζι εδω στη Βραζιλια;;;

Γι’αυτό το μόνο που μπορεσα να σκεφτώ ήταν να αφαιρεσω τα ταστα απο τον τζουρα και αν ειναι αναγκη να βαλω και καινουργιο ξυλο για την ταστιερα… δεν με ενδιαφερει αν το οργανο δεν θα εχει καλο ηχο… αυτο μαλλον ειναι μοιραιο… αυτη η ιδεα μου δικαιολογειται μονο δεδομενου του οτι δεν υπαρχουν εδω αλλα μεσα για μενα να μελετησω διαστηματα. Και τολμω να το χαλασω το οργανακι επειδη δεν ειναι ακριβο οργανο, και καποτε στο μελλον θελω να παρω και καινουργιο τζουρα.

Ωραιο το σαζι, Παπαιωαννου… μονο που δεν ειμαι εξοικειωμενος με το σαζι και δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι εκανε… απο ο,τι φαινεται ομως δεν εβαλε μπερντεδες για ολα τα μορια της τουρκικης μουσικης…

Οσο για τους δεσμους… σιγουρα αυτο θα ειναι ενα προβλημα , γιατι κανενας εδω δεν ξερει πως γινονται οι κομποι… αλλα αν τα προβληματα ειναι μονο αυτα (δυσκολια στο σχηματισμο των κομπων και κακη ηχιτικη αποδοση του οργανου μετα τις αλλαγες), δεν ειναι αδυνατο να γινει κατι τετοιο. Δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να αλλαξω και την κλειδιερα (δεν μπορω να διατηρησω περιπου την ιδια ταση στο κουρδισμα;). Θα μπορουσα να κανω το εξης:

  • αλλαγη ταστιερας (το ξυλο να βαλω εβενο και να μη τοποθετηθουν ταστα) - αυτο μπορω να κανω με περιπου 100 δολαρια νομιζω.

  • Θα πρεπει να αλλαξω τον καβαλαρη και τον ζυγο στην πανω μερια του μπρατσου;

Απο οτι φαινεται, το μπρατσο του σαζιου ειναι πιο κυλινδρικο (με λιμαρισμενες τις ακρες) απο του μπουζουκιου/τζουρα. Αυτο ειναι αναγκαιο για την τοποθετηση κινητων ταστων;

Μετα, θα μπορεσω απο μονος μου να βαλω τους μπερντεδες; Απο ποιο υλικο, και πως να το κανω;

Τρελλαθηκα τελειως ή υπαρχει τροπος να το κανω;

Α, και αυτο που ειπες, ΚΚ, για την τοποθετηση περισσοτερω ταστων… με ενδιαφερει κι αυτο, αλλα να ειμαι ειλικρινης, θα με ικανοποιησει μονο μια μεγαλυτερη ευελιξια στα διαστηματα, κατι που θα ειναι δυνατον μοναχα με τα κινητα ταστα.

Τα ημειλ μου ειναι vryopolitis@hotmail.com και αν ειναι για attachment το vryopolitis@mailbox.gr που εχει περισσοτερο χωρο αποθηκευσης.

να ειστε καλα φιλοι μου :slight_smile: